Loading...
Dom i rodzina

5 sygnałów, że kot źle się czuje. Rozpoznaj je wszystkie

Kot który źle się czuje lezy na tarasie

Koty są mistrzami w ukrywaniu złego samopoczucia. Każdy, kto decyduje się na przygarnięcie takiego czworonoga, powinien zapoznać się z sygnałami, które mogą świadczyć o tym, że kociakowi coś dolega. Poniżej przedstawiamy 5 alarmujących sygnałów, po których warto odwiedzić lekarza weterynarii.

Brak apetytu

Pierwszym symptomem, który zapewne zmartwi każdego opiekuna, jest sytuacja, w której kot nie chce jeść. Mruczki znane są z tego, że lubią smakołyki. I choć nie każdy kot to żarłok, widoczne stronienie od jedzenia u kota stanowi oznakę tego, że dzieje się coś złego. Mogą to być problemy z jamą ustną lub dolegliwości żołądkowe, choć brak apetytu charakterystyczny jest dla różnych schorzeń. Nie warto lekceważyć tego objawu i najlepiej jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą, który zbada naszego pupila.

Załatwianie się poza kuwetą

W sytuacji, gdy kot narobi poza swoją toaletą, wielu opiekunów reaguje złością. Tymczasem takie zachowanie, zwłaszcza jeżeli nie jest ono charakterystyczne dla danego osobnika, może świadczyć o problemach zdrowotnych i warto to zbadać. Czasami załatwianie się poza kuwetą może być sygnałem od zwierzaka, że kuweta jest za mała lub trzeba wymienić żwirek. Może to być jednak także objaw schorzeń związanych z drogami moczowymi.

Ukrywanie się

Koty to zwierzęta, które preferują cierpienie w milczeniu. To dlatego gdy coś je boli lub czują się źle mają skłonność do ukrywania się przed innymi domownikami. Warto zwrócić uwagę na tego typu zachowanie szczególnie wtedy, gdy kot do tej pory był duszą towarzystwa i nagle zaczął poszukiwać samotności. Złe samopoczucie może być sytuacją przejściową, ale jeżeli kot staje się samotnikiem i nagle stroni od wszystkich, może to oznaczać problem z jego zdrowiem.

Pogorszenie stanu sierści

Widoczne pogorszenie kondycji sierści jest chyba najbardziej widocznym objawem problemów ze zdrowiem u mruczków. Może to być spowodowane złą dietą, jednak brzydka sierść jest także oznaką osłabienia organizmu. Zdrowy, dobrze karmiony kot wyróżnia się ładną, błyszczącą sierścią. Jeżeli futerko zaczyna matowieć i przerzedzać się, może to wskazywać na obecność pasożytów, alergie, zaburzenia hormonalne, cukrzycę oraz inne schorzenia.

Nagła agresja

Kociak, który był łagodny i nigdy nie szukał zwady, nagle staje się agresywny? Takie zachowanie nie jest z jego strony złośliwością, lecz może świadczyć o poważnych problemach. Zwierzę może w ten sposób reagować na strach lub ból, jeżeli przez nieuwagę dotkniemy je w bolesne miejsce.

Koty to indywidualiści, którzy miewają różne charaktery. Jednak każda zmiana w zachowaniu mruczka powinna wzbudzić niepokój u opiekuna. Kociaki potrafią świetnie maskować ból i złe samopoczucie, dlatego mogą nie pokazywać ich w sposób oczywisty. Uważny opiekun z pewnością zauważy, kiedy jego z kotem będzie coś nie tak. Szybki kontakt z weterynarzem zwiększa szanse na szybkie rozpoznanie problemu i wyleczenie kociaka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.