Loading...
Uzależnienia i używkiZdrowie

Wpływ alkoholu na organizm – wady i zalety alkoholu

Chłopak, który pije piwo

W Polsce od niepamiętnych czasów alkohol towarzyszy różnym okolicznościom. Urodziny, imieniny, święta, czy narodziny dziecka to świetna okazja dla naszego narodu do sięgnięcia po różnego rodzaju trunki. Wszystko byłoby w porządku, gdyby spożywana ilość alkoholu była zminimalizowana. Niestety nie jest to wcale takie proste. Jaki wpływ ma alkohol na ludzki organizm? Kiedy występuje problem z alkoholem? Jakie są wady i zalety jego spożywania? O tym można przeczytać poniżej!

Jakie są zalety picia alkoholu?

Tego typu tekst warto zacząć od pozytywnych aspektów, ponieważ później nie będzie wcale tak miło. Największą zaletą spożywania alkoholu jest oczywiście jego relaksujące działanie. Wiele osób po ciężkim dniu chętnie sięga po lampkę wina, butelkę piwa, a czasem też coś mocniejszego. Nie ma w tym nic dziwnego. Z tym że należy pamiętać, że tylko niewielkie ilości mogą tak działać. Natomiast więcej spożytego alkoholu powoduje, że człowiek zachowuje się zupełnie inaczej niż dotychczas, co można uznać zarówno za wadę, jak i zaletę.

Kto z nas nie słyszał powiedzenia, że alkohol rozwiązuje język? Właśnie praktycznie każdy je zna i jest w nim sporo prawdy. Wiele osób po spożyciu alkoholu chętnie rozpoczyna rozmowę, zwierza się, czy żartuje. Często też padają przykre słowa, których potem nie da się cofnąć. Jednak z reguły nastrój jest pozytywny, żeby nie powiedzieć imprezowy.

Kolejną zaletą spożywania alkoholu jest otwartość na innych. Osoby po spożyciu są bardziej śmiałe, chętniej rozmawiają nawet z obcymi i dobrze się czują w nowym towarzystwie.

Niewątpliwie do plusów można także zaliczyć chwilowe zapomnienie o problemach. A także możliwość zmierzenia się z nimi dopiero następnego dnia.

Mężczyzna lejący piwo do szklanki
Źródło: Pexels

Jakie są wady picia alkoholu?

Mało kto przejmuje się tym, jak alkohol wpływa na organizm człowieka. Dopóki jest miło i przyjemnie raczej nie myśli się o konsekwencjach. Co prawda, większość z nich pojawia się po długotrwałym spożywaniu, ale pierwsze skutki można odczuć już kolejnego dnia. Kac, czasami nazywany nawet mordercą. Ból głowy, nudności, wymioty, zawroty głowy to tylko nieliczne objawy, które mogą nas dotknąć.

Krótkotrwałą wadą jest też wcześniej wspomniany rozwiązany język i przykre słowa. Osoba po alkoholu często najpierw coś powie, zanim pomyśli i tym samym kogoś urazi lub sprawi przykrość. Niekiedy wypowiedziane słowa nie są zgodne z tym, co dana osoba myśli.

Kolejnym przykładem tego, że alkohol negatywnie wpływa na organizm człowieka, jest agresywne zachowanie. Oczywiście nie dotyczy to każdego. Niestety wcale nie jest trudno wzbudzić w kimś agresji. Wystarczy powiedzieć coś nie tak lub źle spojrzeć, żeby osoba pod wpływem była skora do bijatyki, czy wyzwisk.

Alkohol działa też pobudzająco na układ trawienny. W związku z tym każdy z nas chętnie sięga po różnego rodzaju przekąski czy dania typu fast food. Tym samym zwiększa się ryzyko otyłości. Zresztą sam alkohol jest dość kaloryczny.
Zresztą podczas spożywania osoby palące znacznie częściej sięgają po papierosy.

Wpływ alkoholu na organizm i zdrowie człowieka

Należy nadmienić, że sporadyczne picie alkoholu nie ma większego wpływu na organizm człowieka. Niestety z czasem można zauważyć, że z jednego piwa robią się trzy, a kieliszka wina cała butelka. Człowiek zaczyna przyzwyczajać się do lekkiego otępienie i chętniej sięga po kolejną porcję trunku. Z alkoholem jest podobnie jak z papierosami. Każda kolejna dawka powoduje, że chce się jeszcze więcej wypić.

Długotrwałe spożywanie alkoholu ma wpływ nie tylko na organizm, ale również zdrowie człowieka. Przede wszystkim na skórze twarzy znacznie szybciej pojawiają się zmarszczki, a także worki i cienie pod oczami, które często spowodowane są zaburzonym snem. Zresztą nie tylko cera cierpi. Na całej skórze można zauważyć skutki nadmiernego picia trunków. Staje się ona bowiem sucha i szara, a co gorsza starzeje się w przyspieszonym tempie.
Pod wpływem alkoholu z organizmu zostają wypłukane ważne witaminy i minerały i tym samym skóra zaczyna to odczuwać i przestaje prawidłowo funkcjonować.

Co więcej, nadużywanie alkoholu powoduje, że człowiek jest narażony na ryzyko wystąpienia wielu różnych chorób. Można do nich zaliczyć:

  • Cukrzycę.
  • Marskość wątroby.
  • Nadciśnienie.
  • Nowotwory np. przełyku lub jamy ustnej.

Poza tym długodystansowe spożywanie alkoholu ostatecznie prowadzi do uzależnienia.

Piwo w kuflu
Źródło: Pixabay

Kiedy pojawia się problem z alkoholem?

W przypadku osoby palącej nie trudno zauważyć objawy uzależnienia. Zaraz po przebudzeniu pewnie sięgnie po papierosy i odpali pierwszego, zanim nawet uda się do łazienki. Niestety problemu z alkoholem nie można tak łatwo rozpoznać. Zwłaszcza że osoba pijąca bardzo często stara się ukryć ten fakt. Zarówno w domu, pracy, czy przed znajomymi. Nie oznacza to jednak, że przy bliskich osobach nie sięgnie po alkohol. Wręcz przeciwnie. Chętnie się napije i będzie się dobrze bawiła. Tak będzie tylko w początkowej fazie problemu z alkoholem. Wraz z biegiem czasu i rozwojem uzależnienia zacznie oddalać się od bliskich i straci zainteresowanie tym, co się dziej dookoła. Bez znaczenia będą również obowiązki służbowe. Osoba uzależniona często nie zdaje sobie sprawy jak alkohol wpływa na zdrowie i jakie są skutki jego spożywania. Gdy ktoś chce poruszyć ten temat szybko wpada w złość i wypiera ze swojej świadomości, że problem z alkoholem dotyczy właśnie jej. Zresztą agresja pojawia się także w przypadku braku możliwości napicia się jakiegokolwiek trunku. Osoba pijąca może wyładowywać swoje frustracje na bliskich (tak jest najczęściej) lub na samej sobie. Nierzadko problem alkoholowy połączony jest z próbami samookaleczenia, czy nawet prób samobójczych.

Warto zaznaczyć, że alkohol wpływ na zdrowie nie tylko fizyczne, ale głównie psychiczne. Uzależnienie przede wszystkim rozpoczyna się w głowie. Myśli cały czas krążą wokół tylko jednego tematu, a mianowicie, że trzeba się napić. W ten sposób cały organizm na tyle się przyzwyczaja do codziennej dawki trunków, że nie jest w stanie funkcjonować, dopóki do krwi nie trafi kolejna dawka procentów. Kiedy już tak się stanie, problem z alkoholem nie zniknie. Jedynie pojawi się ponowne otępienie do czasu, aż ponownie trzeba będzie się napić.

Alkohol w postaci wina
Źródło: Pixabay

Problem z alkoholem – gdzie szukać pomocy?

Osoba, która chce rozpocząć walkę z problemem alkoholowym w pierwszym kroku może udać się do ośrodka terapii uzależnień. Tego typu placówki bardzo często znajdują się w pobliżu centrum zdrowia psychicznego. Jest to spowodowane głównie tym, że jak wspomniano wcześniej problem z alkoholem jest w głowie. W ośrodku terapii uzależnień chory będzie pod czujnym okiem specjalistów walczył z nałogiem. Niestety proces jest dość długotrwały i w dużej mierze jego powodzenie zależne jest od podejścia pacjenta. Jeżeli nie będzie wykazywał chęci współpracy to całkiem możliwe jest to, że leczenie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. W ośrodku terapii uzależnień z problemem alkoholowym mogą walczyć nie tylko alkoholicy, ale też osoby im bliskie, jako współuzależnione. Z reguły to osoba pijąca w danym środowisku jest w centrum uwagi, a pozostali, mimo że również odczuwają skutki picia pozostają w cieniu.

Alkohol a zdrowie to nigdy nie będzie dobre połączenie. To samo dotyczy też papierosów i innych używek. Wystarczy wyobrazić sobie sportowca, który jednego dnia spożywa alkohol, a następnego musi udać się na trening. Nie trudno przewidzieć, że raczej jego poczynania nie będą powodem do zazdrości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.