Loading...
Choroby

Usuwanie znamion skórnych w Krakowie – gdzie bezpiecznie usunąć pieprzyk?

Usuwanie znamion skórnych

Zmiana powstała na naszej skórze, zwłaszcza ta nagła i o „dziwnym” wyglądzie, często wzbudza niepokój. Mniejsze lub większe znamiona ma każdy. Mimo ich powszechności czasami mogą one zagrażać zdrowiu. Chirurgiczne usuwanie znamion jest sposobem na pozbycie się niechcianych lub niebezpiecznych „pieprzyków” i innych zmian na skórze. Usuwanie znamion skórnych w Krakowie – gdzie zrobić to bezpiecznie?

Nie wszystkie nieprawidłowości, które zauważa się na powierzchni ciała, trzeba od razu usuwać. W ocenie ich charakteru i specyfiki pomaga specjalista – lekarz dermatolog. Dlatego też nie warto zwlekać z wizytą. Specjalistyczne badanie z użyciem dermatoskopu rozwieje wszelkie wątpliwości i odpowie na pytanie, czy konieczne jest ich usunięcie. Gdzie dostępne jest usuwanie znamion skórnych w Krakowie ?

Znamiona – ma je każdy

Nieprawidłowości w strukturze budowy skóry zdarzają się niezwykle często. Praktycznie każdy człowiek ma na swoim ciele miejsca, w których zauważalne jest skupisko nadmiernej ilości barwnika czy wypukłości. Te defekty kosmetyczne mogą pojawiać się na ciele przez całe życie. Niektóre towarzyszą człowiekowi już od urodzenia, inne pojawiają się z biegiem czasu. Usuwanie znamion skórnych jest powszechne, jednak przed wykonaniem zabiegu zaleca się szczegółową diagnostykę zmian.

Plamki i wypukłości obecne na ciele mogą mieć różny charakter. Najpopularniejsze są znamiona barwnikowe (melanocytowe), które powstają w wyniku nagromadzenia komórek barwnikowych skóry w jednym, określonym miejscu. Potocznie nazywane są pieprzykami i mogą mieć różne zabarwienie: przechodząc od koloru kawy z mlekiem, poprzez jasny, aż do ciemnego brązu. Niektóre z nich mogą zmieniać swój kolor, raz jaśniejąc, raz ciemniejąc. Ciemniejsze od skóry są również znamiona naskórkowe znane powszechnie jako brodawki. Występują najczęściej w wyniku starzenia się skóry. W większości przypadków są twarde i zrogowaciałe. Znamiona mogą powstać również w wyniku nadmiernego gromadzenia się łoju (znamiona przydatkowe i kaszaki). Na skórze powstać może także ropień, który jest odpowiedzią układu immunologicznego na stan zapalny rozwijający się w organizmie. Wszystkie te zmiany rzadko mają charakter złośliwy, jednak należy pamiętać o ich systematycznej i skrupulatnej kontroli – dla własnego dobra i z troski o zdrowie.

Tłuszczaki, guzy i czerniak

Niektóre ze zmian, zwłaszcza te powstające nagle i szybko zmieniające swój rozmiar i wygląd, powinny od razu wzbudzać niepokój. Zalicza się do nich tłuszczaki, które powstają z dojrzałej tkanki tłuszczowej. Mimo że akurat one rosną wolno, szybko potrafią zająć nie tylko powierzchnię skóry, ale również narządy wewnętrzne. Stają się wówczas przyczyną znacznego dyskomfortu, uciskając na struktury organizmu i wpływają na zaburzenie funkcji narządów. Niebezpieczne dla zdrowia są także guzy wyczuwalne na powierzchni skóry. Mechanizm ich powstawania może być różny. Najczęściej chodzi tu o włókniaki, żółciaki, naczyniaki, torbiele, kłębczaki i brodawki. Wszystkie z nich mogą przekształcić się w zmiany o charakterze przednowotworowym.

Nowotworem złośliwym skóry jest czerniak. Początkowo pojawia się tylko na powierzchni skóry, ale stopniowo wnika w jej głębsze struktury. Sieje spustoszenie w całym organizmie dzięki nieograniczonemu dostępowi do naczyń krwionośnych. Dostając się do krwiobiegu, dociera do wszystkich komórek organizmu i wpływa na zmianę ich funkcjonowania. Aby zlokalizować „podejrzaną” zmianę, świadczącą o rozwoju czerniaka, konieczne jest dokonywanie szczegółowej samokontroli stanu własnej skóry. Czujność wzbudzić powinno występowanie przynajmniej 2 z 5 objawów. Badania u specjalisty wymagają zwłaszcza te znamiona, które mają nieregularny kształt, są asymetryczne, o nieregularnych brzegach, niejednolitym kolorze, mają duży rozmiar i szybko rosną.

Usuwanie znamion skórnych
Old man visiting male doctor dermatologist

Chirurgiczne usuwanie znamion skórnych w Krakowie

Chirurgiczne usuwanie znamion skórnych polega na przeprowadzeniu mało skomplikowanego i w pełni bezpiecznego zabiegu. Pacjent znieczulony jest miejscowo, a lekarz specjalista wycina chorobowo zmienione tkanki z pewnym marginesem. Dzięki temu zapobiega ponownemu rozrośnięciu się znamienia lub jego nawrotom. Tuż po zabiegu można wrócić do dotychczasowych zajęć, a rekonwalescencja jest szybka i mało wymagająca.

Usuwanie znamion skórnych w Krakowie oferuje Centrum Medyczne Galmedic . Profesjonalna kadra pomaga pacjentowi przejść przez proces diagnostyki oraz leczenia zmian skórnych. Zabieg poprzedzony jest rozległym wywiadem, podczas którego określa się podłoże problemu, jego specyfikę oraz możliwe rozwiązania. Po stwierdzeniu braku przeciwwskazań przystępuje się do przygotowania pacjenta do przeprowadzenia chirurgicznego usunięcia znamienia.

Kliknij usuwanie znamion skórnych w Krakowie i dowiedz się więcej.

Dlaczego znamię może być groźne?

Znamiona skórne są niebezpieczne, ponieważ w większości przypadków pacjent nie jest w stanie samodzielnie określić, z jaką zmianą ma do czynienia. Często sygnały alarmujące pojawiają się zbyt późno, a wczesna diagnostyka i szybkie rozpoczęcie leczenia jest kluczowe w przypadku rozpoznania czerniaka. Dzięki rosnącej świadomości społecznej coraz więcej osób bada się samodzielnie, sprawdzając stan znamion i kontrolując ich rozmiary. Dzięki temu mogą oni w porę zauważyć znamiona nowe lub szybko powiększające się. Niestety, często zwlekają z wizytą u specjalisty. Należy jednak pamiętać, że tylko z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu można prawidłowo określić charakter zmiany.

Znamię może stwarzać zagrożenie nie tylko ze względów zdrowotnych, ale i kosmetycznych czy komfortowych. Gdy jest wypukłe, ulokowane na plecach, linii odzieży lub miejscach intymnych, łatwo o jego uszkodzenie i komplikacje. W takim przypadku często dochodzi do nawracających zakażeń, które utrudniają gojenie się rany i wpływają na powstanie blizn. Aby temu zapobiec, usuwa się niekomfortowo ulokowane znamiona, nawet jeśli nie mają charakteru zmiany chorobowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.