Loading...
Zdrowie

Tabletka “dzień po”, czyli czym jest antykoncepcja awaryjna?

Ginekolog tłumaczy działanie tabletki "dzień po"

Antykoncepcję awaryjną nazywamy potocznie tabletką “dzień po” i to nie bez powodu. Stosujemy ją po odbytym stosunku seksualnym, kiedy inne metody antykoncepcji zawiodły. Jej celem jest zapobiegnięcie ciąży poprzez blokowanie lub opóźnienie owulacji. Jak działają tabletki “dzień po” dostępne w naszym kraju?

Czym jest antykoncepcja awaryjna?

Antykoncepcję awaryjną nazywa się również antykoncepcją postkoitalną, doraźną bądź tabletką “dzień po”. Stosuje się ją po odbytym stosunku, kiedy inne metody antykoncepcji zawiodły, np. prezerwatywa zsunęła się lub pękła czy pominięto tabletkę antykoncepcyjną. Istnieją dwa rodzaje antykoncepcji awaryjnej – hormonalna, czyli doustne tabletki “dzień po” oraz niehormonalna – założenie wkładki domacicznej z miedzią.

Czym dokładnie jest tabletka “dzień po”?

Tabletkę “dzień po” podaje się doustnie. Zawiera ona duże stężenie hormonów. Na polskim rynku znajdziemy tylko dwa rodzaje tabletek “dzień po” – EllaOne i Escapelle. Możemy je wykupić tylko wtedy, kiedy posiadamy wypisaną na nią receptę. Czym róznią się między sobą te dwie tabletki?

Tabletki Escapelle

Escapelle jest jedną z dwóch dostępnych w naszym kraju tabletek “dzień po”. Można ją zastosować w ciągu 72 godzin od odbytego stosunku. Warto również pamiętać o tym, że im wcześniej przyjmiemy tabletkę tym większa jest jej skuteczność. Tabletka Escapelle nie podlega refundacji. Receptę na tabletkę “dzień po” może nam wypisać nie tylko ginekolog, ale również każdy inny lekarz.

Tabletki EllaOne

W porównaniu ze swoją poprzedniczką, EllaOne można stosować do 120 godzin po odbyciu stosunku. Jednak jak już wiemy – im wcześniej tym lepiej. Najlepiej jest ją przyjąć w ciągu 12 godzin po stosunku.

Kobiety cierpiące na choroby wątroby lub ciężką postać astmy powinny uniknąć stosowania tabletki EllaOne, ponieważ może ona się nie dogadywać z innymi przyjmowanymi lekami.

Czy po spożyciu tabletki “dzień po” pojawiają się jakieś skutki uboczne?

Tak jak w przypadku każdego leku, tak również zastosowaniu tabletki “dzień po” mogą pojawić się działania niepożądane. U każdej kobiety będą one wyglądały inaczej, jednak najczęściej pojawiają się:

  • biegunki,
  • bóle podbrzusza,
  • bóle i zawroty głowy,
  • nudności i wymioty,
  • uczucie zmęczenia,
  • krwawienie, które nie jest związane z miesiączką,
  • bolesne miesiączkowanie,
  • wrażliwość piersi,
  • zaburzenia nastroju.

Kiedy nie można stosować tabletki “dzień po”?

Do przeciwwskazań do stosowania tabletki “dzień po” zalicza się:

  • karmienie piersią,
  • ciąża lub podejrzenie bycia w ciąży
  • uczulenie na jakikolwiek ze składników danej tabletki.

Potrzebujesz antykoncepcji awaryjnej? Umów się na wizytę do przychodni Jutro Medical

Jutro Medical jest przychodnią działającą w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Posiadając ubezpieczenie zdrowotne możesz bezpłatnie skorzystać z jej usług. Zespół medyczny Jutro Medical rozumie, że takie wydarzenia jak pęknięta prezerwatywa czy pominięcie tabletki antykoncepcyjnej mogą się zdarzy i dlatego bez problemu dostaniesz e-receptę na antykoncepcję awaryjną.

Źródło: Jutro Medical https://jutromedical.com/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.