Loading...
ChorobyJedzenie

Żywienie medyczne sposobem na uzupełnienie diety w czasie choroby

Lekarz z pacjentami

„Jedz na zdrowie” mawiały nasze mamy i babcie. Dobrze wiedziały, co mówią. Odpowiednia dieta jest wsparciem w chorobie i pozwala na szybszy powrót do zdrowia, podczas gdy ta źle skomponowana nie tylko nie odżywia odpowiednio organizmu, ale nawet może zaszkodzić.

Dieta w chorobie

Prawie każda choroba pociąga za sobą brak apetytu. Można się spierać czy dotyczy to także złamania nogi, jednak… konieczność unieruchomienia sprawia, że spalamy mniej energii, a przez to mniej jemy. Niewiele jest chorób, które nie mają wpływu na łaknienie. I chociaż może się wydawać, że organizm wie najlepiej, czego mu potrzeba i potrafi się o to upomnieć, to rzeczywistość zdaje się zadawać kłam tym twierdzeniom. Brak apetytu często ma inne podłoże niż zmniejszenie zapotrzebowania na składniki odżywcze. Dlatego tak ważne jest, by podczas choroby nie zapominać o prawidłowej diecie (Więcej na http://www.proboats.pl/rola-odzywiania-leczeniu-trudnych-przypadkow-medycznych/).

Dieta dobra dla zdrowia to taka, która zawiera białka, węglowodany, tłuszcze i witaminy. Za niezdrową uznaje się dietę ciężkostrawną, zawierającą duże ilości cukru, kawy i alkoholu. Ponadto w przypadku różnych chorób lekarz może zalecić specjalną dietę. Przy chorobach wątroby zaleca się nie tylko odstawienie tłuszczu, ale także ostrych przypraw, podobnie jest przy chorobach żołądka. Dieta w chorobie nowotworowej powinna być bogata w białka i proteiny. Dieta dotyczy także alergików pokarmowych oraz osób, u których zdiagnozowano nietolerancję glutenu bądź laktozy.

Suplementy diety w menu osoby chorej

Osoby chore, szczególnie borykające się z chorobami układu pokarmowego, ale nie tylko, mogą wykazywać objawy niedożywienia. W szczególności istotne jest, czy ich dieta zawiera odpowiednie proporcje białek, tłuszczy, witamin i minerałów. W wielu przypadkach niemożliwe jest dostarczenie wraz z pokarmem wszystkich niezbędnych składników odżywczych. W takich wypadkach warto sięgnąć po dietę medyczną zwaną inaczej odżywkami medycznymi. Diety medyczne przygotowuje się w oparciu o zalecenia lekarzy specjalistów. Nie istnieje jeden rodzaj odżywki medycznej, przy różnych chorobach pojawiają się różne potrzeby, dlatego na rynku można znaleźć wiele różnych diet medycznych. Mają one nie tylko inny skład, produkowane są w wielu smakach, co pozwala na choćby minimalne urozmaicenie diety.

Szczegółowe dane dotyczące różnego rodzaju diet medycznych można znaleźć na stronie http://zywieniemaznaczenie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.