Loading...
Kręgosłup

Sakralizacja

rehabilitacja kręgosłupa u mężczyzny borykającego się z sakralizacją

Do bolesnych wad kręgosłupa, która prędko może zmienić się w prawdziwy problem jest sakralizacja kręgosłupa. Czym jest sakralizacja, jakie są jej przyczyny i sposoby leczenia?

Czym jest sakralizacja kręgosłupa?

Sakralizacja to określenie pochodzące z języka łacińskiego os sacrum oznaczające kość krzyżową.

Sakralizacja kręgosłupa jest wadą wrodzoną, którą można rozpoznać po tym, że piąty krąg lędźwiowy jest częściowo lub całkowicie zespolony z kością krzyżową. Przekłada się to na zmniejszoną ruchomość odcinka lędźwiowego. Sakralizacja może występować z jednej strony, z drugiej lub z obu jednocześnie, nazywana jest wtedy sakralizacją jednostronną (gdy dochodzi do zrośnięcia wyrostka stawowego po jednej stronie) lub dwustronną (gdy dochodzi do zrośnięcia wyrostka stawowego po dwóch stronach).

Przyczyny powstawania sakralizacji kręgosłupa

Sakralizacja jest trudna do zdiagnozowania, ponieważ może być mylona z innymi przyczynami bólu. Jest powiązana z grupą chorób, które powodują artretyzm.

Objawy

Ból powstały przez sakralizację kręgosłupa jest dość charakterystyczny, ponieważ odczuwalny jest w dolnej części pleców, okolicy lędźwiowo-krzyżowej oraz w pośladkach, promieniuje do pachwiny, nóg, a także do stóp! Ból powstaje i nasila się przez kilka czynników: siedzenie w jednej pozycji przez długi czas, notorycznie obciążanie jednej stopy bardziej niż drugiej, bieganie w nieodpowiednich butach, silne kroki, a nawet wchodzenie po schodach może spowodować uraz!

Przyczyny

Choć sakralizacja należy do schorzeń wrodzonych, przyczyny tej dysfunkcji mogą powstawać przez urazowe uszkodzenie ciała, spowodowane przez wypadek samochodowy, upadek lub nagłe uderzenie. Kolejną przyczyną może być ciążą, która bardzo mocno obciąża organizm kobiety – stawy krzyżowo biodrowe ulegają rozciągnięciu, zmienia się waga oraz chód – wtedy stawy mocno się zużywają. Sakralizacja może ujawnić się także po infekcji, gdy staw krzyżowo-biodrowy ulega zakażeniu. Dotyczy to też artretyzmu, które wywołuje zesztywnienie kręgosłupa przez zapalenie stawów.

Powikłania

Sakralizacja powoduje ból, który znacznie może utrudnić bądź wręcz uniemożliwić normalne funkcjonowanie. Długotrwały ból, na który niewiele pomagają środki przeciwbólowe może prowadzić nawet do depresji i bezsenności.

Diagnoza i leczenie

Lekarz, aby początkowo zdiagnozować sakralizację będzie próbował ustalić przyczynę bólu naciskając różne miejsca na biodrach oraz pośladkach lub poruszać nogami w różne strony, aby określić stawy lędźwiowo-krzyżowe.

Diagnostyka obrazowa

Dla utwierdzenia w przekonaniu o sakralizacji kręgosłupa lekarz może zlecić prześwietlenie rentgenowskie, aby ujawnić uszkodzenia stawu krzyżowo-lędźwiowego. Oprócz prześwietlenia lekarz zleca MRI wykorzystujące fale radiowe i pole magnetyczne do zbadania szczegółowych elementów kości i tkanek miękkich.

Zastrzyki znieczulające

Stosowanie zastrzyków znieczulających pomaga w diagnozie. Jeśli ból ustąpi po zastrzyku w staw lędźwiowo-krzyżowy, to najprawdopodobniej tu leży problem.

Sakralizacja kręgosłupa

Leczenie sakralizacji kręgosłupa

Po zdiagnozowaniu schorzenia, lekarz z pewnością doraźnie przepisze środki przeciwbólowe. Jeśli jednak na wizytę u specjalisty trzeba trochę poczekać, można podratować się środkami przeciwbólowymi bez recepty, jednak nie jest to rozwiązanie na dłużej. Nic nie zastąpi wizyty u specjalisty.

Leki

Lekarz może zalecić branie leków zwiotczających mięśnie, zawierające cyklobenzaprynę lub inhibitory TNF wspomagające łagodzenie zapalenia stawów, związanych ze sztywnieniem kręgosłupa.

Terapia

Fizjoterapeuta i lekarz pomoże w nauce ćwiczeń z zakresu ruchu i rozciągania, aby utrzymać elastyczność stawów i wzmocnić mięśnie, które dzięki temu stają się bardziej stabilne.

Gdy pomimo tych metod nie zwalcza bólu, dalsze leczenie może obejmować odnerwiania radiowe, elektryczną stymulację czy zwiększone dawki zastrzyków z połączonych substancji.

Źródła:

De Luigi A.J., Adaptive Sports Medicine, 2018.

Dziak A., Bóle i dysfunkcje kręgosłupa, Kraków 2007.

Rakowski A., Kręgosłup w stresie, PWN, Warszawa 2017.

One comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.