Loading...
Napoje

Ciemne – wyjątkowy rarytas wśród piw

Ciemne piwo w kuflu stoi na stole w barze

Ciemne piwo cieszy się coraz większym gronem entuzjastów. Dzieje się tak za sprawą jego wyjątkowego smaku i aromatu. Wyróżnia je również widocznie ciemniejsza barwa, przypominająca kawę lub czekoladę. Wśród ciemnych piw znajduje się Porter, czyli piwo angielskie, o wyczuwalnej nucie goryczki. Jego wschodnim kuzynem jest Porter Bałtycki — mocniejszy i słodszy w smaku. Jakie ciemne piwa warto znać i degustować?

Ciemne kontra jasne. Jaki browar wybrać?

Wybór piwa zależy przede wszystkim od naszych preferencji smakowych. Jakiego aromatu oczekujemy? Szukamy słabszego czy nieco mocniejszego alkoholu? Ciemne piwo ma bardzo wiele do zaoferowania. Oprócz klasycznego ciemnego piwa irlandzkiego, nazywanego Stout, wyróżnia się kilka innych odmian tego trunku:

  • Imperial stout — mocne piwo, o wysokiej zawartości alkoholu (9-10%) i ciężkim, czekoladowym smaku
  • Coffee stout — dostępne w wersjach słodkiej i wytrawnej, posiadające intensywną, kawową nutę smakową
  • Milk stout – słodka odmiana, zawierająca laktozę
  • Oatmeal stout — specyficzna odmiana warzona z dodatkiem owsa

Do równie popularnych browarów należy Porter, czyli ciemne piwo pochodzące z Anglii, którego początki sięgają XVIII wieku. Od Portera Bałtyckiego, różni się sposobem fermentacji. Angielska odmiana portera, jest tradycyjnie piwem górnej fermentacji, zaś porter bałtycki piwem dolnej fermentacji.

Znalezienie swojego ulubionego ciemnego piwa odbywa się za pomocą metody prób i błędów. Warto spróbować różnych odmian, by odkryć smak i aromat, idealnie dopasowany do naszych potrzeb. Jeśli chcemy napić się czegoś słabszego, znakomicie sprawdzi się, piwo Porter. Mając ochotę na mocniejszy trunek lepiej sięgnąć po bałtycką odmianę.

Porter Bałtycki — pochodzenie, smak, kolor

Do produkcji Portera Bałtyckiego używa się zarówno słodów jasnych, jak i ciemnych. Browar ten stał się w krajach Morza Bałtyckiego  zamiennikiem Porteru Cesarskiego. Usunięto z niego charakterystyczną gorycz na rzecz słodkiego, nieco kawowego bądź czekoladowego smaku. Wśród nut wyczuwalnych w Porterze Bałtyckim wyróżnia się także nutę orzechową, wiśniową lub karmelową. Jego barwę określa się jako ciemnobrązową, nieraz ciemnoczerwoną lub miedzianą. Jego klarowność uzupełnia gęsta, kremowa piana. Porter Bałtycki jest ceniony przez koneserów piwnych trunków i zajmuje wysoką pozycję w rankingu najlepszych polskich browarów. Ma ono nawet swoje własne święto, obchodzone w każdą trzecią sobotę stycznia!

Ciemne piwo a właściwości zdrowotne

Należy pamiętać, że ciemne piwo pite z umiarem może mieć pozytywny wpływ na nasz organizm. Stanowi doskonałe źródło żelaza, a niepasteryzowane i niefiltrowane zawiera także cenne witaminy z grupy B. Wśród piw bogatych w niezbędne składniki odżywcze znajduje się Porter, zawierający magnez, fluor oraz cynk. Polecane jest szczególnie osobom ze skłonnościami do anemii lub problemami z sercem.

Do czego pić ciemne piwo Porter?

Ciemne piwo typu porter świetnie pasuje zarówno w połączeniu z potrawami mięsnymi, jak i deserami. Zaleca się picie portera, szczególnie do dań zawierających czerwone mięso. Zaletą portera jest to, że na jego bazie przygotować można aromatyczne sosy oraz marynatę do mięs. W sezonie grillowym popularna jest piwna marynata do karkówki. Do jej przygotowania potrzebna jest butelka ciemnego piwa Porter, czosnek, ostra papryka, kolendra, ketchup i miód. Takie połączenie ma na celu uwydatnienie walorów smakowych grillowanego mięsa. Niektóre browary reklamują swoje produkty jako niezbędny element spotkań w letnim sezonie.

Porter wykorzystywany jest również do deserów, szczególnie tych zawierających gorzką czekoladę. Z kolei dodając do niego spirytus, kawę, miód oraz cukier uzyskamy domową nalewkę. Sposobów na piwo Porter jest wiele, a dla prawdziwych piwoszy znalezienie zastosowania dla ciemnego piwa nie stanowi żadnego problemu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.