Loading...
Dom i rodzina

Balkon – jak urządzić?

Doniczki z ziołami na urządzonym balkonie

Tarasy i balkony na dobre zagościły w obecnych standardach polskiego budownictwa. Ich posiadanie stało się niemalże wymogiem, który świadczy o nowoczesności i funkcjonalności budynku mieszkaniowego. Uzyskana z ich pomocą, dodatkowa przestrzeń umożliwia swoim posiadaczom codzienne przebywanie na świeżym powietrzu, a w wielu przypadkach stwarza również namiastkę ogrodu. Balkon staje się przestrzenią, w której można zakosztować relaksu, w związku z tym warto jest go umiejętnie zagospodarować. Tylko jak tego dokonać? Dowiedz się urządzić każdy balkon, nawet ten ten wąski!

Jak urządzić balkon z głową? Co należy brać pod uwagę?

Urządzając balkon lub taras warto wziąć pod uwagę przede wszystkim swoje indywidualne potrzeby. Trzeba mieć to na myśli, zwłaszcza jeżeli ma on się stać naszą prywatną oazą spokoju. Każdy posiadacz balkonu jest inny, ma różne upodobania oraz lubi zażywać relaksu na swój wyjątkowy sposób. Dlatego przed zakupem wyposażenia warto zastanowić się nad tym, jak chcemy spędzać na nim czas. Niedzielny relaks w towarzystwie kawy nie obędzie się bez odpowiedniego stolika oraz fotela lub krzesła. Przed ich zakupem należy jednak pamiętać, że to co nas ogranicza to nie tylko nasza wyobraźnia, ale i metraż.

Miejsce do wypoczynku i porannej kawy

Niedzielny relaks w towarzystwie kawy, nie obędzie się bez odpowiedniego stolika oraz fotela lub krzesła. Przed ich zakupem należy jednak pamiętać, że to co nas ogranicza to nie tylko nasza wyobraźnia, ale i metraż. Często myślimy, że wąski balkon nie daje takich możliwości jak taras na planie kwadratu, ale i z tym można sobie poradzić.

Mały metraż, czyli jak urządzić wąski balkon?

Na pytanie: Wąski balkon jak go urządzić, odpowiadamy: Mały balkon to żaden problem!

Warto pamiętać, że lepszy taki niż żaden. Wymiary wąskiego balkonu, w znacznym stopniu wpłyną na sposób, w jaki go urządzimy, ale nie oznacza to, że nie jest to niemożliwe do osiągnięcia. Wystarczy zrezygnować z dużych mebli – kanap, leżaków, sof. Można je zastąpić prostymi, rozkładanymi krzesłami, które są wykonane z drewna. Ta sama zasada tyczy się również stolika – on także powinien być rozkładany, aby można było go w razie konieczności bez problemu złożyć i zrobić więcej miejsca. Zaletą takich mebli jest fakt, iż w razie konieczności bez problemu można je złożyć i uzyskać więcej miejsca. Warto również zrezygnować z ogromnych donic stawianych na podłodze – można je zastąpić ich wiszącymi odpowiednikami. Dla zaoszczędzenia miejsca, można je umieścić po zewnętrznej stronie barierki, aby nie zajmowały miejsca w obrębie balkonu. W ten sposób nie będziemy musieli rezygnować z własnego kącika zieleni.

Balkon kwadratowy oraz taras

Oczywiście kwadratowy balkon nie oznacza wcale, że jest on duży. Jednak w przypadku tego kształtu balkonu, nie powinniśmy mieć problemu z jego aranżacją. Kwadratowe balkony są wdzięczne i przyjemne do urządzania. Bez większych przeszkód będziemy mogli urządzić sobie na nim przytulny kącik do odpoczynku. Im większa jego powierzchnia, tym więcej mebli możemy na nim ustawić. Obowiązkowo przydadzą się wygodne krzesła oraz stolik, przy którym będzie można serwować śniadanie we dwoje.

Jak urządzić taras?

Zazwyczaj taras kojarzy nam się z rozległą przestrzenią, która nie ogranicza nas co do możliwości zagospodarowania tej przestrzeni i pozwala na swobodne umieszczenie w jej obrębie wygodnego fotela, kanapy, a nawet hamaka.. Warto więc zainwestować w te wygodne dodatki. Dla zwiększenia komfortu odczuwanego w trakcie wypoczynku można również zadbać o odrobin cienia, który doda nam ochłody, zwłaszcza w trakcie letnich, upalnych dni. Efekt ten można osiągnąć dzięki pergoli, na której swobodnie rozrosną się posadzone pnącza. Można to zrobić za pomocą pergoli, na którą puścimy posadzone pnącza. Rośliny te nie są trudne w uprawie, dzięki czemu większość z nich bez problemu może rosnąć w donicach.

Zieleń na balkonie i tarasie

Niezaprzeczalną zaletą posiadania tarasu lub dużego balkonu jest możliwość urządzenia w jego obrębie swojego własnego ogrodu. A w niektórych przypadkach nawet mini sadu – wszystko z pomocą miniaturowych sadzonek drzewek owocowych w donicy. W przypadku małych balkonów o ograniczonym metrażu, zaleca się stosowania roślin, które nie wymagają od nas dużej ilości przestrzeni. Doskonałym rozwiązaniem, w tym przypadku będzie stworzenie ściany z roślin. W tym celu wystarczy jedynie zamocować na elewacji stojącą konstrukcje z palet. Na tak stworzonym stojaku można będzie powiesić doniczki z kwiatkami. Warto jednak mieć na uwadze, że ich wybór powinien być ukierunkowany w zależności od stopnia nasłonecznienia balkonu.

Na słonecznym balkonie znakomicie przyjmie się:

 • lawenda,
 • pelargonia,
 • róża
 • rozmaryn,
 • majeranek,
 • pietruszka,
 • róże wielkokwiatowe,
 • petunie,
 • Dzwonek Dalmatyński.

Balkon z ograniczonym dostępem do światła spisze się w przypadku roślin takich jak:

 • paprotka,
 • żurawki,
 • fuksja,
 • niektóre trawy ozdobne,
 • barwinek,
 • Dąbrówka rozłogowa,

Ciekawą alternatywą takiej ściany może być zwykła donica, w środku której zasadzono jeden, strzelisty kwiatek. Dzięki temu w słoneczne dni zyskamy miły, upragniony cień. Jest to też dobry pomysł na prezent. Kwiat w doniczce nie powinien zrazić osoby kochającej uprawy balkonowe. Więcej na ten temat znajdziecie w artykule „Jakie kwiaty na prezent„.

Kwiatek fuksji różowej na urządzonym balkonie

Duży taras – duże możliwości

Duża przestrzeń stwarza multum możliwości. Dzięki temu urządzając ją możemy bawić się na całego. Nie musimy ograniczać się ani kombinować nad tym, jakby tu zaoszczędzić na przestrzeni lub optycznie ją powiększyć. Taki taras bez problemu pomieści wiele mebli, hamaki, a nawet i duże aranżacje roślinne. Mimo to zaleca się jednak unikania składowania na balkonie mnóstwa rzeczy. Zwłaszcza tych, które wcale nie są nam potrzebne. Tzw. „chomikowanie” sprawia, że przestrzeń ta nie będzie sprzyjać relaksowi i odpoczynku.

Ładny balkon to miejsce, w którym możemy podjąć gości, dlatego warto zadbać o jego estetyczny wygląd. Warto również pamiętać, że piękno tkwi w prostocie – nie należy więc zbytnio przesadzać z ilością mebli, czy roślin.

Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, jak urządzić balkon!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.