Loading...
Choroby

Balon żołądkowy – skuteczny sposób na leczenie otyłości?

Balon żołądkowy

Artykuł partnera.

Nadwaga i otyłość to choroby cywilizacyjne, które nie tylko obniżają samoocenę, lecz również prowadzą do poważnych problemów ze zdrowiem. Osoby ze zwiększoną masą ciała są bowiem bardziej narażone na cukrzycę typu 2, nowotwory, chorobę niedokrwienną serca czy nadciśnienie tętnicze. Warto więc podjąć leczenie otyłości z wykorzystaniem wszystkich dostępnych metod. Jedną z nich jest balon żołądkowy, terapia małoinwazyjna i całkowicie odwracalna. Na czym ona polega i jaka jest jej skuteczność?

Kiedy warto rozważyć balon żołądkowy?

Założenie balonu żołądkowego jest możliwe u pacjentów, którzy ukończyli 18 lat. Leczenie tą metodą można przeprowadzić u osób z nadwaga lub otyłością, u których zachowawcze metody leczenia (dieta, aktywność fizyczna, farmakoterapia) nie przyniosły oczekiwanych efektów. Balon żołądkowy jest zalecany osobom z indeksem masy ciała (BMI) w zakresie 30-40. Ta metoda jest również wykorzystywana u bardzo otyłych osób (BMI powyżej 60), które przygotowują się do chirurgicznego zabiegu metabolicznego.

Balon żołądkowy – nie dla każdego

Choć jest to zabieg małoinwazyjny, nie każdy może być do niego zakwalifikowany. Najczęstsze przeciwwskazania do założenia balonu żołądkowego:

  • aktywne uzależnienie od substancji psychoaktywnych lub alkoholu,
  • zapalenie przełyku, żołądka lub dwunastnicy,
  • niewyrównana cukrzyca,
  • przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych,
  • zwężenie przełyku,
  • żylaki przełyku i marskość wątroby,
  • niekontrolowane zaburzenia endokrynologiczne,
  • przebyte operacje żołądka,
  • ciężki stan ogólny.

Na czym polega założenie balonu żołądkowego?

Założenie balonu żołądkowego zaliczamy do metod incision free, które nie wymagają cięcia chirurgicznego. Balon jest więc wprowadzany do żołądka przez usta i przełyk za pomocą specjalnego gastroskopu, w krótkotrwałym znieczuleniu dożylnym zawierającym leki uspokajające, przeciwbólowe i nasenne. Przed wprowadzeniem balonu lekarz kontroluje przełyk, żołądek i dwunastnicę, a następnie umieszcza pusty balon w żołądku. W dalszej kolejności balon jest napełniany roztworem soli fizjologicznej.  Efektem tego jest zmniejszenie objętości żołądka i wcześniejsze odczucie sytość w trakcie posiłku, co ostatecznie prowadzi do ograniczenia spożywania pokarmów. Balon żołądkowy zakłada się na okres 6-12 miesięcy, a następnie usuwa również w trakcie endoskopii. W trakcie terapii balonem należy skupić się na wypracowaniu i utrzymaniu prawidłowych nawyków żywieniowych i zachowań prozdrowotnych, aby zapobiec nawrotowi otyłości. 

Zabieg trwa kilkanaście minut, a pacjent może opuścić szpital tego samego dnia, po kilkugodzinnej obserwacji.

Jak wyglądają pierwsze dni po zabiegu?

Założenie balonu żołądkowego skutkuje istotnym ograniczeniem pojemności żołądka. Z tego względu konieczne jest przyzwyczajenie organizmu do nowej sytuacji – przez pierwsze 3 dni po zabiegu zalecana jest dieta płynna na bazie wody lub naparów ziołowych. Od 4 do 14 po zabiegu należy stosować dietę złożoną ze zblendowanych posiłków. Dopiero po dwóch tygodniach można stopniowo wprowadzać żywność w postaci stałej. Spożycie zbyt obfitego posiłku może prowadzić do nudności lub wymiotów.

Jaka jest skuteczność balonu żołądkowego?

Balon żołądkowy to małoinwazyjna i całkowicie odwracalna metoda leczenia otyłości, która nie wymaga cięcia operacyjnego. Szacunkowo po 6 miesiącach terapii z wykorzystaniem balonu pacjent traci 15-20 kg. Jeszcze lepsze wyniki można osiągnąć, łącząc leczenie balonem z aktywnością fizyczną i leczeniem dietetycznym. Aby efekt terapeutyczny utrzymał się po usunięciu balonu, konieczne jest wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych – w innym razie istnieje ryzyko nawrotu otyłości. 

Chirurgiczne metody leczenia otyłości (operacje bariatryczne) są uważane za skuteczniejsze niż balon żołądkowy – te pierwsze umożliwiają utratę do 70% nadprogramowej masy ciała, natomiast założenie balonu żołądkowego pozwala zredukować do 35% nadmiaru masy ciała. Pacjenci, którzy jednak szukają odwracalnego zabiegu o małej inwazyjności i braku ingerencji chirurgicznej, powinni być zadowoleni z efektów balonu.  

Czy balon żołądkowy jest bezpieczny?

Choć jest to metoda stosunkowo bezpieczna, każda osoba decydująca się na balon żołądkowy powinna być świadoma ewentualnych powikłań, które jednak występują sporadycznie. Każdy zabieg endoskopowy niesie za sobą ryzyko uszkodzenia przełyku lub żołądka. Zaletą tej metody jest brak konieczności przeprowadzenia operacji chirurgicznej. Ewentualne powikłania obejmują też przemieszczenie się balonu do dalszych odcinków układu pokarmowego np w przypadku ubytku płynu wypełniającego balon.  Jest to jednak najmniej inwazyjny zabieg oferowany pacjentom z otyłością, którzy chcieliby zredukować masę ciała. Balon żołądkowy warto założyć w miejscu, które specjalizuje się w tego typu zabiegach – jeśli chodzi o Warszawę, jest to prywatny Szpital św. Elżbiety. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.