Loading...
Zdrowie

Kolagen na stawy – dlaczego warto go stosować?

Kobieta zarzuwa kolagen na stawy

Zdrowie stawów to coś, o czym rzadko myślimy w młodym wieku, natomiast staje się kwestią absolutnie kluczową w wieku dojrzałym. W dbaniu o ich kondycję mogą pomóc odpowiednie preparaty, w tym m.in. kolagen na stawy, który dostępny jest przede wszystkim w aptekach. Dlaczego jednak warto go stosować i jaki ma on na nie wpływ? Zachęcamy do poznania szczegółowych informacji.

Czynniki negatywnie wpływające na zdrowie stawów

Najpierw warto poznać czynniki, które negatywnie wpływają na kondycję stawów. Generalnie ich stan pogarsza się wraz z wiekiem. Maź stawowa ma wówczas coraz mniej składników odżywczych, przez co cechują ją słabsze właściwości smarujące. Cieńsza jest też chrząstka, która tym samym znacznie gorzej osłania kości.

Negatywny wpływ mają dodatkowo obciążenia spowodowane np. dźwiganiem, ale także nadwagą. Stąd też w każdym wieku ważna jest kontrola masy ciała, aby nie wpływać negatywnie na cały układ ruchu. Oczywiście pewnym negatywnym oddziaływaniom można zapobiegać lub spowalniać oddziaływanie niekorzystnych czynników, m.in. dzięki zdrowemu trybowi życia oraz suplementacji, w tym stosowaniu takich preparatów jak kolagen na stawy.

Wpływ kolagenu na stawy

Generalnie kolagen to w aż 70 proc. budulec stawów. Właśnie dlatego jego odpowiedni poziom jest tak ważny dla zachowania ich w dobrej kondycji, zwłaszcza w nieco starszym wieku. Niestety, poziom kolagenu znacząco zmniejsza się już w wieku 30 lat, czyli tak naprawdę w sile wieku człowieka. W jaki jednak dokładnie sposób oddziałuje on na kondycję stawów? Pomaga on m.in. zachować integralność chrząstki. Dodatkowo wskutek zmniejszania się ilości kolagenu w organizmie rośnie ryzyko zwyrodnieniowych chorób stawów. Suplementacja odpowiedniego kolagenu na stawy może być więc dobrym sposobem, aby korzystnie wpłynąć na ich stan.

Prawidłowa suplementacja kolagenu

Sięgając po taki preparat trzeba mieć na uwadze kilka czynników. Przede wszystkim wybrany suplement powinien być możliwie najwyższej jakości, od sprawdzonego producenta. Dodatkową kwestią są pozostałe składniki w preparacie i tutaj wcale nie trzeba skłaniać się tylko i wyłącznie po preparaty czyste, czyli bez dodatków. Takimi dodatkami może być bowiem witamina C oraz glukozamina, których przyjmowanie ma wiele zalet dla całego organizmu.

Oczywiście pewnych składników należy unikać. Chodzi tu przede wszystkim o różnego rodzaju konserwanty i dodatki, których w takim suplemencie nie powinno się znaleźć. W tej kwestii warto jednak skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, którzy ocenią, czy dany preparat jest dobrej jakości.

Jak widać warto sięgnąć po kolagen na stawy, zwłaszcza w przypadku narażenia na czynniki negatywnie oddziałujące na ich kondycję, w tym intensywną aktywność fizyczną, przewlekły stres oraz urazy i kontuzje. Taka suplementacja powinna być jednak na dłuższą metę omówiona z lekarzem, aby przyniosła określone korzyści zdrowotne oraz była w pełni bezpieczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.