Loading...
Suplementy

Lecytyna – kiedy należy ją suplementować?

Rozbite jeako w skorupce

Lecytyna to grupa organicznych związków chemicznych (fosfolipidowych). Lecytynę wyizolowano po raz pierwszy z żółtka jajka kurzego w 1846 roku (lekithos oznacza żółtko jajka), co pozwoliło naukowcom i badaczom wziąć ją pod lupę i poddać wnikliwej analizie zarówno jej budowę, jak i funkcje, które pełni w organizmie. Okazało się, że lecytyna naturalnie występuje w każdej komórce naszego ciała i bierze udział w wielu procesach zachodzących wewnątrz naszego organizmu, m.in. w procesach przemiany materii i regulowaniu poziomu cholesterolu. Jej odpowiedni poziom umożliwia prawidłowe funkcjonowanie organizmu i przekłada się na sprawność umysłową, kondycję wątroby i układu krwionośnego, a także samopoczucie i nastrój. Kiedy można rozważyć włączenie suplementacji lecytyny i jakie rodzaje lecytyny mamy do wyboru? W jaki sposób lecytyna wpływa na ludzki organizm?

Rodzaje lecytyny

Lecytyna naturalnie występuje w różnych produktach spożywczych, takich jak choćby: żółtka jajek, wątróbka, soja i fasola, zarodki pszenne i ziarna słonecznika, orzechy, nierafinowany olej rzepakowy (większość lecytyny jest usuwana z oleju rzepakowego w procesie rafinacji), drożdże piekarnicze (oraz wypieki drożdżowe), ryby i nabiał, zielone warzywa oraz awokado i oliwki. Lecytyna występuje również, jako dodatek, w różnego rodzaju przetworzonych produktach spożywczych – jest naturalnym emulgatorem (umożliwia powstawanie trwałej emulsji) oznaczanym w ich składzie symbolem E322. Ilość lecytyny w wymienionych wyżej produktach (nieprzetworzonych i przetworzonych) jest śladowa, ale odpowiednio zbilansowana i zróżnicowana dieta jest w stanie zaspokoić dzienne zapotrzebowanie ludzkiego organizmu na lecytynę. Kiedy powinniśmy rozważyć jej suplementację i po jaki rodzaj lecytyny możemy sięgnąć?

Różne rodzaje lecytyny do suplementacji

Lecytyna stosowana w przemyśle spożywczym (lecytyna spożywcza), zarówno jako dodatek do produktów przetworzonych (emulgator lecytyny), ale również jako samodzielny produkt / suplement – może być pozyskiwana z różnych surowców. Do najbardziej znanych i najczęściej stosowanych zalicza się lecytynę słonecznikową, rzepakową i sojową. Wszystkie rodzaje lecytyn to substancje niejednorodne, stanowiące mieszaniny związków o charakterze tłuszczowym, w których składzie znajdują się m.in.: trójglicerydy, glikolipidy, węglowodany i białko. Lecytyna słonecznikowa i sojowa są źródłem kwasów tłuszczowych omega-6, a w lecytynie rzepakowej występują kwasy tłuszczowe omega-3.

Lecytyna sojowa w liczbach

Lecytyna sojowa to tłuszcz złożony, którego wartość energetyczna na 100 gram wynosi: 784 kcal / 3282 kJ. Ponadto w 100 gramach lecytyny sojowej znajduje się 84 g tłuszczu (w tym kwasy tłuszczowe nasycone – 23,8 g), 7 g węglowodanów (w tym cukry – 5 g), 7 g białka oraz śladowe ilości soli (0,2 g). Zalecana dzienna dawka suplementu lecytyny sojowej wynosi najczęściej 2 gramy. To porcja, dostarczająca organizmowi około: 16 kcal, 1,7 g tłuszczu, 0,14 g węglowodanów, 0,14 g białka i 0,004 g soli.

soja

Lecytyna rzepakowa w liczbach

Lecytyna rzepakowa jest tłuszczem złożonym, którego wartość energetyczna na 100 gram wynosi: 848 kcal / 3282 kJ. Ponadto w 100 gramach lecytyny rzepakowej znajduje się 94 g tłuszczu (w tym kwasy tłuszczowe nasycone – 11 g), 0,4 g węglowodanów (w tym cukry – mniej niż 0,02 g), mniej niż 0,3 g białka oraz śladowe ilości soli.

rzepak

Lecytyna słonecznikowa w liczbach

Lecytyna słonecznikowa to tłuszcz złożony, którego wartość energetyczna na 100 gram wynosi: 839 kcal / 3282 kJ. Ponadto w 100 gramach lecytyny słonecznikowej znajduje się 91 g tłuszczu (w tym kwasy tłuszczowe nasycone – 11 g), od 3 do 5 g węglowodanów, mniej niż 0,3 g białka oraz śladowe ilości soli.

słoneczniki na polu

Kiedy włączyć suplementację lecytyny?

Pamiętając, że żaden suplement nie może zastąpić odpowiednio zbilansowanej diety, profilaktyki zdrowotnej, której istotnym elementem są kontrole u specjalistów oraz ewentualnego przyjmowania przepisanych przez lekarzy medykamentów – istnieją sytuacje / stany, w których można rozważyć suplementację lecytyny. Po lecytynę można sięgnąć np. w okresach wzmożonej pracy umysłowej (np. w ramach studiów czy pracy zawodowej) i w przypadku osłabienia zdolności umysłowych u osób starszych, w okresach intensywnego wysiłku fizycznego, a także w przypadku osłabienia kondycji skóry, włosów i paznokci. Lecytyna może być również suplementowana w przypadku problemów ze strony układu sercowo – naczyniowego, jako wsparcie dla pracy wątroby oraz w walce z depresją.

Zalecana dawka suplementacyjna lecytyny sojowej wynosi w większości przypadków 2 – 2,5 grama lecytyny na dobę. Należy mieć świadomość, że dla efektywności suplementacji ogromne znaczenie ma odpowiednio długi okres jej stosowania – aby osiągnąć pożądane rezultaty suplementacji, powinna ona trwać minimum kilka miesięcy (najczęściej nie krócej niż 3 – 4 miesiące).

Rola lecytyny w organizmie człowieka

Lecytyna sojowa może wspierać różne procesy zachodzące w naszym organizmie, takie jak: wspieranie pracy układu nerwowego i krwionośnego, przemiana materii, regulowanie gospodarki cholesterolu i gospodarki tłuszczowej, wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, a także wspieranie układu ruchowego (przede wszystkim przyspieszanie procesów regeneracji mięśni po wysiłku i zwiększanie wydolności) oraz opóźnianie procesów starzenia. Niedobory lecytyny w organizmie mogą skutkować pojawieniem się różnego rodzaju dolegliwości (np. uciążliwych zaparć) oraz powodować m.in. obniżenie zdolności umysłowych (w tym problemy z koncentracją i pamięcią), bóle głowy, obniżony nastrój i gorsze samopoczucie (w skrajnych przypadkach – nawet stany lękowe).

Lecytyna może pozytywnie wpłynąć na pamięć i koncentrację

Lecytyna odgrywa istotną rolę w rozmaitych procesach związanych z myśleniem i uczeniem się. Jej odpowiedni poziom w organizmie pozytywnie przekłada się na pamięć i koncentrację, a właściwa, dobrze dobrana suplementacja może wspomagać te procesy. Po suplement – lecytynę sojową można więc sięgnąć w okresach wzmożonego wysiłku umysłowego, np. podczas przygotowań do sesji egzaminacyjnych i samych egzaminów (również maturalnych), podczas realizacji wymagających pełnego zaangażowania i aktywności projektów zawodowych. Oczywiście o wdrożeniu suplementacji należy pomyśleć minimum 2-3 miesiące przed tymi okresami.

mężczyzna przy biurku

Lecytyna – wsparcie w redukcji cholesterolu

Lecytyna bierze udział w metabolizmie tłuszczów i cholesterolu, wiąże cholesterol i ułatwia jego transport oraz przyspiesza wydalanie jego nadmiaru z organizmu. To właśnie przede wszystkim ze względu na te właściwości suplement lecytyny stosowany jest wspomagająco w przypadku rozmaitych problemów ze strony układu sercowo – naczyniowego, m.in. tych związanych z problemami miażdżycowymi i ryzykiem wystąpienia zakrzepów naczyń wieńcowych.

Lecytyna – wsparcie w detoksykacji i regeneracji wątroby

Lecytyna odgrywa ważną rolę w pracy wątroby, dlatego w okresach, w których jest ona dodatkowo obciążana – dobrym pomysłem jest wprowadzenie wsparcia właśnie poprzez suplementację. Lecytyna sojowa może być stosowana wspomagająco w okresie regularnego przyjmowani innych leków (po konsultacji z lekarzem), a także w okresach życiowych związanych z intensywnym życiem towarzyskim i imprezowaniem, gdy częściej sięgamy op alkohol i inne używki.

Lecytyna może być pomocna w leczeniu depresji i zaburzeniach maniakalno-depresyjnych

Lecytyna może być stosowana wspomagająco w leczeniu chorób psychicznych, m.in. depresji oraz zaburzeń maniakalno – depresyjnych. Udowodniono, że zarówno lecytyna,jak i cholina wpływają pozytywnie na kondycję osób cierpiących na zaburzeniami mianiakalno-depresyjnymi , a także wykazują pozytywne rezultaty suplementacji w okresach obniżonego nastroju i gorszego samopoczucia.

Zażywanie lecytyny może pozytywnie wpłynąć na sprawność seksualną i płodność u mężczyzn

Po lecytynę mogą również sięgnąć mężczyźni, którym zależy na poprawie sprawności seksualnej i płodności. Właściwa suplementacja może pozytywnie wpłynąć na tę sferę życia człowieka, dlatego zalecana jest w okresach, w których z różnych powodów (np. obniżonej sprawności fizycznej, zmęczenia, stresu itp.) życie seksualne nie przynosi należytej satysfakcji, a także w okresach starań o potomstwo.

Dlaczego warto kupić lecytynę w proszku?

Najlepsza lecytyna to produkt czysty (bez żadnych dodatków!), wyprodukowany ze specjalnie wyselekcjonowanego surowca. Lecytyna do suplementacji dostępna jest w różnych postaciach, najczęściej w płynie lub w proszku. Lecytyna w proszku to produkt maksymalnie uniwersalny, umożliwiający jej spożywanie w dowolny sposób i dodawanie do rozmaitych produktów. Producenci żywności dodają proszkowaną lecytynę m.in. do lodów, margaryny czy czekolady, co zdecydowanie ułatwia połączenie / zmieszanie tłuszczów z wodą.

Gdzie znajdziemy doskonałej jakości lecytynę sojową, rzepakową i słonecznikową w proszku? Młyn Oliwski to firma z historią sięgającą początków XVII wieku, jeden z najstarszych na Pomorzu, który współcześnie, oprócz rewelacyjnej mąki, oferuje również produkty spożywcze i suplementy diety. Wszystkie produkty sygnowane logo Młyna Oliwskiego, produkowane są w oparciu o dwie zasady: przejrzysta lista składników i brak zbędnych dodatków, na bazie surowców pozyskiwanych wyłącznie od sprawdzonych, zaufanych producentów i partnerów handlowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.