Loading...
Zdrowie

Jak należy przechowywać leki, dlaczego nie należy ich przyjmować po upływie terminu ważności?

Kobieta trzyma w dłoni tabletke i szklanke wody

Każdy lek powinien być bezpieczny w stosowaniu, dlatego przed wprowadzeniem na rynek poddawany jest badaniom oraz rejestracji. Nie bez znaczenia pozostaje sam proces wytwarzania i transportu, a także przechowywania. Środki lecznicze muszą być ponadto prawidłowo użytkowane przez samych pacjentów. Dotyczy to nie tylko sposobu przyjmowania i dawkowania preparatu, ale też przestrzegania terminu ważności do użycia. Leki trzeba więc odpowiednio przechowywać, a po przeterminowaniu we właściwy sposób zutylizować.

Termin ważności leku

Termin ważności informuje o przydatności danego leku do użycia, a tym samym jest gwarantem jego pełnowartościowości wybranym okresie. Do ściśle deklarowanej daty produkt zachowuje swoje właściwości lecznicze, dlatego stosowanie go w tym czasie daje pewność bezpieczeństwa oraz skuteczności zawartych substancji. Termin ważności określa też, w jakim okresie składniki preparatu nie ulegną rozkładowi lub nie wystąpią w nim potencjalnie szkodliwe lub niepotrzebne związki. Informacje na ten temat zawsze znajdują się na opakowaniu. Jeżeli produkt posiada pudełko tekturowe, termin ważności jest na nim wytłoczony lub wydrukowany. Deklarowana data przydatności znajduje się też na opakowaniu bezpośrednim, którym może być np. butelka, blister, folia, tubka czy ampułka. Jeżeli termin ważności jest trudny w interpretacji, można spróbować go odczytać pod światło.

Termin ważności po otwarciu

Poza dokładnie określonym terminem ważności, leki mogą też posiadać dodatkowo wskazany drugi termin. Producent określa w nim przydatność preparatu po bezpośrednim otwarciu lub przygotowaniu do aplikacji. Niektóre leki zawierają bowiem substancje lecznicze i pomocnicze, które pod wpływem czynników środowiskowych ulegają rozkładowi oraz tracą swoje właściwości. Występuje też ryzyko powstawania związków niepożądanych, a tym samym potencjalnie szkodliwych dla zdrowia i życia. Dotyczy to np. zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Wszystko to sprawia, że po upływie danego czasu od otwarcia produkt może utracić swoją skuteczność i bezpieczeństwo mimo wciąż obowiązującego terminu ogólnej ważności. Z tego względu należy bardzo uważnie przestrzegać okresu po otwarciu leku. Ma to szczególne znaczenie w przypadku środków do nebulizacji, antybiotyków w proszku do przygotowania zawiesiny czy syropów. Z reguły ponowne wykupienie tego samego leku nie stanowi problemu, jeżeli zostanie wystawiona na niego e-recepta. W razie potrzeby można ją też przedłużyć. Szybka recepta przesyłana jest w ramach e-konsultacji, która odbywa się zdalnie.

Postępowanie w przypadku przeterminowanych leków

Jeżeli lek jest przeterminowany, pod żadnym pozorem nie należy go stosować. Po upływie deklarowanego czasu producent nie może bowiem zapewnić, że dany preparat zawiera substancje lecznicze w odpowiedniej ilości oraz o dostatecznej efektywności. Przekroczenie terminu ważności wiąże się też z ryzykiem występowania związków niepożądanych, a tym samym potencjalnie niebezpiecznych. W przypadku konieczności ponownego przepisania tego samego leku, tania recepta online pozwoli na jego wykupienie zaraz po odbyciu e-konsultacji.

Przechowywanie leków w domu

Jeżeli przeterminowane leki znajdują się w domu, należy się ich pozbyć. Nie powinno się jednak wyrzucać ich do śmieci. Takie środki należą do odpadów, które należy umieszczać w specjalnie do tego przeznaczonych pojemników w aptekach. Nieprzydatny do użycia preparat jest następnie utylizowany przez firmę zewnętrzną, co zmniejsza ryzyko jego niekorzystnego oddziaływania na środowisko. Warto pamiętać, że takie pojemniki nie znajdują się we wszystkich aptekach. Przechowując leki w domu, należy przede wszystkim zabezpieczyć je przed promieniami słonecznymi, bezpośrednim kontaktem z podłogą i ścianami, źródłami zbyt wysokiej i niskiej temperatury oraz zabrudzeniami, zanieczyszczeniami czy zakurzeniem. Preparaty lecznicze powinno się trzymać w zamknięciu, poza zasięgiem dzieci oraz zwierząt. Nie należy też wyrzucać części pakowania, które zawierają termin ważności do użycia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.