Loading...
Zdrowie

Zdrowy plecak, lub tornister, czyli jaki? Kluczowe elementy!

Dziecko ma na plecach odpowiedni plecak

Plecak szkolny powinien być przede wszystkim bezpieczny i komfortowy. Czasami rozsądniej jest zainwestować nieco więcej gotówki, a mieć pewność, że zdrowie dziecka nie jest zagrożone. Warto pamiętać, że ciężka zawartość tornistra może negatywnie wpłynąć na stan układu kostnego.

Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji zakupowej? W dalszej części wpisu znajdziesz zbiór najważniejszych informacji, dzięki którym można rozsądnie zainwestować gotówkę.

Plecak vs tornister. Co sprawdzi się lepiej?

Na początku warto jest zdecydować, jaka konstrukcja będzie najwygodniejsza w codziennym użytkowaniu:

  • Plecak to najbardziej uniwersalne rozwiązanie, jednak na rynku dostępnych jest wiele modeli, które nie spełniają restrykcyjnych norm jakości i bezpieczeństwa. To właśnie one mogą doprowadzić do powstania wad kręgosłupa, więc należy ich unikać. Tego typu konstrukcja jest lekka, ale trwała. Świetnie sprawdza się podczas przenoszenia ciężkich książek, zeszytów i akcesoriów. Warunkiem jest jedynie to, aby jakość produktu nie wzbudzała zastrzeżeń.
  • Do wyboru są także plecaki na kółkach. Oczywiście posiadają one standardowe szelki, które umożliwiają włożenie konstrukcji na plecy. Nie jest to jednak dobrym pomysłem ze względu na obecność ciężkiego stelaża. Czasami istnieje możliwość jego demontażu, jednak wszystko zależy od modelu. Plecak na kółkach można porównać do walizki. Ułatwia on przemieszczanie ciężkiego wyposażenia. Minusem jest jednak problematyczne przenoszenie go między piętrami. Kółka mogą również utknąć w błocie czy dziurawym chodniku.
  • Tornister ma prostokątny kształt. W sprzedaży znajdują się zarówno modele klasyczne, jak i na kółkach. Są wytrzymałe, funkcjonalne i atrakcyjne pod względem wizualnym. Podobnie, jak w przypadku plecaków, należy zwrócić uwagę na jakość wykonania. Priorytetem jest, aby wybrany model nie był zbyt ciężki. Musi on zostać trafnie dopasowany do przeznaczenia.

Jak rozpoznać idealny plecak, lub tornister?

Jeśli przed Tobą zakup plecaka lub tornistra dziecięcego, to zapoznaj się z rankingiem stworzonym przez Zabawkę i Wyprawkę. Sprawdź, jakie modele cieszą się ostatnio największym zainteresowaniem. Podczas podejmowania ostatecznej decyzji należy także przeanalizować poniższe cechy.

  1. Waga – racjonalnym wyborem jest model lekki, ale trwały. Trzeba pamiętać, że szkolne wyposażenie jest dość ciężkie, więc może stanowić spore obciążenie dla dziecka, a tym samym doprowadzić do rozwoju wad układu kostnego.
  2. Ergonomiczna konstrukcja – istotne, aby plecak lub tornister był bezpieczny dla użytkownika. Dół konstrukcji powinien kończyć się na linii pleców, a góra przez karkiem. Ogromną rolę odgrywa także usztywniona ścianka, która powinna dopasowywać się do pleców. Ważne, aby nie wymuszała ona nienaturalnej pozycji.
  3. Regulowane szelki – plecak czy tornister musi zostać właściwie dopasowany do dziecka. Regulowane szelki stanowią absolutną podstawę. Najlepiej, aby konstrukcja była wyposażona w dodatkowe zapięcie, które umożliwia zapięcie z przodu klatki piersiowej. Szelki powinny być miękkie, tak aby nie wywoływały ucisku lub bólu.
  4. Wytrzymałość – dno musi być odporne na uszkodzenia mechaniczne. W innym przypadku może ono rozerwać się pod wpływem ciężaru. Warto pamiętać, że cięższe przedmioty zawsze należy pakować na dni, natomiast lżejsze na szczycie. Dobrze, jeśli wybrany model został wyprodukowany z certyfikowanych materiałów o podwyższonej trwałości. Niektóre z nich posiadają tylną ściankę wspomagającą skuteczne odprowadzanie powietrza. Zwiększa to wygodę użytkowania w gorące dni.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.