Loading...
ChorobyDom i rodzinaJedzenie

Zwężenie przestrzeni międzykręgowej

zdjęcie radiologiczne

Zwężenie przestrzeni międzykręgowej to zmiana w obrębie dysku. Czym grozi taki stan? Jakie są jego objawy i przyczyny? O tym w dzisiejszym artykule.

Opisy radiologiczne

Przestrzeń międzykręgowa jest terminem, który używany jest najczęściej przez specjalistów w opisach zdjęć rentgenowskich kręgosłupa. Jest to przestrzeń pomiędzy sąsiadującymi ze sobą trzonami kręgowymi. Nie jest to jednak pusta przestrzeń, bowiem w całości zajmuje ją dysk. Dysk nie jest kością, zatem go nie widać na zdjęciu radiologicznym. Dlatego też, niemożliwym jest stwierdzenie, czy wysokość dysku jest obniżona, czy też nie. Jedyną możliwością jest opisanie, że wysokość przestrzeni międzykręgowej jest obniżona. Właściwie oznacza to zupełnie to samo, ale opis musi zgadzać się ze stanem faktycznym, czyli tym co fizycznie radiolog jest w stanie zobaczyć na zdjęciu.

Przyczyny dolegliwości

Do zwężenia przestrzeni międzykręgowej dochodzi z reguły w wyniku przeciążenia kręgosłupa, które wynika najczęściej ze stylu życia, jaki prowadzimy, a także z przebywania w tej samej pozycji ciała. Chodzi tu głównie o pracę jaką wykonujemy. Długotrwałe, nawarstwiające się przeciążenie kręgosłupa skutkuje utratą ciśnienia osmotycznego, dehydratacją struktury krążka międzykręgowego oraz jego uwypukleniem w kierunku struktur nerwowych, co w konsekwencji powoduje kompresję.

Do innych przyczyn zaliczyć można:

 • czynniki genetyczne – odpowiadające za słabsze niż u innych osób, siarkowe wiązania włókien kolagenowych;
 • naturalny proces starzenia się kręgosłupa, który u niektórych osób zachodzi dość szybko;
 • wszelkie, przebyte w przeszłości urazy kręgosłupa;
 • otyłość;
 • osteoporoza.

Sposoby leczenia

leczenie kręgosłupa
Źródło: pixabay.com

Bardzo korzystna może okazać się rehabilitacja oraz wszelkie, regularnie wykonywane ćwiczenia pod kątem poprawy kondycji kręgosłupa. Rehabilitacja opiera się w znacznej mierze na wdrożeniu gimnastyki leczniczej. Bardzo skuteczne mogą okazać się ćwiczenia:

 • metodą pinopresura;
 • suche igłowe;
 • osteopatia;
 • według McKenziego.

W momencie wystąpienia zmian zwyrodnieniowych oraz pojawienia się uciążliwego bólu należy zastosować środki farmakologiczne. Dobra opcją może okazać się także akupunktura, krioterapia lub kriokomora.

Wybór metody leczenia uzależniony jest od częstotliwości pojawiania się problemu oraz występujących objawów.

Dolegliwość zwężenia przestrzeni międzykręgowej może nie objawiać się właściwie w żaden sposób. Wszystko uzależnione jest od stopnia zaawansowania zmian. Jeśli zwężenie przestrzeni międzykręgowej jest niewielkie, wówczas i dolegliwości bólowe kręgosłupa są znikome. Jednak, gdy mimo nawet niewielkiego przewężenia szpary międzykręgowej, nie zostaną podjęte odpowiednie działa, które miałyby na celu zmniejszenie obciążenia kręgosłupa, wówczas postępujące zwężenie przestrzeni międzykręgowej to już kwestia czasu.

Dieta

Podczas problemów z układem ruchu bardzo ważne jest stosowanie odpowiedniej diety i dostarczanie organizmowi niezbędnych składników odżywczych i witaminowych, takich jak wapń i magnez. Do korzystnych produktów zaliczyć można:

 • wątróbkę – która ma komplet składników witaminowych;
 • jaja – są źródłem białka, żelaza, potasu, selenu i magnezu;
 • ryby morskie – są źródłem kwasów omega-3;
 • tłuszcze – najlepiej te nie poddawane obróbce termicznej.

 

Źródła:

 • T. Gajewski, I. Woźnica, M. Młynarska, S. Ćwikła, J. Strzemecka, I. Bojar, Wybrane aspekty jakości życia osób ze zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa i stawów. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2013.
 • P. Urbanowski, S. Budrewicz, R. Podemski, A. Kołtowska, Zapalenie krążka międzykręgowego oraz trzonów kręgów — opis przypadku, Katedra i Klinika Neurologii Akademii Medycznej we Wrocławiu, 2010.
 • T. Domżał, Bóle krzyża – rozpoznawanie i leczenie, Medycyna po Dyplomie, 2011.
 • L. Szostak, J.T. Marcinkowski, Czynnościowe dolegliwości bólowe kręgosłupa poważnym problemem zdrowia publicznego, Część 1, Wprowadzenie, Probl Hig Epidemiol, 2012.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.