Loading...
Ciąża i poród

Blizna po cesarskim cięciu – jak jej zaradzić? Czy laserowe usuwanie blizn rzeczywiście działa?

Kobieta ma bliznę po cesarskim cięciu

Cesarskie cięcie to jeden z poważniejszych zabiegów, wiążący się z przecięciem aż siedmiu powłok ciała. Niechcianą pamiątką po procedurze jest blizna. Jak jej zaradzić? Odpowiedzią może być laser.

Blizna po cesarskim cięciu

Cesarskie cięcie nieuchronnie wiąże się z powstaniem blizny. Jak ona wygląda? Ma podłużny kształt, niektórzy mówią, że przypomina półksiężyc. Zazwyczaj najpierw jest czerwona, później blednie, może być wypukła lub całkiem płaska. Ma grubość około 3,5 mm i długość 10 do 15 cm. Co więcej, wraz z upływem czasu, blizna może stawać się bardziej wypukła, twardnieć, zmieniać kolor i odcinać się względem zdrowej skóry. Powstaniu blizny towarzyszy też często uczucie „ciągnięcia” i dyskomfortu. Po upływie odpowiedniego czasu i wygojeniu się rany warto pracować nad blizną, na przykład z fizjoterapeutą uroginekologicznym. Ćwiczenia nie sprawią jednak, że blizna zniknie i nie będzie dla nas problemem. Im więcej też czasu od cięcia minie, tym trudniej będzie się blizny pozbyć.

W dzisiejszych czasach cięcie cesarskie wykonuje się najczęściej nad wzgórkiem łonowym, dzięki czemu bliznę można łatwo zakryć majtkami. Nie zmienia to jednak faktu, że dla wielu kobiet jest ona przyczyną kompleksów, skrępowania własną nagością. Rozwiązaniem tego problemu jest laserowe usuwanie blizn.

Kobieta pokazuje blizne po cesarskim cięciu na swoim brzuchu

Jak przebiega laserowe usuwanie blizn?

Redukcja blizny po cesarskim cięciu jest możliwa dzięki wysokiej jakości laserom. Na zabieg tego rodzaju warto decydować się w renomowanych miejscach, gdzie specjaliści doradzą najlepszy rodzaj postępowania. W najnowszej generacji sprzęcie głowice laserowe koagulują uszkodzoną tkankę nazywaną tkanką bliznowatą a także stymulują regenerację i powstawanie nowych tkanek. Wiązka lasera pozwala na to, co nie jest możliwe przy użyciu kosmetyków redukujących blizny – ingerencję w głębokie warstwy skóry. Dzięki temu da się usunąć nawet duże blizny, takie jak blizna po cięciu cesarskim.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że nowoczesne lasery frakcyjne pozwalają nie tylko skutecznie likwidować blizny, ale również maksymalnie skrócić gojenie się skóry po zabiegu, zmniejszając tym samym dyskomfort odczuwany przez pacjentki. Sam zabieg jest praktycznie bezbolesny, nie pociąga też za sobą ryzyka infekcji.

Kobieta w salonie kosmetycznym podczas zabiegu laserowego usuwania blizn

Przeciwwskazania do laserowego usunięcia blizny

Możliwości laserowego usunięcia blizny po cesarskim cięciu są niezależne od wieku pacjentki czy od samego miejsca przeprowadzenia cięcia. Istnieją jednak przeciwwskazania, które nie pozwalają laserowo zredukować blizny. Należą do nich na przykład ciąża i okres karmienia piersią. Zabiegu nie przeprowadza się w przypadku niektórych alergii i chorób (na przykład jeśli pacjentka cierpi na chorobę nowotworową lub cukrzycę) lub w przypadku czynnych infekcji. Do przeciwwskazań należą również zaburzenia krzepnięcia czy tendencja do powstawania keloidów (bliznowców). Również niektóre leki stanowią problem – należą do nich antykoagulanty lub izotretynoina, w przypadku której należy odczekać sześć miesięcy od zakończenia kuracji. Blizn nie usuwa się także w przypadku świeżo opalonej skóry. Warto tu jednak wspomnieć, że blizn w ogóle nie powinno się opalać.

Laserowe usuwanie blizn daje bardzo dobre efekty, warto zastanowić się nad tym zabiegiem i skonsultować się z kosmetologiem lub specjalistą medycyny estetycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.