Loading...
Suplementy

Leki, które mogą przyjmować osoby z cukrzycą

Mężczyzna chory na cukrzyce mierzy poziom cukru we krwi

Cukrzyca to choroba, z którą zmaga się wiele osób w Polsce . Osoby z cukrzycą typu 2, oprócz zmian nawyków życiowych, w kierunku utrzymania prawidłowej masy ciała, wysiłku fizycznego oraz prawidłowego żywienia często muszą przyjmować odpowiednie leki. Leki pomagają utrzymać chorobę pod kontrolą.

Podstawowe leki utrzymujące chorobę w ryzach

Metformina – to lek, który jest często przepisywany osobom z cukrzycą typu 2, jako lek pierwszego wyboru. Działa przez zmniejszenie wchłaniania glukozy z jelit i zwiększenie wrażliwości tkanek na insulinę. Jest stosunkowo bezpieczna i ma niewiele skutków ubocznych.

Insulina – jest podstawowym lekiem dla osób z cukrzycą typu 1. Trzustka w cukrzycy typu 1 nie produkuje wystarczającej ilości insuliny, suplementacja zastępuje zatem niewystarczającą produkcję hormonu. Insulina jest również stosowana u niektórych osób z cukrzycą typu 2, szczególnie gdy zawiodą inne leki. Insulina jest zwykle podawana podskórnie.

Inhibitory DPP-4, Analogi GLP-1 – Leki powodują aktywację receptorów sytości oraz stymulują wydzielanie insuliny. Leki działają “pluripotencjalnie”, aktywują wiele układów w organizmie co wykorzystywane jest również w leczeniu otyłości

Inhibitory SGLT2 – leki zwiększają wydalanie glukozy z moczem, co prowadzi do zmniejszenia poziomu cukru we krwi.

Inhibitory DPP-4, inhibitory SGLT2 i inne leki przeciwcukrzycowe są często stosowane wraz z metforminą lub insuliną, aby zwiększyć kontrolę poziomu cukru we krwi. Ostatecznie leczenie cukrzycy zależy od indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia pacjenta.

Co z innymi lekami?

Chorzy na cukrzycę powinni przestrzegać reżimu żywieniowego opierającego się między innymi na unikaniu cukrów prostych. Większość leków zalecanych na choroby, często współistniejące z cukrzycą, nie zawiera substancji pomocniczych niebezpiecznych pod kątem konieczności unikania cukrów prostych. Nie znaczy to, że wszystkie leki przepisywane na receptę są bezpieczne dla ludzi chorujących na cukrzycę. W trakcie wizyty lekarskiej, przeprowadzanej nawet z innych powodów niż cukrzyca, należy wspomnieć o chorobie.

Sytuacja przedstawia się trudniej w przypadku leków OTC, czyli dostępnych bez recepty. Wiele popularnych syropów wspomagających leczenie przeziębienia, hamujących kaszel i innych zawiera cukry proste. Przed zażyciem leku, lub suplementu warto sprawdzić skład. Unikać powinno się szczególnie leków zawierających glukozę, fruktozę lub sacharozę. Z drugiej strony istnieje wiele leków np. Espumisan lub inne leki na powszechne w populacji problemy, które są bezpieczne do stosowania wśród diabetyków. W razie niepewności przed przyjęciem leku warto zasięgnąć porady lekarza.

Istnieje wiele leków, które mogą pomóc kontrolować poziom cukru we krwi u osób z cukrzycą. Metformina, insulina, inhibitory DPP-4, inhibitory SGLT2 i inhibitory alfa-glukozydazy to tylko kilka z nich. Leki stosowane na inne choroby, wśród ludzi chorujących na cukrzycę, zwykle są bezpieczne, ważne jest jednak, aby świadomie dobierać takie preparaty, które nie powodują skoku glukozy we krwi.

[1] The mechanisms of action of metformin, Graham Rena, D. Grahame Hardie & Ewan R. Pearson

Diabetologia volume 60, pages1577–1585 (2017)

[2] Mechanisms of Insulin Action and Insulin Resistance, Max C. Petersen and Gerald I. Shulman, 01 AUG 2018, Physiologycal Reviews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.