Loading...
Choroby

Czym zajmuje się chirurg stomatolog?

Chirurg stomatologi podczas zabiegu

Każdy przynajmniej raz w życiu odwiedził stomatologa. O ile dentysta jest w stanie udzielić pomocy w przypadku prostej ekstrakcji zęba, nie poradzi sobie z każdym problemem w obrębie jamy ustnej. W przypadku poważniejszych dolegliwości należy udać się do chirurga stomatologa, który ma szerszy zakres uprawnień niż lekarz stomatolog. Czym zajmuje się chirurg stomatologiczny i kiedy warto zgłosić się do niego po pomoc?

Kim jest chirurg stomatolog?

Chirurg stomatolog to lekarz, który zajmuje się leczeniem operacyjnym jamy ustnej oraz obszarów jej przyległych: szczęki, żuchwy i języka. Poza tym leczy niektóre choroby stomatologiczne, takie jak choroby błony śluzowej jamy ustnej i przyzębia, wady zgryzu czy parodontozę. Chirurg stomatologiczny ma zaawansowaną wiedzę na temat chorób twarzoczaszki, tkanek miękkich twarzy, jamy ustnej i szyi. Ponadto powinien mieć ogólną wiedzę z zakresu wielu innych dziedzin, takich jak ortodoncja, periodontologia, protetyka, chirurgia szczękowo-twarzowa i radiologia stomatologiczna.

Chirurg stomatolog zajmuje się przeprowadzaniem szeregu skomplikowanych zabiegów w obrębie jamy ustnej i jej okolicach. Do obszarów działań związanych z chirurgią stomatologiczną zalicza się przede wszystkim:

  • chirurgiczne usuwanie zębów: mlecznych, stałych oraz zatrzymanych całkowicie i częściowo;
  • usuwanie zmian i guzków o charakterze łagodnym oraz niektórych zmian złośliwych;
  • leczenie chorób ślinianek;
  • leczenie przetok i ropni;
  • podcinanie wędzidełek języka w terapii logopedycznej;
  • resekcję wierzchołka korzenia zęba;
  • wstawianie szczepów zębowych;
  • periochirurgię, czyli zabiegi mające na celu odbudowanie utraconych tkanek oraz likwidację stanów zapalnych;
  • zabiegi mikrochirurgiczne, w tym te wykonywane w ramach przygotowań do zabiegów protetycznych i implantologicznych;
  • różnego rodzaju zabiegi rekonstrukcyjne.

Oprócz chirurgii stomatologicznej istnieje często z nią mylona chirurgia szczękowa. Zakres chirurgii szczękowej jest jednak szerszy i zajmuje się ona poważniejszymi przypadkami. W praktyce zakres działania obu specjalistów w gabinetach stomatologicznych, takich jak przychodnia stomatologiczna ARTDENT w Brzesku, jest do siebie bardzo zbliżony.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze chirurga stomatologicznego?

Zabiegi w zakresie chirurgii stomatologicznej mogą znacznie różnić się od siebie pod względem inwazyjności. Niezależnie od poziomu skomplikowania i trudności danego zabiegu warto zdecydować się na takiego chirurga stomatologa, który opowiada ze szczegółami o przebiegu całej procedury oraz wyjaśnia wszelkie wątpliwości. Ponadto warto zwrócić uwagę na atmosferę w gabinecie oraz wykorzystywane urządzenia i środki znieczulające.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.