Loading...
Blog eksperckiJedzenieNowinki ze świata zdrowiaPsychika

Czy epidemia koronawirusa wpłynęła na naszą wagę?            

Wpływ koronawirusa na wagę

Czas pandemii koronawirusa dla wszystkich jest czasem trudnym. Celowo piszę „jest” ponieważ musimy zdawać sobie sprawę z tego, że epidemia trwa dalej, wakacje, podróże i nasze osłabienie czujności przyspieszają rozwój wirusa. Nie wiemy jak sytuacja będzie wyglądać na jesień kiedy nasza odporność zazwyczaj spada, pojawi się zwykła grypa. Musimy być przygotowani na wszystko.

Jak epidemia koronawirusa wpłynęła na emocje i zachowania Polaków?

Podczas pierwszego ataku pandemii w Polsce wielu pacjentów, którzy odchudzali się w naszym gabinecie dietetycznym Paleta Diet mówiło nam o tym, że odczuwają strach i niepokój, które były związane z epidemią i zagrożeniem ich zdrowia, ale nie tylko. Wielu naszych pacjentów straciło pracę lub obcięto im pensje.  Większość osób przeszła na pracę zdalną, dzieci pozostały w domach. Mówiąc w skrócie cały system życia, plan dnia pacjentów uległ zmianie. Dużo osób nie mogło sobie z tym poradzić. Pacjenci informowali nas o tym, że odczuwają stres, napięcie, że denerwuje ich dezinformacja na temat epidemii i że czują się niepewnie. Nie wiedzieli co życie im przyniesie.

 Każdy z nas inaczej odreagowuje napięcie i stres, niektórzy na przykład wypierają zaistniałą sytuację, uciekają od problemu, udają, że go nie ma, przestają oglądać telewizję i starają się żyć tak jak wcześniej. Inni działają proaktywnie, czyli za wszelką cenę starają się znaleźć drogę wyjścia z sytuacji, opracowują plan działania. Wiele osób podczas trudności, problemów kieruje się także w stronę pocieszania się, niestety bardzo często sięgając po jedzenie. My podczas wizyt psychodietetycznych w Palecie Diet uczymy pacjentów jak proaktywnie rozwiązywać problemy, pokazujemy im jakie plusy wynikają z takiej postawy, czym się ona charakteryzuje. To jedyna droga wyjścia z problemu. Podczas napotkania jakiejkolwiek w życiu przeszkody musimy nastawić swoje myślenie na rozwój.

Czym takie myślenie się charakteryzuje?

Przede wszystkim działaniem i ciągłą pracą nad sobą, analizą problemu i chęcią jego zmiany.

Sposób myślenia nastawiony na brak zmiany

(fixed mindset)

Sposób myślenia nastawiony na rozwój

(growth mindset)

Zdolności, umiejętności – nie do zdobycia Zdolności i umiejętności- ciągła praca, ćwiczenia pozwolą na rozwinięcie nowych
Porażka– to świadczy o mnie, poddanie się, porzucenie dalszych działań, bycie opornym na czynniki zewnętrzne i zwrotne informacje Porażka– analiza tego co trzeba poprawić, jeszcze większa chęć do działania, mobilizacja, otwartość na informacje zwrotne
Działanie– ciągłe porównywanie się do innych Działanie– chęć ciągłego rozwoju, porównanie swoich dotychczasowych działań, analiza swojej pracy.
Nowe sytuacje– obawa przed porażką Nowe sytuacje– mobilizujący stres, zainteresowanie, czynny udział
Osiągnięcie sukcesu– innym się udaje, powinien być naturalną rzeczą Osiągnięcie sukcesu- o tym decyduje ciężka praca, zaangażowanie

 Jak pandemia wpłynęła na naszą aktywność i to co jemy?

W początkowym czasie wybuchu epidemii zaobserwowaliśmy u pacjentów:

  • gwałtowny spadek aktywności fizycznej podczas czasu spędzanego w domu,
  • dezorganizację przygotowywania posiłków i zakupów spożywczych,
  • spadek motywacji do stosowania diety,
  • większą liczbę odstępstw od diety, podjadanie,
  • zajadanie stresu,
  • większe spożycie alkoholu,
  • rezygnację z dalszego procesu odchudzania,
  • brak kontaktu z dietetykiem podczas wizyt online.
Koronawirus a nawyki żywieniowe
Źródło: https://www.pexels.com/

Ważne aby nie przerywać rozpoczętej kuracji u dietetyka podczas pandemii, kontynuować wizyty z zachowaniem środków ostrożności lub przejść na konsultacje online, teraz coraz więcej dietetyków ale też lekarzy je prowadzi. Jeśli wcześniej nie dbaliśmy o swoje nawyki żywieniowe a widzimy, ze praca zdalna źle wpływa na nasz nastrój i powoduje wzrost masy ciała starajmy się wprowadzić zdrową dietę i ćwiczyć w domu. Internet jest bogaty w fit przepisy. Zorganizujemy sobie odpowiednio zakupy, zróbmy listę tego co potrzebujemy kupić, planujmy cały tydzień na przód, nie kupujmy produktów zbędnych takich jak alkohol i słodycze, ponieważ prędzej czy później po nie sięgniemy. Nie zamawiajmy niezdrowego jedzenia do domu. Postarajmy się nawet w czterech ścianach spędzać czas aktywnie. Zmieńmy swój sposób myślenia na proaktywny.

Co wyróżnia osoby proaktywne?

Ludzie proaktywni: zauważają trudności, przeszkody życiowe, niesprzyjające warunki, jednak koncertują się na rozwiązywaniu problemu, poszukują działania, biorą sprawę w swoje ręce, biorą odpowiedzialność za swoje wybory.

Przykład 1:  Od jakiegoś czasu tyję, mam już nadwagę, udałam się do dietetyka aby dostosował jedzenie do mojej choroby i aby moja masa ciała już nie rosła, ponieważ w przyszłości mogę mieć problem z jeszcze większym pogorszeniem stanu zdrowia i pracy mojej chorej tarczycy.

Przykład 2: Starałam się o pracę w pobliskiej firmie, jednak dostała ją inna dziewczyna. Muszę popracować nad swoimi kompetencjami i spróbować w przyszłym roku raz jeszcze. Mam zamiar rozpocząć studia podyplomowe.

Czym charakteryzują się ludzie reaktywni?

Ludzie reaktywni: zauważają trudności ale zawsze szukają winnego tej sytuacji a nie rozwiązań, obarczają otoczenie i inne czynniki zewnętrze o swoje niepowodzenia. Taką postawą odbierają sobie sprawczość i możliwość wpływu na swoje życie.

Przykład 1: Mam niedoczynność tarczycy, dlatego mam nadwagę, chciałabym schudnąć oczywiście ale to w tej sytuacji niemożliwe.

Przykład 2: Starałam się o pracę w pobliskiej firmie, jednak dostała ją inna dziewczyna. Na pewno po znajomości.

A Ty jaką postawę prezentujesz podczas odchudzania, odnośnie swojej nadwagi? Zdarza Ci się być reaktywnym? Jeśli tak to w jakich sytuacjach?

Artykuł napisała
Dr n. o zdr. Patrycja Kłósek
dietetyk kliniczny, psychodietetyk
www.paletadiet.pl
tel.: 690 442 833

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.