Loading...
Ciąża

Tabletka dzień po – wady i zalety

Kobieta zażywa tabletkę dzień po

Tabletka „dzień po” czyli tabletka zażywana po stosunku, jest pewną formą antykoncepcji którą stosuje się do 72 lub do 120 godzin po współżyciu (w zależności od rodzaju). Dopuszcza się stosowanie tego typu pigułki w sytuacji, gdy inna metoda antykoncepcji nie została zastosowana, została użyta nieprawidłowo, lub gdy miała miejsce przemoc seksualna. Obecnie dopuszczone do sprzedaży są dwa środki tak zwanej „awaryjnej antykoncepcji”, jeden zawiera octan uliprystalu, natomiast drugi lewonorgestrel. W przypadku wyboru pierwszych tabletek należy zażyć jedną sztukę do maksymalnie 5 dni od odbycia stosunku (zalecane jednak jak najszybsze przyjęcie), jeżeli zostanie wybrany drugi rodzaj, to czas na reakcję jest krótszy mianowicie do 3 dni po współżyciu.

Tabletka dzień po – zalety

Niekwestionowaną zaletą tabletki „dzień po” jest z pewnością niedopuszczenie do niechcianej ciąży. Takie ma zadanie i zażycie jej w odpowiednim czasie skutecznie zahamuje owulację i dzięki temu nie dojdzie do zapłodnienia, ponieważ w tym czasie plemniki obumrą. Pigułki wykazują się dużą skutecznością i w zależności od czasu w jakim zakończyło się współżycie a połknięciem tabletki wynosi od 80 do 99 procent. Zakładanie rodziny jest ważną decyzją i przypadek nie powinien decydować czy to już właściwy czas na dziecko. Niewątpliwie jednak należy pamiętać iż nie jest to metoda antykoncepcji i należy używać tego sposobu tylko i wyłącznie w ostateczności. Na plus również przemawia informacja, że tego typu środki nie działają wczesnoporonnie, więc jeżeli kobieta jest już w ciąży, to zażycie tabletki nie będzie miało żadnych skutków, ani nie wpłynie negatywnie na rozwój płodu. Tabletki dzień po są ogólnodostępne w aptekach na receptę którą może wypisać każdy lekarz, (nie musi być to ginekolog) i są w stosunkowo przystępnych cenach. Kobiety które karmią piersią również mogą w sytuacji awaryjnej zażyć taką tabletkę, natomiast bezwzględnie muszą przestrzegać zaleceń, aby w czasie działania i uwalniania się substancji do organizmu, które mają za zadanie nie dopuścić do zapłodnienia nie podawać dziecku mleka z piersi. Należy je odciągać i po prostu wyrzucać, a po upływie wskazanego czasu mogą powrócić do karmienia. Po zastosowaniu antykoncepcji awaryjnej, kolejna menstruacja zazwyczaj pojawia się zgodnie z terminem. Zdarza się czasami niewielkie zaburzenie w cyklu o ok 3 dni w jedną lub drugą stronę, ale to wszystko zależy również od antykoncepcji stosowanej na co dzień. Zapamiętajmy że przyjmuje się tylko jedną tabletkę, a wyjątek stanowi sytuacja w której do 3 godzin od połknięcia nastąpiły wymioty. W takim wypadku będzie konieczne przyjęcie jak najszybciej jeszcze jednej pigułki. Zastosowanie takiego środka nie ma zazwyczaj negatywnego wpływu na organizm. Więc jeżeli podczas stosunku pękła prezerwatywa, wysunął się krążek dopochwowy, zostały pominięte kolejne dawki tabletek antykoncepcyjnych, bądź co najgorsze doszło do gwałtu to sięgnięcie po antykoncepcję awaryjną może okazać się jedyną skuteczną metodą na uniknięcie ciąży. Niezmiernie ważny w takiej sytuacji jest czas, reakcja powinna być natychmiastowa co bez wątpienia zmniejszy ryzyko zapłodnienia. Jak widać metoda ta ma wiele zalet co nie zmienia faktu, że trzeba do niej podchodzić świadomie i mądrze. Jak sama nazwa wskazuje jest to „wyjście awaryjne” więc należy korzystać gdy wszystkie inne środki zawiodły.

Tabletka dzień po – wady

Jeżeli wiadomo już jakie zalety mają tabletki „dzień po”, należy również zapoznać się z wadami. Jak każda ingerencja w organizm tak i zażycie tego rodzajów pigułek może (chociaż nie musi) mieć negatywny wpływ na zdrowie kobiety. Zazwyczaj z różnymi dolegliwościami po zażyciu będą mieć do czynienia panie z różnego rodzaju zaburzeniami pracy nerek lub wątroby, czy też uczulone na którykolwiek ze składników medykamentu. Pamiętajmy iż „antykoncepcja awaryjna”, to bardzo duże stężenie hormonów zamknięte w jednej pigułce i każda kobieta może na nie zareagować w inny sposób. W momencie gdy dla jednej osoby nie będą odczuwalne żadne skutki uboczne, to druga osoba może odczuwać bóle głowy, bóle brzucha, ból piersi. Mogą pojawić się nudności, wymioty, biegunka oraz zawroty głowy. Tak naprawdę wszystko sprowadza się do tego, aby tabletkę „dzień po” stosować tylko i wyłącznie jako jednorazową pomoc, ponieważ częste „ratowanie się” w taki sposób może nie tylko rozregulować gospodarkę hormonalną organizmu, ale nawet może negatywnie wpływać na ogólne samopoczucie. W jaki sposób? Otóż może obniżać samopoczucie, zaburzać emocje, wzmagać uczucie niepokoju, prowadzić do bezsenności lub przeciwnie sprawiać że kobieta będzie odczuwała nadmierną senność. Dodatkowo mogą zacząć być odczuwalne zmiany w libido, niestety raczej jego obniżenie. Również nie zaleca się przyjmowania „antykoncepcji awaryjnej” gdy zażywane są niektóre leki i zioła, ponieważ wchodząc z nimi w interakcję po pierwsze obniżają skuteczność, a po drugie mogą wywołać niepożądane skutki uboczne. Są to między innymi lekarstwa do leczenia HIV, padaczki, gruźlicy oraz wszystkich medykamentów zawierających w sobie dziurawiec. Tabletka „dzień po” zażyta po owulacji nie będzie skuteczna, ponieważ przede wszystkim jej zadaniem jest opóźnienie jajeczkowania, tak aby nie było możliwości zapłodnienia przez plemnik, więc w sytuacji gdy jajeczko zostało już uwolnione, pigułka awaryjna nie przerwie procesu. Jeżeli na co dzień jest stosowana standardowa antykoncepcja hormonalna, to należy wiedzieć iż przyjęcie tabletki awaryjnej obniży jej skuteczność i przez 5 kolejnych dni powinno się zrezygnować z tego rodzaju zabezpieczenia. Bez konsultacji z lekarzem tabletki „dzień po” na pewno nie powinny przyjmować kobiety z chorobami takimi jak: astma, nowotwór, zakrzepica, chorobą wątroby czy nerek.

Tabletka dzień po – rozsądek przede wszystkim

Nieplanowana sytuacja podczas współżycia, bądź w ogóle nieplanowany stosunek może przytrafić się każdemu i nie ma w tym niczego wstydliwego. Gdy nie jesteśmy gotowi na dziecko, a występuje obawa że właśnie taka sytuacja może mieć miejsce to udajmy się po pomoc. Tabletka „dzień po” może być jedynym sposobem na wybrnięcie z kłopotu. Ważne informacje do zapamiętania to: czas jest bardzo ważny, im szybciej zażyjemy pigułkę tym większa skuteczność. Receptę może wypisać każdy lekarz, jeżeli jednak nie będzie chciał pomóc powołując się na klauzulę sumienia to ma obowiązek wskazać innego lekarza, który będzie w stanie szybko zareagować. Antykoncepcja awaryjna nie ma nic wspólnego z tabletkami wczesnoporonnymi, ma za zadanie opóźnić owulację, a w przypadku gdy doszło już do owulacji tabletka będzie nieskuteczna, a co za tym idzie? po prostu może dojść do zapłodnienia. Jest to środek który powinien być przyjmowany tylko i wyłącznie w ostateczności i nie powinien być traktowany jako sposób na częstą antykoncepcję, ponieważ może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie. Nie należy go przyjmować równocześnie z niektórymi lekami (wyszczególnione powyżej). W razie jakichkolwiek wątpliwości w trakcie zażywania, lub wystąpienia niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem, który rozwieje wszystkie wątpliwości.

Przychodnia lekarska czynna całą dobę, 7 dni w tygodniu: https://www.twoje-zdrowie24.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.