Loading...
Nowinki ze świata zdrowia

Czepki medyczne – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Lekarze w czepkach medycznych podczas operacji

W wielu przypadkach niezbędnym środkiem ochrony osobistej lekarzy, pielęgniarek czy instrumentariuszek są czepki medyczne. Ich zakładanie jest niezbędne szczególnie na salach operacyjnych, podczas wykonywanych zabiegów. W swojej pracy wykorzystują je także stomatolodzy, podolodzy, jak również i kosmetolodzy czy pracownicy branży gastronomicznej oraz cukierniczej. Obecnie na rynku odzieży medycznej znajdziemy wiele rodzajów ochronnych czepków lekarskich. Jedne są na gumkę, inne zaś wiązane, przeznaczone dla osób z krótkimi bądź długimi włosami. Zatem na co należy zwrócić uwagę kupując czepek medyczny?

Czepki medyczne – rodzaje

Współcześnie w sklepach medycznych znajdziemy czepki medyczne kolorowe, białe lub zdobione w liczne ciekawe wzorki, występujące w wielu różnych fasonach i krojach. Głównie wyróżnia się czepki medyczne w typie:

  • furażerki – wiązane z tyłu na troki, najbardziej wygodne, gdyż można je dopasować do rozmiarów głowy
  • hełmu – model stanowiący dużą barierę dla drobnoustrojów, który chroni nie tylko głowę, ale również i szyję, troszkę niewygodny i generujący dużą potliwość
  • beretu – łatwy do zakładania, bardzo wygodny, bez możliwości regulacji, przeznaczone głównie dla osób z długimi włosami.

Warto tutaj wspomnieć również, że znajdziemy czepki lekarskie jednorazowego i wielorazowego użytku. Te pierwsze są najbardziej popularne, gdyż są skuteczne, bezpieczne i tanie. Natomiast czepki medyczne wielorazowe są mniej efektywne, gdyż za każdym razem trzeba je prać, wyjaławiać, co w znacznym stopniu wpływa na ich wygląd, jakość oraz trwałość i bezpieczeństwo.

Kupujemy czepek medyczny – na co należy zwrócić uwagę?

Ze względu na różnorodność modeli, wzorów oraz kolorów, nie łatwo jest wybrać ten odpowiedni czepek medyczny. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Po pierwsze, do jakiej pracy nam jest on potrzebny. Czy wykorzystamy go na sali operacyjnej, gdzie niezmiernie istotne jest bezpieczeństwo nasze i pacjenta, czy przykładowo do zabiegów kosmetycznych w gabinecie podologicznym. Po drugie, sprawdźmy z jakiego materiału jest on wykonany. Czy są przyjazne dla skóry, pochłaniają nadmierna ilość potu i gwarantują właściwy przepływ powietrza. Najczęściej czepki medyczne produkowane są z wiskozy, celulozy, włókniny polipropylenowej, a nawet foli. Po trzecie, zwróćmy uwagę na ich trwałość. Te najbardziej wytrzymałe posiadają gramaturę 25g/m2. Na sam koniec dopasujmy krójb i kolor do własnych upodobań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.