Loading...
Choroby

Związki tlenku azotu ze skurczem oskrzeli indukowanym hiperwentylacją

Dr E. R. McFadden, Jr. z University Hospitals of Cleveland wraz ze współpracownikami opublikowali w lutowym numerze „American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine” wyniki badań zawartości NO (tlenku azotu) w powietrzu wydechowym 13 astmatyków i 10 ludzi zdrowych.

U osób badanych prowokowano skurcz oskrzeli poprzez hiperwentylację zimnym powietrzem. Przed i po hiperwentylacji mierzono parametry oddechowe (przede wszystkim FEV1, czyli natężoną objętość wydechową jednosekundową, odzwierciedlającą wielkość oporu w drogach oddechowych, zależną od skurczu oskrzeli). U osób zdrowych stwierdzono niewielkie zmniejszenie drożności oskrzeli, u astmatyków natomiast oddychanie zimnym powietrzem znacznie zmniejszało FEV1. Drugim badanym parametrem była objętość NO wydychanego w ciągu minuty. Okazało się, że produkcja NO wzrosła w obu grupach, ale objętość NO/min. była znacznie większa w powietrzu wydechowym chorych na astmę (o 55%) niż osób zdrowych poddanych hiperwentylacji zimnym powietrzem, mimo że wentylacja u osób z astmą była o 66% mniejsza, niż w grupie kontrolnej. Co więcej, u astmatyków obserwowano przedłużony skurcz oskrzeli i wzrost produkcji NO jeszcze po zaprzestaniu oddychania zimnym powietrzem.

Badacze uważają, że wyniki te, jak i inne uzyskane dotychczas obserwacje, wskazują na udział tlenku azotu w patogenezie astmy oskrzelowej. Fakt ten może mieć istotne znaczenie w opracowaniu nowych metod leczenia skurczu oskrzeli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.