Loading...
Dom i rodzina

Materac na podłodze zamiast na łóżku? Sprawdzamy, czy warto wykorzystać ten designerski trend

Materac na podłodze

Czy umieszczanie materaca bezpośrednio na podłodze to praktyczne rozwiązanie, czy może designerski kaprys? W tym artykule zbadamy ten trend pod kątem estetyki, higieny i zdrowotności. Zaproponujemy też sprzyjającą wyciszeniu aranżację w duchu zen.

Geneza trendu: japońskie futony i filozofia Montessori

Spanie na podłodze jest głęboko zakorzenione w kulturze Wschodu, zwłaszcza Japonii, gdzie domy bywają znacznie mniejsze niż ich zachodnie odpowiedniki. Tradycyjnie posłanie nosi nazwę futon – jest elastyczny, dlatego można go złożyć, przekształcając pomieszczenie sypialniane w salon lub inną przestrzeń użytkową. Japończycy cenią sobie spanie blisko podłoża, bo pozwala to na większą bliskość z naturą (zwłaszcza dlatego, że futony umieszcza się na słomianych matach tatami, które od wieków stanowią istotny element tradycyjnych japońskich domów).

Na popularność umieszczania łóżek na poziomie podłogi wpłynęła także znana filozofia Marii Montessori. Ta włoska lekarka i pedagog zachęcała do wspierania samodzielności i naturalnego rozwoju dziecka, m.in. poprzez dopasowywanie mebli do ich wzrostu i predyspozycji. Umieszczenie materaca na poziomie podłogi pozwala dziecku samodzielne wstawać i kłaść się spać, co sprzyja rozwijaniu niezależności i poczucia kontroli nad własnym ciałem już od najwcześniejszych lat życia. Dodatkowo duża powierzchnia materaca, np. 140×200, sprzyja rozwojowi kreatywności. Łóżko nie odgrywa bowiem wyłącznie roli miejsca do nocnego wypoczynku, ale i wszelkich aktywności dziennych.
Materac na podłodze

Łóżko-tipi z nisko osadzonym materacem. Meble z tej kolekcji kupisz tutaj: https://www.agatameble.pl/meble/materace-i-stelaze/materace

Higiena i przewiewność – kluczowe aspekty użytkowania

Kwestią nie do pominięcia w przypadku spania na samym materacu bez łóżka jest higiena. Każde posłanie wymaga odpowiedniej wentylacji, aby zapewnić mu przewiewność i nie doprowadzić do akumulacji wilgoci i rozwoju alergenów. Zaleca się zatem stosowanie niewysokiego stelaża, który zapewni niezbędną cyrkulację powietrza. Stelaż pomaga również w utrzymaniu materaca w czystości, oddzielając go od bezpośredniego kontaktu z podłogą, na której gromadzi się kurz i brud. Pamiętaj, że duże, twarde materace, np. 160×200 i większe są bardziej narażone na problemy z wilgocią z kilku powodów: większa powierzchnia kontaktu z podłogą to trudniejszy przepływ powietrza, a także większy ciężar, a zatem i trudności w regularnym obracaniu i wietrzeniu posłania.

Zdrowotne aspekty spania nisko – dla kogo to rozwiązanie nie jest zalecane?

W większości przypadków nie ma większych przeciwwskazań do spania na podłodze (o ile pod materacem zapewni się odpowiedni przepływ powietrza). To rozwiązanie uchodzi także za bezpieczne, ponieważ nie ma ryzyka upadku z wysokości. Bywają jednak sytuacje, gdy nie powinniśmy rezygnować ze skrzyni łóżka. Kiedy? W przypadku osób cierpiących na dolegliwości bólowe, zwłaszcza w okolicach kolan i pleców. Wysiłek związany ze wstawaniem z niskiego materaca może przyczynić się do pogłębienia schorzeń. W takich przypadkach zdecydowanie lepszym rozwiązaniem okaże się wyższe łóżko i materac, np. kieszeniowy, umiejscowiony na odpowiedniej wysokości – tak, by podczas siedzenia uda względem goleni znajdowały się w położeniu tworzącym kąt prosty.
Materac na podłodze

Niskie łóżko w klimatycznej, sprzyjającej odprężeniu aranżacji

Aranżacja sypialni w duchu zen z materacem na podłodze w roli głównej

Umieszczenie materaca na podłodze, choć może budzić pewne wątpliwości, zapewnia także wyjątkowe korzyści estetyczne, szczególnie gdy zaaranżuje się przestrzeń w duchu zen. Taki wystrój sypialni sprzyja relaksacji i wyciszeniu, a także wprowadza do przestrzeni domowej elementy harmonii i równowagi.

Wyobraź sobie sypialnię, której centralnym punktem jest niskie łóżko otulone miękkimi, naturalnymi tkaninami w odcieniach beżu i szarości. Wokół niego rozmieszczono subtelne, naturalne akcenty: paprocie, bambus, a może nawet drzewko bonsai. Ściany zdobią delikatne grafiki inspirowane naturą lub kaligrafią, dodając sypialni wschodniego sznytu. Oświetlenie jest dyskretne i rozproszone, tworząc atmosferę spokoju i intymności. Całość tworzy przestrzeń idealną do odpoczynku, ucieczkę od zgiełku codziennego życia, celebrującą prostotę i piękno życia w stylu zen.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.