Loading...
Choroby

Właściwości lecznicze octu jabłkowego

Ocet jabłkowy na stole

Ocet jabłkowy znajduje zastosowanie nie tylko w kuchni, ale także wykazuje szereg właściwości wspierających prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Znany jest przede wszystkim z korzystnego wpływu na odchudzanie, gdyż poprawia trawienie i reguluje pracę układu pokarmowego. Jak ocet jabłkowy wpływa na zdrowie?

Ocet jabłkowy – jak wpływa na organizm?

Ocet jabłkowy jest produktem naturalnej fermentacji jabłek. Można go przygotować samodzielnie lub nabyć w miejscach promujących zdrową żywność ekologicznego pochodzenia np. w sklepie z naturalnymi produktami Foods by Ann.

Ocet jabłkowy – jakie ma właściwości?

  • Ocet jabłkowy wpływa na działanie układu pokarmowego.

Regularne picie octu jabłkowego odpowiednio zakwasza żołądek, a niskie pH pomaga trawić produkty białkowe do aminokwasów. 

  • Ocet jabłkowy wspiera funkcjonowanie układu immunologicznego.

Wykazując działanie antyseptyczne, ogranicza rozwój chorobotwórczych drobnoustrojów, działa przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie. Obniża także stan zapalny. Dodatkowo wspiera dobre bakterie zasiedlające jelita.

  • Ocet jabłkowy reguluje gospodarkę cukrową organizmu.

Zawarte w occie pektyny, które należą do nierozpuszczalnej frakcji błonnika pokarmowego, wpływają na spowolnienie aktywności enzymów, które trawią cukry. Dodatkowo spowalniają opróżnianie żołądka, gdyż tworzą żelową konsystencję, co wpływa jednakowoż na subiektywne odczucie sytości.

Normalizacja glikemii chroni przed powstawaniem cukrzycy typu 2.

  • Ocet jabłkowy reguluje profil lipidowy.

Dzięki pektynom zawartym w occie jabłkowym naturalnej fermentacji dochodzi do wiązania cząsteczek cholesterolu i tym samym następuje ograniczone wchłanianie. Cholesterol jest wydalany wraz z kałem.

  • Ocet jabłkowy wpływa na zmniejszenie ryzyka powstawania chorób układu sercowo-naczyniowego.

Jest to powiązane z gospodarką lipidową organizmu. Dzięki temu, że ocet obniża ilość wchłanianego do krwi cholesterolu, zmniejsza się ryzyko powstawania miażdżycy naczyń krwionośnych, choroby niedokrwiennej serca, czy występowania incydentów kardiologicznych np. zawału mięśnia sercowego. 

  • Ocet jabłkowy zmniejsza ryzyko powstawania nowotworów.

Dzięki obecności w occie jabłkowym aktywnych związków o działaniu antyoksydacyjnym możliwe jest obniżenie aktywności wolnych rodników i naprawa uszkodzonych komórek. Antyoksydanty zawarte w occie jabłkowym to polifenole, beta-karoten oraz witamina C.

Ocet jabłkowy – czy wpływa na odchudzanie?

Właściwości odchudzające octu jabłkowego są udokumentowane licznymi badaniami i ściśle powiązane z zawartością cennych składników, które usprawniają funkcjonowanie organizmu. Warto podkreślić, że samo picie octu jabłkowego bez ustalenia optymalnego deficytu energetycznego diety i włączenia regularnej aktywności fizycznej, nie przyniesie spektakularnych rezultatów.

Co zawiera ocet jabłkowy?

  • kwas octowy, cytrynowy, mlekowy;
  • witaminy z grupy B;
  • witaminę C,
  • polifenole;
  • beta-karoten;
  • pektyny.

Jak substancje zawarte w occie jabłkowym będą wpływać na proces odchudzania? Ważną rolę będzie odgrywał odczyn kwaśny octu, który regularnie spożywany obniży pH żołądka, co usprawni procesy trawienne. Białko do aminokwasów jest trawione środowisku kwaśnym, dlatego istotne jest odpowiednie zakwaszenie.

Ocet jabłkowy dzięki zawartości pektyn reguluje pracę gospodarki węglowodanowej. Utrzymanie stabilnego poziomu glukozy we krwi, to nie tylko zapewnienie stałego dostępu energii, ale brak wahań cukru niweluje napady tzw. wilczego głodu. Dzięki temu proces redukcji masy ciała będzie przebiegał stabilnie i unikniemy podjadania pomiędzy posiłkami. Obniżenie poziomu glukozy daje sygnał do mózgu o konieczności przyjęcia pożywienia.

Pektyny zawarte w occie jabłkowym należą do rozpuszczalnej frakcji błonnika pokarmowego. Charakteryzują się tym, że w środowisku kwaśnym wykazują działanie żelujące i dzięki temu opóźniają opróżnianie żołądka, zapewniając utrzymanie uczucia sytości na dłuższy czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.