Loading...
Styl życia

Czy konsolidacja długów to dobry pomysł?

Kobieta konsoliduje swoje długi

Oddłużanie z kredytów, pożyczek i chwilówek jest sprawą, o której myśli każda osoba znajdująca się w patowej sytuacji finansowej. Konsolidacja długów to wówczas dobre rozwiązanie, jednak obarczone pewnym ryzykiem.

Czym jest konsolidacja zadłużenia?

Konsolidacja zadłużenia odnosi się do sytuacji, w której zaciągasz nową pożyczkę lub kredyt w celu spłacenia istniejących zobowiązań finansowych. Łącząc wiele długów w ramach jednej większej miesięcznej raty, możesz uzyskać korzystniejsze warunki spłaty, takie jak niższe oprocentowanie, niższe miesięczne płatności, a nawet jedno i drugie. Zaletą tego rozwiązania jest także krótszy okres spłaty, dzięki czemu możesz szybciej wyzbyć się zobowiązania.

Konsolidacja zadłużenia ma również pewne wady, o których warto pamiętać. Po pierwsze, kiedy zaciągasz nową pożyczkę, Twoja ocena kredytowa może się pogorszyć, przez co nie będziesz mógł uzyskać w przyszłości gotówki na sfinansowanie wymarzonej nieruchomości. Po drugie pożyczki, które zaciągasz w celu konsolidacji, mogą mieć wyższą prowizję lub marżę w porównaniu z pierwotnym zadłużeniem.

Czy warto konsolidować długi?

Konsolidacja długów to dobry pomysł na oddłużenie pod warunkiem, że przeanalizujesz wszystkie ,,za” i ,,przeciw”. Zawierając kolejne umowy kredytowe na spłatę wcześniejszych zobowiązań, możesz wpaść w pętle zadłużenia, z której będzie Ci trudno się wydostać. Jeśli nie jesteś pewien, czy dasz radę spłacić kredyt lub pożyczkę, lepszym pomysłem od konsolidacji, będzie dogadanie się z wierzycielem lub skorzystanie z wakacji kredytowych (opcja dostępna tylko w bankach).

Długie uchylanie się od obowiązku zapłaty rat może skutkować przedsądowym nakazem zapłaty, a w konsekwencji zakończyć się egzekucją komorniczą. Aby ją powstrzymać, musisz działać szybko, w przeciwnym razie komornik może zająć Twoje mienie – w tym samochód i nieruchomość. W pierwszej kolejności skontaktuj się z kancelarią prawną, która ma doświadczenie w oddłużaniu.

Skuteczne oddłużanie

Jeśli otrzymałeś nakaz zapłaty, nie działaj na własną rękę. Skontaktuj się z kancelarią. Doświadczeni specjaliści od prawa finansowego pomogą Ci zredukować lub nawet całkowicie pozbyć się zadłużenia. W takich sprawach liczy się czas, dlatego nie zwlekaj i skorzystaj z konsultacji już teraz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.