Loading...
ChorobyCiałoZdrowie

Czy rozdrapany pieprzyk jest groźny?

Swędzący pieprzyk

Znamię to niewielkie skupisko komórek barwnikowych, które pojawia się na skórze. Znamiona pospolite mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele. Zwykle jednak są zlokalizowane w miejscach narażonych na działanie promieni słonecznych. Większość dorosłych osób ma na skórze do 30 pieprzyków, a nowe znamiona powstają wraz z wiekiem. Podobnie jak w przypadku każdej innej części ciała, znamiona mogą zostać zranione przez rozdarcie lub zadrapanie. Czy rozdrapany pieprzyk jest niebezpieczny? Jak zwalczać czerwone pieprzyki? Dowiedz się!

Co się zatem stanie, jeśli niechcący zdrapiesz pieprzyk? Czy rozdrapany pieprzyk jest niebezpieczny?

Zdrapanie znamienia prawdopodobnie spowoduje pewne krwawienie, ale nie powinno wymagać pomocy medycznej. Jeśli jednak pieprzyk nadal będzie krwawił, powinien go zbadać dermatolog. Należy jednak pamiętać, że narośl na skórze, która nieustannie krwawi, może być sygnałem ostrzegawczym raka skóry. Każdy rozdrapany pieprzyk należy obserwować.

Co zrobić, jeśli rozdrapiemy pieprzyk? Czerwone pieprzyki

Jeśli uwypuklony pieprzyk zostanie podrapany, to najprawdopodobniej zacznie krwawić. W przypadku leczenia ran po rozdrapaniu należy uzbroić się w cierpliwość. Dlaczego rana od razu krwawi?

Dzieje się tak, ponieważ otaczająca skóra pod znamieniem została zraniona, co sprawia wrażenie, że pieprzyk krwawi. Naczynia skórne znajdujące się pod znamieniem mogą również ulec osłabieniu i stać się podatne na urazy. Jeśli pieprzyk swędzi, zbyt mocne drapanie może spowodować pęknięcie otaczającej go skóry. 

Krwawiący pieprzyk może być bolesny, ale można go łatwo wyleczyć w domu. Nie trzeba się zbytnio przejmować pieprzykami, które krwawią lub sączą płyny z powodu urazu. Należy jednak udać się do dermatologa, jeśli wydaje się, że krwawią bez powodu. Krwawiące znamiona, które przypominają otwarte rany, mogą być oznaką czerniaka, który jest formą raka skóry. 

Czerwone pieprzyki — czego są oznaką?

Ponieważ rak dotknął tak wielu ludzi w taki czy inny sposób, naturalne jest, że będziemy się niepokoić, jeśli zauważymy zmiany na naszej skórze. Prawdę mówiąc, skóra zawsze się zmienia i prosi nas o zwrócenie na nią szczególnej uwagi. Pojawianie się pieprzyków i innych narośli wymaga zauważenia, a w niektórych przypadkach oceny przez dermatologa. Jednak nowe znamiona i narośla, takie jak czerwone pieprzyki i plamki, nie muszą wywoływać nadzwyczajnego niepokoju. Czerwone kropki na ciele dotyczą wielu z nas, ale nie trzeba się niepokoić.

Na skórze może pojawić się inny rodzaj narośli, która jest czerwona i wygląda jak pieprzyk. Jest to tzw. naczyniak wiśniowy. W przeciwieństwie do znamienia, naczyniaki wiśniowe zwykle nie ujawniają się aż do późnego wieku. Te narośla nie są rakiem. Składają się one z kolekcji małych naczyń krwionośnych. Naczyniak wiśniowy jest często jasnoczerwony, okrągły lub owalny w kształcie i mały. Niektóre naczyniaki wiśniowe wydają się gładkie i równe ze skórą, podczas gdy inne są lekko uniesione. Najczęściej rosną na tułowiu, ramionach, nogach i barkach. Krwawienie może wystąpić, jeśli naczyniak zostanie podrapany, potarty lub przecięty.

Jak leczy się naczyniaki wiśni?

Prawdopodobnie nie będzie konieczne leczenie naczyniaka, ale istnieją opcje, jeśli chcemy go usunąć ze względów kosmetycznych. Usunięcie może być konieczne, jeśli znajduje się on w miejscu, które łatwo ulega uderzeniom, co może prowadzić do regularnego krwawienia. Istnieje kilka popularnych procedur usuwania czerwonych pieprzyków.

Czy znamię może być groźną oznaką?

Leczenie czerwonego pieprzyka
Źródło: Freepik.com

Znamię wrodzone to po prostu termin medyczny oznaczający znamię, z którym się rodzimy.

Znamię wrodzone wygląda jak okrągła lub owalna plama kolorowej skóry i zazwyczaj jest uniesione. Mogą być jednokolorowe lub wielokolorowe. Mogą mieć różną wielkość, od maleńkiej plamki do czegoś, co pokrywa dużą część ciała. W niektórych przypadkach wyrastają z nich włosy. Skóra uzyskuje kolor z komórek wytwarzających pigment, zwanych melanocytami. Znamiona powstają, gdy komórki te grupują się w jednym miejscu, zamiast być równomiernie rozmieszczone na całej skórze. W przypadku znamion wrodzonych proces ten zachodzi już w okresie płodowym.

Znamię wrodzone może z czasem stać się mniejsze lub większe. W innych przypadkach może stać się ciemniejsze, wypukłe, bardziej wyboiste i owłosione, zwłaszcza w okresie dojrzewania. W rzadkich przypadkach mogą one całkowicie zniknąć. Znamiona wrodzone zwykle nie powodują żadnych objawów, ale czasami swędzą, gdy są większe. Skóra może być również nieco bardziej delikatna i łatwo ulegać podrażnieniom niż otaczająca ją skóra.

Jak odróżnić czerniaka od pieprzyka?

Rozróżnienie między pieprzykami a czerniakiem nie zawsze jest łatwe, nawet dla dermatologów z wieloletnim doświadczeniem i wykształceniem. Istnieją jednak pewne charakterystyczne oznaki, które mogą pomóc w odróżnieniu łagodnej (nienowotworowej) zmiany skórnej od niebezpiecznego raka skóry. Wskazówki te są czasami subtelne, ale mogą wystarczyć, aby poddać się ocenie i postawić diagnozę, kiedy rak jest jeszcze uleczalny.

Pieprzyk — cechy charakterystyczne. Czy rozdrapany pieprzyk jest niebezpieczny?

Znamię to termin medyczny określający pieprzyk. To łagodny guz melanocytowy, czyli nienowotworowa zmiana skórna, która rozwija się z komórek wytwarzających barwnik, zwanych melanocytami.

Znamiona, znane również jako znamiona urody, zwykle nie występują przy urodzeniu. Zaczynają pojawiać się w dzieciństwie i w wieku nastoletnim. Mogą one rozwijać się zarówno na skórze, w warstwie zwanej naskórkiem, jak i pod skórą, w warstwie zwanej skórą właściwą.

Większość pieprzyków nie powoduje żadnych problemów. Jednak osoba, która ma ich więcej niż 50 jest bardziej narażona na rozwój czerniaka, najbardziej agresywnej formy raka skóry.

Niebezpieczny czerniak

Czerniak jest rodzajem raka skóry, który również rozwija się z melanocytów wytwarzających pigment. Główną przyczyną czerniaka jest nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe (UV) emitowane przez słońce lub urządzenia takie jak solarium. Wczesne oznaki czerniaka to zmiany w wielkości lub wyglądzie znamienia. W późniejszych stadiach zmiany mogą stać się skorupiaste, tworzyć wrzody lub krwawić. Czerniak zazwyczaj nie powoduje bólu.

Czerniak a pieprzyk — różnice i rozróżnienie

Cechy, które odróżniają znamiona normalne od czerniaków to:

  1. Symetria: Gdyby narysować linię przez środek, obie strony pasowałyby do siebie pod względem koloru, grubości i kształtu.
  2. Spójna granica: granice są gładkie i wyraźne.
  3. Jednolity kolor: kolor jest również jednolity na całej powierzchni.
  4. Niewielki rozmiar: pieprzyk ma na ogół mniej niż 6 milimetrów (mm) średnicy. Większy rozmiar nie jest gwarancją czerniaka, ale należy go obserwować.
  5. Płaski: normalne znamiona są płaskie. Możesz przejechać po nim palcem, nie wiedząc, że tam jest.

Usunięcie pieprzyków

Diagnoza pieprzyków na ciele
Źródło: Freepik.com

Szwy to specjalne nici, które są wszywane przez skórę w miejscu zranienia, aby połączyć brzegi rany. O szwy i ranę należy dbać w następujący sposób:

  1. Utrzymuj obszar pod przykryciem przez pierwsze 24 do 48 godzin po założeniu szwów.
  2. Po upływie 24 do 48 godzin delikatnie przemyj miejsce zranienia chłodną wodą z mydłem.
  3. Osusz miejsce czystym ręcznikiem papierowym. Twój lekarz może zalecić nałożenie na ranę wazeliny lub maści z antybiotykiem.
  4. Jeśli na szwy nałożony był bandaż, zastąp go nowym, czystym bandażem.
  5. Utrzymuj miejsce zabiegu w czystości i suchości, przemywając je 1 do 2 razy dziennie. Twój dostawca usług medycznych powinien poinformować Cię, kiedy należy zgłosić się ponownie w celu usunięcia szwów. Jeśli nie, skontaktuj się z nim.

Jak dbać o otwartą ranę? Jeśli lekarz nie zamknie rany szwami, należy pielęgnować ją w domu. Można zostać poproszonym o założenie opatrunku na ranę lub lekarz może zasugerować, aby pozostawić ranę otwartą na powietrzu. Utrzymujmy to miejsce w czystości i suchości, przemywając je 1-2 razy dziennie.

Zalecenia po zabiegu

Nie używajmy środków do czyszczenia skóry, alkoholu, nadtlenku, jodyny ani mydła z antybakteryjnymi substancjami chemicznymi. Mogą one uszkodzić tkankę rany i spowolnić gojenie. Miejsce poddane zabiegowi może być zaczerwienione.

W ciągu kilku godzin często tworzy się pęcherz. Może on być przezroczysty albo mieć czerwony lub fioletowy kolor. Przez okres do 3 dni może występować niewielki ból. W większości przypadków podczas gojenia nie jest potrzebna żadna specjalna pielęgnacja. Obszar ten należy delikatnie myć raz lub dwa razy dziennie i utrzymywać w czystości. Bandaż lub opatrunek powinien być potrzebny tylko wtedy, gdy obszar ten ociera się o ubranie lub może być łatwo zraniony. Tworzy się strupek, który zazwyczaj złuszcza się samoistnie w ciągu 1-3 tygodni, w zależności od leczonego obszaru. Nie należy zrywać strupka.

Ważne wskazówki

Poniższe wskazówki mogą okazać się pomocne. Zapobiegaj ponownemu otwarciu się rany, ograniczając do minimum intensywną aktywność. Upewnijmy się, że podczas pielęgnacji rany mamy czyste ręce. Jeśli rana znajduje się na skórze głowy, można umyć ją szamponem. Bądźmy delikatni i unikajmy dużego kontaktu z wodą.

Dbajmy o swoją ranę, aby zapobiec dalszemu powstawaniu blizn. Można przyjmować leki przeciwbólowe zgodnie z zaleceniami, na ból w miejscu rany. Zapytajmy  swojego lekarza o inne leki przeciwbólowe (takie jak aspiryna lub ibuprofen), aby upewnić się, że nie spowodują one krwawienia. Skontroluj stan rany u swojego lekarza, aby upewnić się, że rana goi się prawidłowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.