Loading...
Blog eksperckiJedzenieUroda

Dlaczego nie chudniemy, a diety odchudzające są nieskuteczne?

Jak skutecznie schudnąć

To pytanie które towarzyszy nam od lat. Ludzie z nadwagą i otyłością wciąż szukają na nie odpowiedzi. Jest ona jednak bardzo prosta – odchudzanie zazwyczaj jest bezskuteczne, ponieważ ciągle szukamy dróg na skróty.

Odchudzanie jest wymagające

Redukcja masy ciała to proces długi, powolny, niejednokrotnie niedający nam takich efektów jakbyśmy oczekiwali. Zmiana nawyków żywieniowych, jak każda inna zmiana, to sinusoida, w jednym tygodniu odchudzania widzimy efekty, a w innym nie.

Musimy podejść do odchudzania mądrze. Jeśli oczekujemy trwałych efektów powinniśmy wykształcić w sobie odpowiednie nawyki, czy zachowania automatyczne, które będą kierować naszymi wyborami żywieniowymi. Aby w nas powstał nawyk potrzebny jest czas. Nie da się tutaj niczego przyspieszyć, musimy być cierpliwy. Odchudzanie to nie sprint, raczej marsz.

Od czego warto zacząć?

Na początek warto ustalić sobie cel, powinien on przede wszystkim być obrazem, wizualizacją, może na przykład przedstawiać nas, nasz wygląd po odchudzaniu. Wyobraźmy sobie jak będziemy wyglądać, co będziemy czuć, co inni o nas pomyślą jak schudniemy. Dopiero w drugiej kolejności zastanówmy się, jaką liczbę kilogramów chcielibyśmy zrzucić.

Odpowiednie tempo redukcji to około 2 – 4 kilogramów na miesiąc. Lepiej założyć sobie dłuższy czas aby się nie rozczarować. Drugim krokiem który motywuje nas jest założenie do jakiego ubrania na przykład spódniczki, spodni chcielibyśmy się zmieścić. Dobrym pomysłem jest także odnalezienie starego zdjęcia na którym byliśmy szczupli.

Mając cel, przejdźmy do działania

Ćwiczenia na odchudzanie
Źródło: Pixabay.com

Kolejnym etapem, gdy wiemy już co chcemy osiągnąć, jest działanie. Wprowadzajmy zdrowe zmiany stopniowo. Wdrażajmy regularność posiłków, picie wody, sport. Zadbajmy też o domowe gotowanie.

Wybierajmy do komponowania dań produkty o niskim indeksie glikemicznym, czyli takie które wolno podnoszą nasz poziom cukru we krwi (kasze, ciemne makarony, pełnoziarnisty chleb). Unikajmy tłustych ryb, tłustych gatunków mięs. Zwiększmy spożycie warzyw i świeżych owoców. Unikajmy oczywiście alkoholu, słodyczy, starajmy się przygotowywać zdrowe desery.

Ważnym aspektem jest także słuchanie swojego ciała. Nie jedzmy do syta, obserwujmy swoje odczucia głodu i sytości. Często jemy pod wpływem emocji, stresu, starajmy się odróżniać co czujemy w danym momencie i czy na pewno jest to głód a nie na przykład smutek, który musimy odreagować. We wszystkim starajmy się odnaleźć siebie i swoje potrzeby.

Artykuł napisała:
Dr n. o zdr. Patrycja Kłósek
Centrum Leczenia Otyłości Paleta Diet

www.paletadiet.pl

 

 

One comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.