Loading...
Uroda

Opalanie natryskowe – na czym polega, jakie są wady i zalety tego zabiegu?

Opalanie natryskowe

Opalone ciało jest marzeniem wielu osób. Uzyskanie naturalnej opalenizny jest często bardzo trudne albo wręcz niemożliwe. Trudności mogą wynikać z naturalnej kondycji skóry albo z warunków zewnętrznych. Nie każdy ładnie i szybko się opala. Alternatywą dla spędzania wielu godzin na słońcu jest opalanie natryskowe. Na czym ono polega? Jakie daje efekty? Czy jest bezpieczne dla zdrowia naszej skóry? Kto może, a kto nie powinien korzystać z tego zabiegu? Dowiedzmy się!

Na czym polega opalanie natryskowe?

Opalanie natryskowe ma bardzo prosty mechanizm działania. Na skórę nakładana jest delikatna mgiełka opalająca. Skórę zaczyna pokrywać odpowiedni preparat o właściwościach opalających. Jest on bezpieczny, nie powoduje przebarwień, alergii i ma właściwości nawilżające.

Skóra jest opalona ze względu na wystąpienie reakcji chemicznej. To w pełni bezpieczna reakcja chemiczna preparatu z aminokwasami, które znajdują się w naskórku. Wiele osób wybiera tę metodę. Naturalna opalenizna powstaje w wyniku kontaktu skóry ze słońcem. Podczas opalania na słońcu skóra ma kontakt z promieniowaniem ultrafioletowym.

Zbyt częsta ekspozycja skóry na słońce może zwiększać ryzyko raka skóry. Sprawia też, że skóra szybciej się starzeje. Promieniowanie uderza w naskórek. W wyniku reakcji obronnej produkowana jest melanina. To barwnik skóry, który odpowiada za jej ciemniejszy odcień. Opalanie natryskowe nie ma nic wspólnego z naturalnym opalaniem. Mechanizm działania jest zupełnie inny. Dlatego uważa się je za zdrową alternatywę.

Mechanizm działania opalania natryskowego

Podczas opalania natryskowego skóra jest pokrywana specjalnym preparatem. Jego zaletą jest to, że jest on łagodny dla skóry i bezpieczny. Preparat najczęściej nie wywołuje żadnych alergii ani podrażnień. Wynika to z jego składu. W preparacie do opalania natryskowego nie ma ani alkoholu, ani szkodliwych parabenów.

Znajduje się w nim głównie dihydroksyaceton, który jest rodzajem bezbarwnego cukru. Mgiełka w kontakcie ze skórą powoduje reakcję chemiczną. Preparat oddziałuje na aminokwasy. W ten sposób produkowana jest melanina. Na efekt opalania nie trzeba czekać. Pojawia się on praktycznie natychmiast, zaraz po zabiegu.

Jak przygotować się do opalania?

Jeśli opalanie ma być bezpieczne, to trzeba się do niego odpowiednio przygotować.

Na samym początku należy wydepilować partie, które będziemy opalać. Najlepiej zrobić też peeling skóry. Nie należy tego robić bezpośrednio przed zabiegiem. Wykonanie peelingu zaleca się na dobę przed planowanym opalaniem. Podczas wykonywania peelingu skóry często dochodzi do drobnych uszkodzeń i zaczerwienienia skóry. Jeśli wykonamy peeling odpowiednio wcześnie, skóra będzie miała czas na regenerację. Powstałe zadrapania albo czerwone kropki znikną. Dotyczy to nie tylko efektów peelingu, ale również skutków ubocznych depilacji. Ważne, aby po wykonaniu depilacji nie nakładać na skórę żadnego kremu ani balsamu.

Przed opalaniem nie powinno się też używać kosmetyków. Nie należy używać nawet dezodorantu ani perfum. Podkład i krem na twarz też jest niewskazany. Dlatego najczęściej zabieg opalania odbywa się rano albo w dniu wolnym od pracy.

Najlepszy efekt opalania można uzyskać tylko wtedy, gdy skóra jest czysta i sucha. Wykonanie peelingu jest ważne, ponieważ wtedy usuwany jest zrogowaciały naskórek. Dokładnie oczyszczona skóra lepiej wchłonie preparat. Opalenizna będzie nie tylko lepsza, ale też utrzyma się dłużej. Nawilżanie skóry jest zalecane na tydzień przed zabiegiem. Tylko w dniu, w którym odbędzie się zabieg należy unikać kremów i balsamów. Wcześniej warto zadbać o odpowiednią higienę i właściwe nawilżenie skóry.

Opalanie natryskowe krok po kroku

Jak wygląda zabieg opalania natryskowego? Czego można się spodziewać?

W dniu, w którym idziemy na zabieg, należy odpowiednio się ubrać. Najlepsze będzie luźne i wygodne ubranie. Jeśli strój będzie zbyt obcisły, to może wpłynąć na działanie preparatu. Przez to opalenizna może być nierówna. Ubranie powinno być ciemne. Jasne ubranie może zostać zabrudzone przez resztki preparatu. Nie powinno się to zdarzyć, ale lepiej nie ryzykować nieestetycznych plam na odzieży.

Zabieg odbywa się w specjalnym miejscu. To może być kabina albo namiot. To odpowiednio przygotowane, wyizolowane miejsce. Jest w pełni czyste i bezpieczne. Do tego miejsca należy wejść nago. Czasem wchodzi się w specjalnej bieliźnie. Bielizna jest dostępna na miejscu i najczęściej wliczona w cenę zabiegu.

Następnie zaczyna się proces właściwego opalania. Polega on na tym, że doświadczony profesjonalista rozpyla mgiełkę opalającą. Robi to kosmetolog albo dermatolog. Osoba, która została do tego odpowiednio przeszkolona. Do rozpylania mgiełki opalającej używa się odpowiedniego urządzenia. Za pomocą nowoczesnego sprzętu rozpylany jest na ciało specjalny preparat. Mgiełka osiada na skórze równomiernie.

Ważne, aby każdy fragment skóry został dokładnie pokryty preparatem. Zabieg zazwyczaj trwa około 30 minut. Najpierw nanoszony jest preparat, a potem skóra jest suszona. Efekt pojawi się natychmiast. Sam zabieg trwa około 15 minut. 5 minut zajmuje przygotowanie do zabiegu. Suszenie skóry zazwyczaj trwa około 10 minut. Zabieg przypomina rozpylanie wody na kwiaty, przy użyciu odpowiedniego zraszacza. Jest całkowicie bezbolesny.

Czy można się opalać nago?

Najczęściej opalanie natryskowe odbywa się w specjalnej bieliźnie. Można przygotować własną bieliznę. W lepszych salonach dostaje się odpowiednią bieliznę. Najczęściej to biustonosz i majtki. Jeśli chcemy opalić pośladki, to warto wybrać stringi. Ważne jest też nałożenie na włosy odpowiedniego czepka ochronnego. Pod stopami warto mieć klapki albo odpowiednie podkładki. Podkładki działają lepiej, gdyż nie zostawiają nieopalonych śladów na stopach.

Raczej nie zaleca się opalania nago. Wynika to ze względów higienicznych. W niektórych salonach istnieje możliwość opalania się nago. Należy o to odpowiednio wcześniej zapytać. Każdy, kto chce opalać się nago, powinien poinformować salon i uzgodnić wszystko już podczas umawiania terminu zabiegu.

Po zabiegu. Jak wygląda pielęgnacja skóry?

Kobieta korzystająca z opalania natryskowego
Źródło: Freepik.com

Jeśli chcemy, aby opalenizna była trwała i równomierna, to warto zadbać o kilka drobiazgów. Przez około 8 godzin po zabiegu nie powinno się brać kąpieli. Podczas kąpieli preparat mógłby zostać usunięty ze skóry. To sprawiłoby, że opalenizna nie byłaby równomierna. Najlepiej przez 8 godzin od zabiegu chodzić w luźnej odzieży, unikać niepotrzebnego tarcia, pocierania, kontaktu skóry z czymkolwiek. Nie myć się, nie kremować, unikać kosmetyków. Po upływie 8 godzin można wziąć kąpiel. Przez następnych kilka dni należy unikać peelingu, sauny, innych zabiegów kosmetycznych. Warto jednak nawilżać skórę balsamem i utrzymywać ją w dobrej kondycji.

Przeciwwskazania do opalania natryskowego

Istnieje grupa przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Należą do nich przede wszystkim choroby skóry oraz świeże rany. Przed każdym zabiegiem warto jednak porozmawiać z dermatologiem albo kosmetyczką. Można to zrobić już w salonie. Pracują tam profesjonaliści, którzy odpowiedzą na wszystkie wątpliwości.

Nie można wykonywać zabiegu, jeśli ma się jakiekolwiek alergie skórne. Przeciwwskazaniem jest też łuszczyca skóry. Osoby, które mają wypryski, również powinny unikać opalania natryskowego. Przeciwwskazaniem są też trudno gojące się rany i skaleczenia. Osoby, które cierpią na nadmierną potliwość też nie powinny się opalać w ten sposób. Nie zaleca się opalania natryskowego osobom, które chorują na astmę.

Kto może skorzystać z zabiegu?

Z opalania natryskowego może skorzystać każdy, kto nie został wymieniony w poprzedniej grupie. Jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, to opalanie jest bezpieczne.

Mogą z niego skorzystać nawet kobiety w ciąży. Nie ma znaczenia jaka jest karnacja skóry. Nawet osoby z bardzo jasną karnacją mogą skorzystać z opalania. Nie ma znaczenia jakiej płci jest dana osoba i ile ma lat.

Opalanie natryskowe nie powoduje alergii i nie uszkadza skóry. Jeśli ktoś jest zdrowy i ma zdrową skórę, to opalanie nie przyczyni się do jej uszkodzenia. Raczej nie powinno się opalać dzieci. Natomiast młodzi dorośli, którzy decydują sami o sobie mogą się opalać bez ograniczeń. Dokładnie tak samo jest z osobami starszymi, którym na to pozwala zdrowie.

Jak długo utrzymuje się opalenizna i jak wygląda skóra?

Po opalaniu skóra ma taki odcień, jakiego chce klient. Najczęściej zaleca się wybieranie odcieni o jeden, dwa tony ciemniejszych niż skóra. Skóra ma ładny odcień. Nie jest pomarańczowa, czy nieestetyczna. Opalenizna wygląda naturalnie. Nikt nie jest w stanie rozpoznać, że została wykonana tą metodą.

To jak długo utrzymuje się opalenizna zależy od tego, jak bardzo dba się o skórę. Najczęściej jest to jednak tydzień albo około 10 dni. Po tym czasie opalenizna zaczyna powoli schodzić. Najpierw wybarwiają się miejsca, które się najbardziej pocą. To miejsca pod biustem, pod pachami. Wszędzie tam, gdzie potu jest najwięcej.

Wady i zalety opalania natryskowego

Największą zaletą opalania natryskowego jest to, że jest bezpieczne i nie szkodzi zdrowiu. Jest też dostępne dla osób, które nie powinny długo siedzieć na słońcu. Takimi osobami są kobiety w ciąży albo osoby o bardzo jasnej karnacji.

Opalanie natryskowe nie powoduje alergii i przebarwień. Nie działa negatywnie na skórę. Nie niszczy jej. Dodatkową zaletą zabiegu jest nawilżenie skóry. Preparat do opalania jest silnie nawilżający.

Opalanie natryskowe nie jest też drogie. Zabieg jest szybki i bezbolesny. Już po 30 minutach można cieszyć się piękną, opaloną skórą. Zaletą jest też możliwość wyboru odpowiedniego odcienia skóry. Nasza skóra może wyglądać dokładnie tak, jak chcemy. Efekt pojawi się już po zabiegu. Nie trzeba na niego czekać. To świetne rozwiązanie przed ważną imprezą albo wyjazdem.

Minusem opalania natryskowego jest to, że opalenizna utrzymuje się krótko. Po 10 dniach opalenizna zaczyna schodzić. Nie jest to długoterminowe rozwiązanie. Jeśli komuś zależy na trwale i stale opalonej skórze, to będzie musiał wykonywać zabiegi bardzo często.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.