Loading...
Jedzenie

Głóg – właściwości lecznicze i przeciwwskazania. Kiedy warto sięgnąć po herbatę z głogu?

Właściwości głogu z którymi każdy powinien być zapoznany

Głóg przejawia silną aktywność przeciwko zaburzeniom rytmu serca i chorobom naczyń krwionośnych, zwłaszcza jeśli są one pochodzenia nerwowego. Zmniejsza przyspieszone bicie serca i ciśnienie krwi, zapobiega miażdżycy. W poniższym artykule opowiemy ci o tym co to jest głóg, jakie jest działanie głogu, jakie głóg posiada właściwości lecznicze, zastosowaniu głogu, nalewce z głogu i jej właściwościach, herbatce z głogu jej korzyściach i przeciwwskazaniach. A także dowiesz się o działaniach ubocznych głogu, środkach ostrożności a także o interakcji i przeciwwskazaniach do stosowania głogu.

Zapraszamy do lektury!

Co to jest głóg?

Głóg (Crataegus oxyacantha – dziki gatunek – lub Crataegus monogyna – udomowiony) jest krzewem, który rośnie spontanicznie w umiarkowanych strefach półkuli północnej (Europa, Azja, Ameryka).

W Europie jest szeroko rozpowszechniony na całym terytorium, zwłaszcza w zaroślach, na skraju obszarów zalesionych i na wysadzanych drzewami pastwiskach. Oprócz równin, można go również znaleźć w górach do wysokości 1200, lub w cieplejszych obszarach klimatycznych – do 1500 metrów.

Przez wieki głóg był używany do rozgraniczania pól. Jego nazwa pochodzi od greckiego słowa kràtaigos, terminu, który przypomina pojęcie „siły”. Jest wyposażony w ciernie i tworzy ozdobne żywopłoty dla swoich pięknych białych kwiatów wiosną i czerwonych jagód, które dojrzewają później.

Generalnie nie jest to bardzo wysokie drzewo: średnio osiąga 3-5 metrów. Kolor jego gałęzi zmienia się od czerwonawo-brązowego do szarego, a liście mają dość zmienny kształt. Kwiaty, hermafrodyty, pojawiają się między kwietniem a majem, aby zrobić miejsce pod koniec lata na owoce.

Działanie głogu

Głóg jest źródłem przeciwutleniaczy (wśród których wyróżnia się oligomery proantocyjanid i qwercentyny), disteroli i innych związków korzystnych dla zdrowia.

Flawonoidy i proantocyjanidy są otrzymywane z suszonych kwiatów i liści. Te pierwsze są silnymi przeciwutleniaczami i „padlinożercami” wolnych rodników, przydatnymi w zapobieganiu chorobom sercowo-naczyniowym i przeciwdziałającymi stanom zapalnym.

Wraz z proantocyjaninami, rodzina polifenoli, która należy do klasy flawonoidów, pełni funkcje kardioprotekcyjne, uspokajające i przeciwnowotworowe.

Głóg właściwości lecznicze

Głóg ma działanie kardioprotekcyjne. Flawonoidy wywołują dylatację naczyń krwionośnych jamy brzusznej, a przede wszystkim naczyń wieńcowych, przenoszących krew do serca, powodując obniżenie ciśnienia krwi. Przydatne w przypadkach nadciśnienia tętniczego, łagodnego lub umiarkowanego stopnia, zwłaszcza jeśli jest pochodzenia nerwowego.

Głóg również znacznie zmniejsza częstotliwość uderzeń serca. Jest to istotne w przypadku dławicy piersiowej i we wszystkich zaburzeniach z powodu nadpobudliwości serca.

Badania kliniczne wykazały, że w niewydolności serca, suchy ekstrakt z głogu może zmniejszyć częstość akcji serca, obrzęk kostek i ciśnienie krwi bez pojawienia się skutków ubocznych.

Głóg to także działanie uspokajające. Garbniki i flawonoidy, zawarte w głogu, działają na poziomie ośrodkowego układu nerwowego. Są przydatne zwłaszcza u bardzo nerwowych pacjentów, u których wyciszają emocje, napięcie i poprawiają sen.

Działanie przeciwnowotworowe. Głóg jest w stanie przeciwdziałać pułapce wolnych rodników, poprzez zmniejszenie akumulacji cholesterolu w ścianach naczyń krwionośnych, który ma tendencję do odkłada się tam po utlenianiu. W ten sposób zapobiega miażdżycy.

Głóg i jego właściwości
Źródło: freepik.com

Głóg – właściwości lecznicze

Głóg od dawna znajduje miejsce w fitoterapii. Mówi się, że jego owoce, zwykle zbierane jesienią, były używane przez mnichów ze Środkowych Włoch do przygotowania naparów i syropów. To zastosowanie ma miejsce do dziś. Kwiaty, liście i kora rośliny, mogą być również wprowadzone do codziennej diety w postaci dżemów. Jednak więcej niż rozkoszowaniu podniebienia, stosowanie głogu służy do dbania o zdrowie. W szczególności głóg jest przydatny w przypadku tachykardii, nerwowości i nadpobudliwości, mających reperkusje na poziomie serca.

W przypadku niewydolności serca – stanu, w którym serce nie pompuje wystarczającej ilości krwi w kierunku innych narządów – głóg wydaje się być zdolny do znacznej poprawy funkcjonalność mięśnia sercowego. I to tak bardzo, że zwiększa również możliwość uprawiania aktywności fizycznej pomimo tego problemu.

Ponadto, niektóre badania wskazują, że głóg może pomóc w przypadku dławicy piersiowej (stan spowodowany zmniejszeniem przepływu krwi do serca charakteryzujący się bólem w klatce piersiowej). Co więcej także w przypadku, gdy konieczne jest utrzymanie wysokiego ciśnienia krwi pod kontrolą.

Spożycie głogu jest również zalecane w celu ochrony zdrowia przed zwiększonym ryzykiem chorób serca i tętnic typowych dla menopauzy. Jednak propozycje dotyczące stosowania głogu, wykraczają poza poprawę samopoczucia i układu sercowo-naczyniowego. Nie brakuje osób, które stosują kurację z głogu w przypadku problemów z układem trawiennym (na przykład przeciwko bólom brzucha lub biegunce). Głóg pomocny jest także w zwiększeniu produkcji moczu (ponieważ hiperozyd, jeden z flawonoidów głogu, ma działanie moczopędne). Przeciwdziała także infekcjom jelitowym, zaburzeniom miesiączkowania, bezsenności lub problemom dotyczącym, nie tyle zdrowia organizmu, co sfery psychologicznej i psychiatrycznej.

Głóg wydaje się być skutecznym środkiem uspokajającym, który może pomóc lepiej spać, w walce z lękiem, niepokojem i pobudzeniem.

Wreszcie, głóg jest również stosowany do skóry w leczeniu świerzbiączki, wrzodów, owrzodzeń, oparzeń i odmrożeń. Jego spożycie jest zalecane dla mężczyzn, którzy tracą włosy z powodu stresu i którzy jednocześnie cierpią na kołatanie serca.

Zastosowania głogu

W przeszłości zarówno jagody, liście głogu i kwiaty były wykorzystane do celów leczniczych. Najnowocześniejsze preparaty ograniczają się jednak do używania kwiatów i liści (np. herbata głogowa), bogatszych w flawonoidy niż owoce.

Korzystne właściwości głogu można wykorzystać przyrządzając herbatę (głóg): wsypując kilka łyżek suszonych liści, kwiatów lub owoców do wody i zalewając wrzątkiem.

Rynek naturalnych środków natomiast oferuje produkty (olejki eteryczne, płynne ekstrakty i kapsułki, czasami również zawierające inne naturalne środki, takie jak waleriana lub passiflora, łatwo dostępne w ziołolecznictwie), w którym zawartość głogu jest starannie standaryzowana.

Nalewka z głogu: właściwości

Liście i kwiaty głogu zawierają mieszaninę różnych flawonoidów (1-2,5%), triterpenów, amin (fenetylanina, tiratyna, cholina, acetylocholina), kwasy fenolowe, katechiny, aminozyny. Te aktywne składniki dają roślinie silną aktywność kardioprotekcyjną, ponieważ wywołują dylatację tętnic wieńcowych, które dostarczają krew do serca, poprawiając w ten sposób dopływ krwi i powodując obniżenie jej ciśnienia.

Do użytku wewnętrznego nalewka z głogu jest wskazana do regulacji funkcji układu sercowo-naczyniowego, w przypadkach nadciśnienia tętniczego, łagodnego lub umiarkowanego, tachykardii i zaburzeń rytmu serca, oraz w celu zapobiegania powikłaniom u pacjentów w podeszłym wieku, z ryzykiem dusznicy bolesnej lub zawału serca.

Ponadto hydroalkoholowy ekstrakt rośliny działa jak naturalny lek spazmatyczny, uspokajający i przeciwlękowy. To relaksujące działanie jest szczególnie przydatne u bardzo nerwowych pacjentów w stanach lęku, pobudzenia, niepokoju, w przypadku bezsenności i zaburzeń związanych z menopauzą.

Wreszcie nalewka z głogu ma działanie wazoprotekcyjne i wpływa na metabolizm kolagenu, zapobiegając jego niszczeniu. Ta właściwość jest przydatna do wzmocnienia ścian naczyń krwionośnych, a tym samym w zapobieganiu chorobom sercowo-naczyniowym.

Herbata z Głogu: korzyści i przeciwwskazania

Wśród zastosowań roślin leczniczych herbata (głóg) zajmuje szczególne miejsce. Herbata głogowa ma przyjemny smak i szereg właściwości leczniczych. Utrzymuje witalność na wysokim poziomie oraz wzmacnia odporność.

Herbata z głogu: przydatne właściwości

Zdrowotna herbatka z głogu przygotowana do spożycia
Źródło: freepik.com

Zdrowotna herbata głogowa składa się z ogromnej ilości witamin i mikroelementów, które mają działanie uspokajające, ściągające i rozszerzające naczynia krwionośne. Napój jest przydatny w następujących chorobach:

  • częste zawroty głowy,
  • bezsenność, stany neurotyczne,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • cukrzyca,
  • różnego rodzaju zatrucia,
  • otyłość,
  • zapalenie gruczołu krokowego, gruczolak prostaty,
  • niepłodność.

Napój może też zapobiec epizodom padaczki, utrzymać optymalny stan w przypadku chorób wątroby. Najlepiej zaparzać herbatę codziennie, aby była świeża.

Przeciwwskazaniami do tej formy leczenia jest niskie ciśnienie krwi, ciąża, karmienie piersią, zapalenie błony śluzowej żołądka, wrzód trawienny.

Głóg: działanie uboczne

Podobnie jak wszystkie zioła, rośliny lecznicze i inne naturalne środki, głóg zawiera również składniki aktywne, które mogą powodować działania uboczne. Głóg może wchodzić w interakcję z innymi ziołami, suplementami lub lekami.

Niepożądane skutki występują rzadko i dotyczą głównie zaburzeń żołądka (np. nudności), zwłaszcza u pacjentów z zapaleniem żołądka i wrzodem trawiennym. Dolegliwości te jednak szybko mijają po zaprzestaniu terapii. Ponadto przyjmowanie tego zioła może powodować bóle głowy, migreny, zawroty głowy i kołatanie serca.

Środki ostrożności

Analiza badań klinicznych w literaturze, pokazuje, że co najmniej tak długo, jak głóg jest przyjmowany w dawkach między 160 mg i 1.8 g dziennie przez okres 3-24 tygodni  jest on bezpiecznym lekarstwem.

Jednak głóg należy stosować ostrożnie, jeśli częstość akcji serca jest mniejsza niż 60 uderzeń na minutę (bradykardia). Nie należy go stosować w okresie ciąży i laktacji ani podawać dzieciom bez uprzedniej konsultacji z pediatrą.

Dobrze jest również pamiętać, że choroby serca są poważnym problemem, który nie powinien być traktowany lekko. Z tego powodu, nawet jeśli produkty z głogu można kupić bez recepty, lepiej polegać na poradach eksperta, aby wiedzieć, jaki jest najlepszy sposób radzenia sobie z chorobami serca, na które cierpisz.

Ponadto, dobrze jest zgłosić lekarzowi wszelkie nieoczekiwane działanie, które może mieć związek z przyjmowaniem głogu. W szczególności ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w przypadku wzrostu liczby ataków dusznicy bolesnej lub nasilenia bólu.

Głóg przeciwwskazania i interakcje

Przeciwwskazania i interakcje głogu dotyczą jego zastosowania w kilku aspektach. Głóg zakłóca działanie digoksyny – substancji czynnej stosowanej w przypadku zaburzeń rytmu serca i wzmacnia działanie leków beta-blokerów stosowanych do rozszerzania naczyń krwionośnych i obniżenia ciśnienia krwi.

Może również zwiększyć skuteczność antagonistów wapnia, innej klasy leków (znanych również jako blokery kanału wapniowego), które mogą rozszerzać naczynia krwionośne i które z tego powodu są stosowane w leczeniu dławicy piersiowej i wysokiego ciśnienia krwi. Wreszcie, wydaje się, że ekstrakty z owoców głogu zmniejszają skuteczność fenylefryny (substancji czynnej o działaniu zwężające naczynia krwionośne) i nie można wykluczyć a priori możliwości dodania głogu do listy substancji zwiększającej ryzyko niskiego ciśnienia krwi i prowadzących do wystąpienia zawrotów głowy.

Bibliografia: 

  1. Głóg (Crataegus monogyna (L.), Crataegus oxyacantha (L.)) – cenną rośliną leczniczą • Postępy Fitoterapii 2/2011 • Czytelnia Medyczna BORGIS.
  2. Phytochemistry volume 60, issue 8, August 2002, pages 821-825 “Isolation and identification of oligomeric procyanidins from Crataegus leaves and flowers” Isolation and identification of oligomeric procyanidins from Crataegus leaves and flowers – ScienceDirect.
  3. Characterization of Oligomeric Procyanidins and Identification of Quercetin Glucuronide from Lotus (Nelumbo nucifera Gaertn.) Seedpod | Journal of Agricultural and Food Chemistry (acs.org).
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.