Loading...
CiałoMężczyznaZdrowie

Testosteron – normy i rola w ludzkim organizmie

Testosteron u mężczyzny

Testosteron jest kluczowym męskim hormonem płciowym, który reguluje płodność, masę mięśniową, rozmieszczenie tłuszczu i produkcję czerwonych krwinek. Kiedy poziom testosteronu spada poniżej pewnej normy, może prowadzić to do warunków, takich jak niepłodność. Istnieją jednak sposoby, aby ludzie z niskim testosteronem mogli zwiększyć jego poziom.

Testosteron reguluje szereg procesów zachodzących w organizmie mężczyzny. Poziom testosteronu ma tendencję do spadku wraz z wiekiem mężczyzn. Prohormonalne suplementy nie mają żadnego wpływu na poziom testosteronu. Suplementy testosteronu są przepisywane tylko na określone schorzenia, a nie w celu przeciwdziałania naturalnemu, związanemu z wiekiem spadkowi poziomu testosteronu. Testosteronowa terapia zastępcza jest również dostępna. Może to jednak nieść za sobą skutki uboczne i ryzyko.

Testosteron a estradiol. W jaki sposób testosteron zależy od estradiolu?

Złożone efekty testosteronu zależą częściowo od jego konwersji w organizmie do rodzaju estrogenu. Spostrzeżenia te pomogą w opracowaniu lepszych sposobów diagnozowania i leczenia mężczyzn, którzy nie wytwarzają wystarczającej ilości naturalnego testosteronu. Testosteron jest hormonem płciowym, który odgrywa ważną rolę w organizmie. U mężczyzn reguluje popęd płciowy (libido), masę kostną, rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, masę i siłę mięśni oraz produkcję czerwonych krwinek i spermy. Niewielka ilość krążącego testosteronu jest przekształcana w estradiol, formę estrogenu. Z wiekiem mężczyźni często wytwarzają mniej testosteronu, a więc i mniej estradiolu. Zmiany te często przypisywane są niedoborowi testosteronu i mogą być częściowo lub całkowicie spowodowane towarzyszącemu spadkowi estradiolu.

Zbyt niski poziom testosteronu

Testosteron odgrywa kluczową rolę w libido (popędzie płciowym) u mężczyzn. Niektórzy mężczyźni mogą doświadczyć spadku popędu płciowego w miarę starzenia się. Podczas gdy testosteron stymuluje popęd płciowy mężczyzny, pomaga on również w osiągnięciu i utrzymaniu erekcji. Testosteron sam w sobie nie powoduje erekcji, ale stymuluje receptory w mózgu do produkcji tlenku azotu.

Tlenek azotu jest cząsteczką, która pomaga uruchomić serię reakcji chemicznych niezbędnych do wystąpienia erekcji. Kiedy poziom testosteronu jest zbyt niski, mężczyzna może mieć trudności z osiągnięciem erekcji przed stosunkiem lub spontaniczną erekcją (na przykład podczas snu). Jednak testosteron jest tylko jednym z wielu czynników, które pomagają w odpowiedniej erekcji. Badania nie są jednoznaczne co do roli substytucji testosteronu w leczeniu zaburzeń erekcji. Czas oczekiwania na wyniki poziomu testosteronu wolnego z laboratorium wynosi do 5 dni. Warto zaznaczyć, iż nadmiar i niedobór szkodzą tak samo i warto pomyśleć o stosownym leczeniu. Polityka prywatności sprawia, iż wyniki są objęte tajemnicą lekarską.

Zbyt wysoki poziom testosteronu – badania

Mężczyźni z wysokim testosteronem mogą doświadczać różnych niepokojących objawów i możliwych konsekwencji zdrowotnych. Nadmiar testosteronu może prowadzić do agresywnych zachowań. Przy zbyt dużej ilości testosteronu pompującego przez system, mężczyzna może mieć niższą liczbę plemników, z powodu zmniejszonej produkcji spermy i skurczone jądra.

Nadmiar testosteronu u mężczyzn może wynikać z guzów jąder lub nadnerczy. Nawet jeśli te guzy są łagodne – to znaczy, że nie są złośliwe lub rakowe – mogą one nadal zwiększać poziom testosteronu do niezdrowych poziomów. Podobnie jak stosowanie i nadużywanie sterydów.

Podwyższony testosteron wpływa na poziom „złego” cholesterolu. Tym samym może prowadzić do problemów zdrowotnych z sercem – potencjalnie powodując zawał serca, choroby układu krążenia lub udar mózgu. Ryzyko bezdechu sennego i niepłodności jest również zwiększone, jeśli jest wysoki poziom testosteronu. Niektórzy mężczyźni rzeczywiście mają genetyczne predyspozycje do wysokiego poziomu testosteronu.

To warto wiedzieć!

Czy wiesz, że są sytuacje, w których niski poziom testosteronu nie jest taki zły?

Najczęstszym przykładem jest prawdopodobnie rak prostaty. Testosteron może stymulować gruczoł prostaty i raka prostaty do wzrostu. Dlatego leki obniżające poziom testosteronu i kastracja są powszechnie stosowanymi metodami leczenia u mężczyzn z rakiem prostaty. Mężczyźni przyjmujący testosteron zastępczy muszą być starannie monitorowani pod kątem raka prostaty. Chociaż testosteron może powodować wzrost raka prostaty, nie jest jasne, czy leczenie testosteronem rzeczywiście powoduje raka.

Terapia testosteronem

Terapia testosteronem jest przeznaczona do leczenia męskiego hipogonadyzmu. W leczeniu hipogonadyzmu, dostępnych jest wiele produktów testosteronu na receptę. Produkty testosteronowe występują w różnych formach. Są to żele, roztwory do wstrzykiwania, plastry, tabletki i granulki wszczepiane pod skórę.

Po rozpoczęciu przez pacjenta terapii testosteronem zazwyczaj poddawany jest on leczeniu przez całe życie. Lekarze monitorują poziom hormonów u pacjenta co sześć miesięcy. W zależności od pacjenta badania kontrolne mogą być częstsze.

Naturalne sposoby na zwiększenie testosteronu

Poziom męskiego testosteronu
Źródło: Pexels.com

Ludzie od wieków stosowali imbir do celów leczniczych i kulinarnych. Współczesne badania wskazują, że korzeń ten może poprawiać płodność u mężczyzn. Ostrygi zawierają więcej cynku na porcję niż jakakolwiek inna żywność. Cynk jest ważny dla zdrowia plemników i funkcji reprodukcyjnych. Mężczyźni z poważnym niedoborem cynku mogą rozwinąć hipogonadyzm, w którym organizm nie produkuje wystarczającej ilości testosteronu. Mogą również wystąpić impotencja lub opóźnione dojrzewanie płciowe. Granat jest odwiecznym symbolem płodności i funkcji seksualnych, a zawarty w nim wysoki poziom przeciwutleniaczy może wspomagać zdrowie serca i redukcję stresu.

Stosowanie sterydów – testosteron wyniki

Sterydy anaboliczne mają podobne właściwości do testosteronu, a niektórzy ludzie używają ich do budowania mięśni lub przybierania na wadze. Sterydy mogą jednak wpływać na poziom testosteronu zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.

Nadmierne stosowanie sterydów może podnieść poziom testosteronu we krwi. U mężczyzn nadmiar testosteronu może zmniejszyć ilość spermy. Dla kobiet, sterydy mogą powodować głębszy głos, łysienie, nieregularne miesiączki i niepłodność. Ludzie wszystkich płci mogą również doświadczyć wzrostu włosów na twarzy i ciele, tłustej skóry oraz szeregu innych objawów.

Normy testosteronu w organizmie

Testosteron jest uważany za „męski hormon”. Hormon ten jest produkowany w znacznie większym stężeniu u mężczyzn. Jest odpowiedzialny za wiele drugorzędnych cech płciowych widocznych u mężczyzn. Problemy związane z wysokim poziomem testosteronu są nieczęste i rzadkie. Kiedy poziom testosteronu zostaje zaburzony, zwykle staje się zbyt niski, a nie podwyższony.

Testosteron normy

Ogólnie rzecz biorąc, normalny zakres u mężczyzn wynosi około 270-1070 ng/dL, przy średnim poziomie 679 ng/dL. Normalny poziom testosteronu u mężczyzn osiąga szczyt w wieku około 20 lat, a następnie powoli spada. Poziom testosteronu powyżej lub poniżej normalnego zakresu jest przez wielu uważany za zaburzający równowagę. Co więcej, niektórzy badacze sugerują, że najzdrowsi mężczyźni mają poziom testosteronu pomiędzy 400-600 ng/dL.

Test na testosteron

Na czym polega ten test? Ten test mierzy poziom hormonu testosteronu w Twojej krwi. Testosteron jest męskim hormonem płciowym (androgenem), który pomaga w rozwoju męskich cech. Wytwarzany jest w jądrach u mężczyzn, jajnikach u kobiet oraz w nadnerczach.

Testosteron powoduje zmiany, które występują u chłopców w okresie dojrzewania. Pomaga on rosnąć włosom, mięśniom, penisowi i jądrom. Testosteron powoduje również pogłębienie głosu chłopca. Mężczyźni nadal wytwarzają testosteron. U dorosłych mężczyzn zwiększa on popęd płciowy i pomaga w wytwarzaniu spermy.

Testosteron u kobiet

U kobiet, jajniki wytwarzają niewielkie ilości testosteronu. Wspomaga on wiele narządów i procesów zachodzących w organizmie kobiety. Przysadka mózgowa kontroluje ilość testosteronu wytwarzanego przez organizm. Większość testosteronu we krwi wiąże się z białkami: albuminą i globuliną wiążącą hormony płciowe. Część testosteronu nie jest przyłączona do białek. Ten testosteron nazywany jest wolnym testosteronem. Wolny testosteron i testosteron związany z albuminami są również określane jako testosteron biodostępny. Jest to testosteron, który jest łatwo wykorzystywany przez organizm.

Jeśli lekarz uzna, że masz niski lub wysoki poziom testosteronu, najpierw zbada poziom testosteronu całkowitego. To patrzy na wszystkie 3 rodzaje testosteronu. Wolny testosteron może pomóc dać więcej informacji, gdy całkowity testosteron jest niski.

Zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą mieć problemy zdrowotne z powodu niskiego lub wysokiego poziomu testosteronu. Kobiety z wysokim poziomem testosteronu mogą mieć zespół policystycznych jajników (PCOS).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.