Loading...
Choroby

Praca onkologa dziecięcego

lekarz rozmawiający z rodzicami

Onkolog dziecięcy to lekarz zajmujący się nowotworami, występującymi u dzieci. W naszym kraju rocznie diagnozuje się go wśród 1200 małych pacjentów. Postępowanie tej choroby znacznie różni się w tej grupie od dorosłych. Bardzo szybko postępuje oraz daje często nieoczywiste symptomy. Skuteczność tego leczenia onkologicznego jest porównywalna do tej spotykanej w krajach zachodnich.

Sytuacja onkologii dziecięcej w czasach pandemii

Mimo panującej obecnie pandemii koronawirusa nie zauważa się zmniejszenia liczby diagnozowanych przypadków choroby nowotworowej wśród dzieci. Statystyki są bardzo zbliżone do roku poprzedniego. Jest to pozytywny znak, gdyż to pokazuje, że rodzice oraz lekarze są nadal bardzo czujni pod kątem diagnozowania onkologicznego. Jednak nie ma co spoczywać na laurach, dane z Włoch pokazują, że zdiagnozowano o 30% mniej przypadków nowotworu niż rok wcześniej.

Nowotwór u dzieci

W Polsce w ciągu roku na 6,6 tysiąca dzieci diagnozuje się jedno z nowotworem złośliwym. Takim samym rozpoznaniem choroby w czasie pandemii i poza nią tłumaczy się tym, że nowotwór natychmiast sprawia, że dziecko się kładzie, całkowicie zwala z nóg, błyskawicznie postępuje, szybko prowadząc do pogorszenia, stąd nagła reakcja rodziców i szukanie pomocy. Wczesna diagnoza na 1 lub 2 stadium wiąże się jedynie z łagodnym leczeniem, zwykle operacją, która nie pozostawia po sobie tylu śladów w organizmie jak to mamy do czynienia w chemioterapii. Leczeniem zajmuje się onkolog dziecięcy, którego praca związana jest diagnozą oraz terapią, tak jak np. w https://onkolmed.pl/neurolog-dzieciecy-poradnia-neurologii-dzieciecej-onkolmed-warszawa-ursynow.

 

lekarz trzyma dłoń dziecka

Symptomy choroby nowotworowej u małych pacjentów

W onkologii dziecięcej wyróżnia się kilka objawów, świadczących na prawdopodobieństwo występowania choroby nowotworowej. Jest to szybko narastające powiększenie węzłów chłonnych, zaburzenie morfologii krwi (pancytopenia), narastające bóle głowy wraz z wymiotami porannymi, wystąpienie zeza lub guza w tkankach, zwiększenie obwodu brzucha, wylewy okularowe (krwiaki wokół oczu), asymetria twarzy, masy groniaste w szparze sromowej, wykwity o wyglądzie gron winorośli oraz bóle kostne.

U młodszych dzieci ból jest bardzo trudny do umiejscowienia. Bywa, że nie jest on jedynym objawem choroby. W trakcie jego występowania u dzieci można zaobserwować zmianę usposobienia, obniżenie aktywności, osłabienie, płaczliwość, utratę apetytu, a nawet zmniejszenie masy ciała. Dzieci skarżące się na ból nóg mogą chorować na ostrą lub przewlekłą białaczkę albo guzy kości. Ból głowy może być zwiastunem guza mózgu. Ból brzucha może być objawem rosnących guzów, które powodować mogą uciski i nacieki nowotworowe w jelitach i węzłach chłonnych. Stale utrzymująca się gorączka może być przyczyną białaczki, chłoniaka czy guza kości.

Wyleczalność z choroby nowotworowej dzieci

Na podstawie podawanych statystyk wyleczalność wedle stadiów choroby w Polsce jest zbliżona do krajów zachodnich. Równa jest ona około 80%. Im później wykryta choroba tym leczenie i koszty są wyższe dla pacjenta. Najsłabiej statystyki wyglądają w przypadku nowotworów w trzecim i czwartym stadium. W Polsce wykrywa się o 10% więcej niż na Zachodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.