Loading...
Kręgosłup

Zwężenie krążków po chorobie Scheuremanna

Pytanie:
Dzień dobry!
Mam na imię Beata, mam 28 lat. W moim życiu zawsze obecna była wysoka aktywność fizyczna – sport wyczynowy (biegi długodystansowe), a od 5 lat sport amatorski (codzienne bieganie), turystyka górska i rowerowa.
Od 3 lat mam problemy z kręgosłupem, które objawiają się uporczywymi bólami w różnych częściach ciała – bóle nóg, głowy, rwa kulszowa itp., dodatkowo przerażliwie „strzela” mi w odcinku szyjnym i piersiowym. Zdjęcie rtg wykazało zwężenie krążków po chorobie Scheuremanna (nic o tym nie wiem) i skoliozę, a w odcinku szyjnym zmniejszoną lordozę.
Ostatnio wykonałam RMI odcinka piersiwego – okazało się, że mam dehydratację i obniżenie 5 krążków; dwa z nich posiadają już wypukliny uciskające na worek opony twardej i rdzeń kręgowy. Moje pytanie brzmi następująco: czy takimi zmianami warto się już przejmować i jeśli tak, to co robić (fizykoterapia czy ćwiczenia, chociaż mięśnie grzbietu mam silne)? Czy zmiany mogą postępować i czy grozi mi ewentualne leczenie operacyjne?
Dziękuję z góry za poradę.

Odpowiedź:
Niestety sport wyczynowy związany jest ze zmianami przeciążeniowymi, które dotyczą również kręgosłupa. Długodystansowe biegi są źródłem kumulujących się mikrourazów. Wygląda na to, że w Pani przypadku ma to odzwierciedlenie w zmianach widocznych w badaniu rezonansu magnetycznego. Przebycie choroby Scheuremanna dodatkowo zmniejsza wytrzymałość kręgosłupa na obciążenia. Decyzje terapeutyczne odnośnie form leczenia zachowawczego oraz operacyjnego podejmuje się przede wszystkim po przeprowadzeniu dokładnego badania lekarskiego(namawiam!). Polecam również szeroko rozumiane unikanie przeciążen kręgosłupa i weryfikację trybu życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.