Loading...
CiałoCiążaCiąża i poródDom i rodzina

Jak wygląda połóg po cesarskim cięciu i ile trwa?

Dziecko urodzone poprzez cesarskie cięcie

Urodzenie dziecka to ważne wydarzenie w życiu każdego rodzica. Choć może być ekscytujące, to także może odbić się na kobiecym ciele. W porównaniu z porodem pochwowym, jeśli miałaś cesarskie cięcie, musisz podjąć dodatkowe środki ostrożności i dać sobie jeszcze więcej czasu na dojście do siebie po porodzie. Kobieta w tym okresie powinna otrzymać wsparcie od swojego otoczenia w opiece nad dzieckiem i wszelkie wskazówki, aby dojść do pełnej sprawności. Partner powinien cały czas być obecny przy partnerce.

Bezpośrednio po porodzie. Czy występuje krwawienie po cesarce?

Wiele kobiet poddawanych cesarskiemu cięciu otrzymuje znieczulenie zewnątrzoponowe.

Odzyskanie czucia po znieczuleniu zewnątrzoponowym może potrwać kilka godzin. W tym bezpośrednim okresie pooperacyjnym nie będzie możliwe chodzenie ani korzystanie z łazienki bez pomocy. Większość kobiet będzie miała cewnik przez kilka godzin po operacji, aby ułatwić im w oddawanie moczu. Jeśli konieczne jest znieczulenie ogólne, wybudzenie może zająć trochę czasu. Po wyjściu z narkozy kobieta może czuć się oszołomiona, mieć mdłości, odczuwać strach lub dezorientację.

Dla wielu nowych rodziców najważniejszym zmartwieniem jest dziecko. Kiedyś rutynowo personel szpitala zabierał dziecko od matki po porodzie. Obecnie wiele szpitali oferuje tzw. łagodne cesarskie cięcie.

Delikatne cesarskie cięcie oznacza, że jeśli dziecko ma się dobrze, może być pozostawione na piersi matki lub trzymane przez innego opiekuna, podczas gdy chirurg zaszyje nacięcie w brzuchu matki. Ważne jest, aby przed zabiegiem zapytać, czy jest taka możliwość, oraz aby przekazać personelowi medycznemu swoje życzenia dotyczące opieki nad dzieckiem.

Jak długo trwa rekonwalescencja po cesarskim cięciu? Ile trwa połóg i czy naturalne jest krwawienie po cesarce?

Powrót do zdrowia po cesarskim cięciu trwa około sześciu tygodni. Jednak u każdej osoby czas ten będzie inny. Nacięcie — zazwyczaj poziome cięcie w podbrzuszu — może goić się tygodniami. W tym czasie zaleca się, aby unikać podnoszenia czegokolwiek cięższego niż dziecko.

Większość kobiet dochodzi do siebie po około sześciu tygodniach. Ważne jest, aby pamiętać, że droga każdej osoby jest inna. Oto, czego możesz się spodziewać.

Większość osób po cesarskim cięciu spędza w szpitalu od dwóch do czterech dni. W tym czasie personel szpitala będzie pomagał w leczeniu bólu, upewni się, że jesz i pijesz wystarczająco dużo oraz pomoże Ci się poruszać.

Po powrocie do domu ważne jest, aby nie przejmować się i unikać podnoszenia, skręcania lub jakichkolwiek ruchów, które mogą wywierać nacisk na nacięcie.

Upewnij się, że utrzymujesz swoje nacięcie czyste i suche. Aby poradzić sobie z bólem w domu, zalecane jest przyjmowanie leków przeciwbólowych w regularnym harmonogramie. Można również zastosować pas uciskowy na brzuch, który zapewnia dodatkowe wsparcie i pozwoli uniknąć nacisku na szwy.

Krwawienia po cesarce

Normalnym zjawiskiem jest również krwawienie po cesarce z pochwy. Zazwyczaj krwawienie po cesarce nie jest tak obfite jak po porodzie pochwowym. Może ono trwać od czterech do sześciu tygodni po porodzie. Ogólnie rzecz biorąc, pierwsze kilka dni są najcięższe z przechodzeniem skrzepów krwi do wielkości piłki golfowej. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli moczysz jedną podpaskę na godzinę lub przechodzisz duże skrzepy.

Posiadanie wokół siebie systemu wsparcia jest kluczowe podczas rekonwalescencji. Lekarz zasugeruje, aby Twój partner, członkowie rodziny lub przyjaciele pomagali Ci w takich zadaniach, jak planowanie i przygotowywanie posiłków, pranie, a nawet pomoc w opiece nad dzieckiem. Noworodek i mama muszą być blisko siebie tak, aby oboje mogli nawiązać cudowną więź.

Właściwe postępowanie

Twoja pierwsza wizyta poporodowa powinna nastąpić w drugim tygodniu. W tym czasie lekarz obejrzy miejsce nacięcia i sprawdzi, czy Twoja rekonwalescencja postępuje. W ciągu następnych kilku tygodni możesz również odczuwać „baby blues”, spowodowany krótkotrwałymi wahaniami hormonów, które mogą wpływać na Twój nastrój. Jeśli doświadczasz uczuć takich jak przygnębienie lub poczucie beznadziejności, porozmawiaj z lekarzem o depresji poporodowej i co to oznacza.

W momencie, gdy te uczucia zaczną zakłócać Twoje życie i powodować problemy z budowaniem więzi z dzieckiem, lekarz może zaproponować Ci pewne opcje leczenia. W tym momencie powinnaś odbyć ostatnią wizytę z lekarzem po porodzie. Pamiętaj, że każdy leczy się i odzyskuje siły w różnym tempie. Ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem o tym, jak się czujesz — i to jest w porządku, jeśli potrzebujesz więcej czasu. Fizyczny powrót do zdrowia po cesarskim cięciu nakłada wiele stresu na ciało. Odpoczynek i pozwolenie organizmowi na uzdrowienie jest bardzo ważne. Jeśli ból zmniejszył się, a nacięcie prawidłowo się goi, możesz otrzymać zielone światło, aby powrócić do normalnego codziennego życia.

Złagodzenie bólu i krwawienia po cesarce

Cesarka
Źródło: Freepik.com

Przez kilka tygodni rana będzie bolesna i posiniaczona. Przez co najmniej 7-10 dni po cesarskim cięciu będziesz musiała przyjmować środki przeciwbólowe. Położna lub lekarz poinformują Cię, jakie środki przeciwbólowe możesz przyjmować. Niewielkie ilości przyjmowanych leków mogą przenikać do mleka matki, ale jest mało prawdopodobne, aby zaszkodziły one dziecku, jeśli będą przyjmowane zgodnie z zaleceniami.

Nie należy przyjmować kodeiny ani kokodamolu, który zawiera kodeinę, jeśli dziecko karmione jest piersią. Substancje te mogą zaszkodzić dziecku. Przed zażyciem jakichkolwiek leków nalezy skontaktować się z lekarzem, położną lub farmaceutą. Położna może dać środki przeciwbólowe do zażywania w domu. Ważne jest, aby regularnie i punktualnie przyjmować środki przeciwbólowe, nawet jeśli w danej chwili nie odczuwamy bólu.

Pierwszy okres po cesarskim cięciu — krwawienie po cesarce

Pierwsza miesiączka po cesarskim cięciu może być ciemniejsza i zawierać wiele skrzepów krwi. Jest to normalne, ponieważ antykoagulant produkowany przez organizm, aby zapobiec krzepnięciu krwi miesiączkowej, może nie być tak skuteczny. Nie ma się czym martwić, jeśli masz z tym do czynienia.

Na pierwszą miesiączkę po urodzeniu dziecka nie ma wpływu to, czy matka miała cesarskie cięcie czy normalny poród. Cykl menstruacyjny różni się u każdej osoby, a zmiany hormonalne, karmienie piersią i warunki zdrowotne wpływają na każdą z nich inaczej. Oto kilka rzeczy, z którymi kobiety mogą mieć do czynienia podczas pierwszej miesiączki po cesarskim cięciu lub porodzie cesarskim.

Pierwszy okres po cesarskim cięciu może trwać dłużej niż zwykle z powodu zmian hormonalnych, przez które przeszedł organizm. Krwawienie może trwać do 10 dni. Jeśli nie ustąpi ono nawet po 12 dniach, należy zgłosić się do ginekologa.

Miesiączka po cesarskim cięciu — kiedy się pojawi?

Głównym problemem jest to kiedy miesiączka zaczyna się ponownie po cesarskim cięciu. Zależy to głównie od tego, czy matka karmiła dziecko piersią czy nie. Jeśli matka nie karmi dziecka piersią, wówczas poziom prolaktyny w jej organizmie spada, co ostatecznie powoduje wystąpienie miesiączki wcześniej niż u matek, które karmią swoje dzieci piersią. Pierwsza miesiączka u matki może wystąpić nawet już po sześciu tygodniach od porodu.

Kobiety, które karmią piersią mogą doświadczyć późnych miesiączek, ponieważ poziom prolaktyny w organizmie staje się naprawdę wysoki. Ogranicza to prawidłową owulację dla normalnego cyklu menstruacyjnego. Jeśli jednak matka nie dostaje miesiączki nawet po sześciu miesiącach od porodu, to jest to czas, aby zobaczyć się z lekarzem.

Zachodzące zmiany w ciele kobiety

Ciąża i poród zmieniają kobiece ciało — czasami w dziwny i nie do końca cudowny sposób. Oto co musisz wiedzieć, aby sobie z tym poradzić.

Te staniki, które kupiłaś, gdy byłaś w ciąży prawdopodobnie przez jakiś czas będą za małe. Zaraz po porodzie spada poziom estrogenu i progesteronu, a do akcji wkracza prolaktyna, hormon, który pomaga w wytwarzaniu mleka. Ta zmiana zazwyczaj sprawia, że Twoje piersi stają się jeszcze większe niż w czasie ciąży, ze względu na zwiększony przepływ krwi i mleka, i tak, to jest właśnie to obrzmienie, przed którym ostrzegały Cię koleżanki. Szczyt tego zjawiska przypada na dwa do trzech dni po porodzie. Twoje piersi będą wówczas dość twarde i obolałe. Jeśli karmisz piersią, obrzmienie ustąpi w ciągu kilku dni. Jeśli nie karmisz piersią, ustępowanie obrzęku może trwać do tygodnia, a odpowiedni stanik i okłady z lodu mogą pomóc złagodzić część bólu i dyskomfortu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.