Loading...
Choroby

Zwyrodnienie stawów – objawy, badania, leczenie

Serce i stetoskop

Choroba zwyrodnieniowa stawów dotyka przede wszystkim osób starszych, ale diagnozowana jest również w młodszym wieku. To najczęstsza z chorób układu ruchu, która może prowadzić do znacznego pogorszenia jakości życia. Jakie są jej objawy, diagnostyka i leczeni?

Zwyrodnienie stawów, osteoathritis, to postępująca, niezapalna, przewlekła choroba, która dotyka całych stawów, w tym chrząstki stawowej, torebki stawowej, więzadeł, błony maziowej oraz mięśni okołostawowych. Jej skutkiem jest ból oraz sztywność stawów, co może prowadzić również to ich zniekształcenia oraz ograniczenia ruchomości.

Najczęściej zwyrodnienie stawów dotyka stawów kolanowych, biodrowych, stawów palców rąk i stóp, a także kręgosłupa, ale może dotyczyć każdego stawu.

Wyróżniamy dwa rodzaje zwyrodnienia stawów:

  • pierwotne – o nieznanej przyczynie, ryzyko zachorowania zwiększa się wraz z wiekiem
  • wtórne – wywołane różnymi przyczynami, na przykład urazami, chorobami stawów jak RZS, cukrzycą, nadczynnością przytarczyc

Objawy choroby zwyrodnieniowej stawów

Pierwsze objawy pierwotnej choroby zwyrodnieniowej stawów mogą pojawić się pomiędzy 40. a 60. rokiem życia. Na początku występują głównie podczas ruchu, ale potem mogą pojawiać się także w spoczynku oraz w nocy. Wśród głównych objawów choroby zwyrodnieniowej stawów znajdują się dolegliwości bólowe, nadmierna sztywność i ograniczenie ruchomości stawu, czyli nie ma on pełnego zakresu ruchu. Mogą być też odczuwane trzeszczenia w stawie, może dojść do poszerzenia jego obrysów i zniekształcenia.

Diagnostyka zwyrodnienia stawów

Diagnoza stawiana jest przez lekarza głównie na podstawie konsultacji oraz wykonania badania RTG. Tego rodzaju badania kliniczne w Poznaniu można wykonać w prywatnych i państwowych placówkach. Czasami wykonuje się też inne badania jak USG, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny.

Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów

Głównym celem leczenia choroby zwyrodnieniowej jest usunięcie albo zmniejszenie nieprzyjemnych dolegliwości. Właściwie dobrane leki zmniejszają proces niszczenia stawu i dają większy komfort ruchu. Lekarz może zalecić też ćwiczenia fizyczne, zrzucenie nadmiaru kilogramów, odciążenie stawów przez stosowanie ortez, lasek, chodzików, różne zabiegi, na przykład krioterapię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.