Loading...
Zdrowie

Kwas hialuronowy – zastosowanie w medycynie

Kwas hialuronowy

Od odkrycia kwasu hialuronowego w 1934 roku minął już prawie wiek, w ciągu którego naukowcy zdążyli dokładnie zbadać ten naturalny związek i jego potencjał. I choć wciąż kojarzy się głównie z zabiegami estetycznymi, kwas hialuronowy znajduje dziś szerokie zastosowanie w medycynie – od dermatologii, przez ortopedię, reumatologię, po ginekologię i okulistykę. Co warto o nim wiedzieć? Zapraszamy do lektury!

Czym konkretnie jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy to organiczny związek chemiczny, a konkretnie polisacharyd, czyli wielocukier. Występuje naturalnie we wszystkich organizmach – w tym oczywiście w naszych, ludzkich. Jest składnikiem tkanki łącznej – odpowiada za wiązanie cząsteczek wody (a zatem za jej sprężystość). Znajduje się m.in. w skórze, mazi stawowej, chrząstkach czy w rogówce oka. Jego główną zaletą są właśnie te właściwości higroskopijne: niezwykle silne, gdyż jedna cząsteczka kwasu wiąże nawet 250 cząsteczek wody

Kwas hialuronowy zapewnia odpowiednie nawilżenie skórze (wpływając na jędrność, gładkość) i śluzówkom, np. oczu, stanowi także główny składnik mazi stawowej, która redukuje tarcie, chroni i odżywia stawy. Ponadto może wykazywać działanie (zależnie m.in. od masy cząsteczkowej) przeciwzapalne, bakteriostatyczne oraz hemostatyczne, zapewniając środowisko sprzyjające gojeniu się ran.

Jak wygląda zastosowanie kwasu hialuronowego w medycynie?

Związek odkryto w 1934 roku, a po raz pierwszy wykorzystano w medycynie dopiero 27 lat później, podczas zabiegu okulistycznego. Pod koniec ubiegłego wieku w postaci różnych preparatów zaczął zdobywać popularność w medycynie estetycznej za sprawą zabiegów liftingujących. Dziś spektrum zastosowania kwasu hialuronowego znacznie się zwiększyło i obejmuje różne, także odległe od siebie dziedziny medycyny.

Kwas hialuronowy w ortopedii i reumatologii

Kwas hialuronowy jest głównym składnikiem mazi stawowej, a to jej niedobór często powoduje ból stawów. Wstrzyknięcie kwasu dostawowo może więc go zmniejszyć i pomóc zapobiegać problemom w przyszłości. Kwas hialuronowy na stawy jest w medycynie w użyciu już od kilku dekad. Podaje się go w postaci iniekcji (zastrzyków) dostawowych, bezpośrednio w okolice chorego, zmienionego stawu (np. do kolana). Zwiększa lepkość mazi stawowej – zapewniając strukturom stawu lepszy poślizg; usprawnia także przenikanie substancji odżywczych do chrząstki. A wszystko to u wielu chorych przekłada się na ograniczenie dolegliwości bólowych oraz poprawę motoryki chorego stawu.

Zastrzyki dostawowe z kwasem hialuronowym są dziś uzupełniającą lub alternatywną metodą terapii m.in. artrozy, czyli choroby zwyrodnieniowej stawów.

Kwas hialuronowy w okulistyce i dermatologii

Kwas hialuronowy jest również ważnym składnikiem skóry czy filmu łzowego, a poza tym sprzyja gojeniu się ran. Nie dziwi więc tak szerokie zastosowanie tego związku w okulistyce, dermatologii i kosmetologii. W pierwszej dziedzinie kwasu hialuronowego powszechnie używa się podczas różnego rodzaju zabiegów okulistycznych i jako bazy tzw. sztucznych łez. Tworzy na powierzchni rogówki silnie nawilżający i ochronny film, dlatego coraz częściej wykorzystuje się go w terapii tzw. suchego oka. A przykładem zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego jest laserowa korekcja wzroku – wypełnia nierówności rogówki i chroni głębsze struktury przed promieniami lasera, dzięki czemu ogranicza takie skutki uboczne jak przymglenia czy blizny.

W dermatologii znany jest jako nawilżacz, wypełniacz oraz przyspieszacz gojenia się ran, oparzeń i blizn. W postaci zabiegów (np. iniekcji) kwas hialuronowy stosuje się do uzupełniania ubytków skóry powstałych w przebiegu różnych chorób. Z jego pomocą dermatolodzy często walczą też z trądzikiem albo atopowym zapaleniem skóry u dorosłych.

Kwas hialuronowy w ginekologii, proktologii i urologii

W ginekologii i proktologii wykorzystuje się przede wszystkim działanie nawilżające, regenerujące i łagodzące kwasu hialuronowego. Jest podstawą lub składnikiem wielu preparatów stosowanych w infekcjach dróg rodnych. W postaci globulek wspomaga leczenie atrofii błony śluzowej pochwy. Podany w formie czopków wspiera terapię hemoroidów, żylaków czy stanów zapalnych, może także przyspieszać powrót do zdrowia lub komfortu po zabiegach proktologicznych. 

Z kolei w urologii kwas hialuronowy stosuje się w postaci wlewek dopęcherzowych o działaniu odbudowującym błonę śluzową pęcherza. A to jej ubytki są jedną z przyczyn nawracających zakażeń układu moczowego czy zespołu bolesnego pęcherza. 

Jakie zastosowanie ma kwas hialuronowy w medycynie estetycznej?

Wszystkie wspomniane właściwości kwasu hialuronowego są dzisiaj wykorzystywane nie tylko w celach leczniczych, ale też estetycznych. Jako świetny wypełniacz związek ten znajduje zastosowanie w terapiach liftingujących, przeciwzmarszczkowych i służy do delikatnego, mało inwazyjnego powiększania (najczęściej) ust, piersi i penisów. Tu wielką zaletą użycia kwasu jest jego biozgodność i naturalne efekty zabiegu.

Kwas hialuronowy a powiększanie penisa

O „wypełnianiu” ust czy biustu kwasem hialuronowym mówi się wiele i od dawna. To (w porównaniu choćby z botoksem bądź silikonowymi implantami) mało inwazyjne i relatywnie tanie zabiegi, które nie wymagają specjalnej rekonwalescencji i dają szybki oraz naturalny efekt. Dokładnie te same zalety ma nieco rzadszy, dedykowany panom zabieg – czyli powiększanie penisa kwasem hialuronowym. Zabieg pozwala zwiększyć obwód przyrodzenia o 2-5 centymetrów i – przy powtarzalnych uzupełnieniach – o 1 cm je wydłużyć – a efektu utrzymują się do roku. Iniekcja jest bezbolesna (znieczulenie miejscowe), a ilość wypełniacza dostosowuje się indywidualnie względem oczekiwań.

Kwas hialuronowy do wypełniania zmarszczek

Kwasem hialuronowym wypełnia się dziś także pewne obszary twarzy – czyli wykorzystuje się go do modelowania, liftingu, poprawy jędrności, sprężystości skóry. Zabiegi tego typu przeważnie są zorientowane na wygładzenie zmarszczek oraz przeciwdziałanie ich powstawaniu, natomiast kwasem hialuronowym podnosi się też kąciki ust. Za jego pomocą koryguje się wygląd podbródka, nosa i łuków brwiowych – słowem: kontur twarzy. Dużą popularność zdobywają też zabiegi mezoterapii igłowej i mikroigłowej z kwasem hialuronowym, które nawilżają, pogrubiają i uelastyczniają skórę, dzięki czemu wygląda promiennie i świeżo.

Kwas hialuronowy zdobył w medycynie i kosmetologii duże uznanie. I choć nie każdy i nie zawsze może skorzystać z jego właściwości, to dla wielu osób stał się wspierającą lub alternatywną metodą terapii oraz wielu poprawił jakość życia: czy to poprzez ulgę od bólu i ograniczeń, czy przez poprawę pewności siebie i samopoczucia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.