Loading...
CiałoCiążaCiąża i poródZdrowie

Plamienie implantacyjne – czym jest, jak wygląda i ile trwa?

Plamienie implantacyjne - kiedy występuje

Krwawienie implantacyjne zwykle definiowane jako niewielka ilość lekkiego plamienia lub krwawienia, które występuje około 10 do 14 dni po zapłodnieniu. Uważa się, że krwawienie implantacyjne występuje, gdy zapłodnione jajo przyczepia się do wyściółki macicy. Krwawienie implantacyjne zazwyczaj pojawia się w czasie, kiedy wystąpić ma miesiączka. Jednak jest ono lżejsze niż krwawienie miesiączkowe.

Niektóre kobiety nie doświadczają krwawienia implantacyjnego, a inne go zwyczajnie nie zauważają. Możliwe jest również pomylenie krwawienia implantacyjnego z lekką miesiączką. Jeśli tak się stanie, można nie zdawać sobie nawet sprawy, że jesteśmy w ciąży. Może to w efekcie prowadzić do pomyłek przy określaniu terminu porodu.

Krwawienie implantacyjne jest lekkie, ustępuje samoistnie i nie wymaga leczenia. Jeśli niepokoi jakiekolwiek krwawienie z pochwy lub krwawienie z pochwy w czasie ciąży, należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Istnieje wiele możliwych przyczyn krwawienia z pochwy w czasie ciąży. Lekarze traktują je bardzo poważnie i zachęcają ciężarne do ich zgłaszania. Lekarz prowadzący może zlecić badania krwi, aby określić, czy potrzebna jest globulina immunologiczna. Jest to zastrzyk podawany pacjentkom, które są Rh-ujemne i u których wystąpiło krwawienie z pochwy podczas ciąży w pierwszym trymestrze.

Nawet jeśli nie każde krwawienie jest nagłym przypadkiem lub oznaką komplikacji, lekarz prawdopodobnie będzie chciał wykonać badania, takie jak dopochwowe badanie ultrasonograficzne. Chociaż plamienie w pierwszym trymestrze jest powszechne, może być poważne, zwłaszcza jeśli jest połączone ze znacznym bólem lub skurczami. Mogą to być oznaki poronienia lub ciąży pozamacicznej, z których obie wymagają natychmiastowej pomocy medycznej. Idealnie byłoby, gdyby osoba szukała opieki prekoncepcyjnej i poradnictwa przed ciążą. W momencie nagłego krwawienia z pochwy lub bólu należy szukać opieki medycznej natychmiast.

Kobieta odczuwająca ból przy plamieniu
Źródło: Freepik.com

Jak wygląda krwawienie implantacyjne?

Krwawienie implantacyjne wygląda nieco inaczej niż miesiączka przeciętnej kobiety. Ważne jest, aby pamiętać, że nie wszystkie kobiety mają taki sam rodzaj przepływu krwi podczas miesiączki. Niektóre będą miały cięższy przepływ krwi, podczas gdy inne mogą doświadczać nieco większej nieprzewidywalności.

Oto najważniejsze różnice między krwawieniem implantacyjnym a miesiączką.

  • Kolor. Bez względu na to, czy krwawienie jest obfite czy lekkie, większość kobiet zna kolor swojego okresu. Zazwyczaj jest to jasna lub ciemna czerwień. Krwawienie implantacyjne jest jednak koloru od jasnoróżowego do ciemnobrązowego (rdzawego).
  • Krzepnięcie. Niektóre kobiety doświadczają dużej ilości skrzepów podczas miesiączki, podczas gdy inne nie widzą ich wcale. Krwawienie implantacyjne nie powinno jednak wykazywać żadnych skrzepów.
  • Ilość.  Większość kobiet jest w stanie wypełnić podpaski i tampony podczas miesiączki, ale z krwawieniem implantacyjnym jest inaczej. Określenie „krwawienie” może być mylące. Krwawienie implantacyjne to zazwyczaj tylko plamienie lub lekki przepływ, a nie pełny przepływ krwi. Z reguły krwawienie implantacyjne jest niewielką różową lub brązową wydzieliną.

Jak długo trwa krwawienie implantacyjne?

Krwawienie implantacyjne powinno trwać tylko od kilku godzin do trzech pełnych dni. Jeśli krwawienie jest jasno lub ciemnoczerwone, trwa dłużej niż trzy dni i jest pełnym przepływem, w którym wypełnia się podpaska/tampon, jest bardzo mało prawdopodobne, że to krwawienie implantacyjne.

Kobiety, które przechodzą przez swoją pierwszą ciążę, prawdopodobnie będą plamić lub krwawić trochę bardziej niż kobiety, które doświadczyły zagnieżdżania jajeczek. Jest to podobne do nitkowania dziąseł, ponieważ za pierwszym razem, gdy linia dziąseł jest nadwyrężona, krwawienie będzie większe.

Jeśli jednak cykl miesiączkowy jest krótszy niż zwykle, nie wypełnia podpasek ani tamponów, krwawienie jest bardziej różowawe/brązowawe niż czerwone możliwe, że to krwawienie implantacyjne.

Krwawienie implantacyjne nie powinno być powodem do niepokoju. Nie powinno także stanowić realnego zagrożenia dla rozwijającego się dziecka. Jeśli doświadczamy krwawienia lub plamienia więcej niż kilka dni po braku miesiączki, nie jest to prawdopodobnie krwawienie implantacyjne. Prawdziwe obawy związane z ciążą rzadko wynikają z implantacji i zazwyczaj pojawiają się po braku miesiączki.

Kiedy pojawia się krwawienie implantacyjne?

Po tym, jak plemnik zapłodni komórkę jajową, połączenie to staje się embrionem. Wędruje on do macicy, gdzie zagnieżdża się w jej wyściółce.

Czasami, gdy zarodek się zagnieżdża, powoduje niewielkie krwawienie. Zwykle dzieje się to mniej więcej w tym samym czasie, w którym miała być miesiączka. Krwawienie implantacyjne jest normalne.

Czy u każdej kobiety występuje krwawienie implantacyjne?

Nie. Krwawienie zdarza się tylko w 15-25% wczesnych ciąż. W większości przypadków plamienie jest normalnym objawem implantacji, ale każde krwawienie powinno być sprawdzone, ponieważ może to być objaw poronienia lub ciąży pozamacicznej.

Krwawienie implantacyjne to zazwyczaj nic niepokojącego. Jest szansa, że kobieta nawet nie będzie wiedziała, że jest w ciąży, kiedy je zauważysz.

Czy leczenie jest potrzebne?

Krwawienie implantacyjne jest normalnym objawem ciąży i zazwyczaj nie jest niebezpieczne. Z tego powodu nie ma potrzeby leczenia. Krwawienie spowodowane implantacją zazwyczaj ustępuje w ciągu kilku dni i nie wymaga leczenia. Nienormalnie obfite krwawienie może być oznaką menstruacji lub komplikacji ciążowych. Lekarze zalecają, aby w tym czasie kobiety nie używały tamponów.

Rozróżnienie typów plamienia

Istnieją różne powody krwawienia, w tym początek miesiączki. Można nawet założyć, że krwawienie implantacyjne jest początkiem miesiączki, ponieważ czas wystąpienia obu tych objawów jest podobny. Wiele objawów implantacji jest podobnych do cyklu miesiączkowego.

Istnieją trzy rodzaje krwawienia związane z cyklem i ciążą.

  • Krwawienie implantacyjne: Kiedy zapłodnione jajo przyczepia się do wyściółki macicy (endometrium).
  • Krwawienie owulacyjne: Lekkie krwawienie lub plamienie, które występuje, gdy jajo zostaje uwolnione z jajnika.
  • Oraz krwawienie miesiączkowe: Jeśli zapłodnione jajeczko nie zagnieździ się w ścianie macicy po owulacji, wyściółka macicy ulega zrzuceniu.

Ciężki przebieg krwawienia

Wczesne poronienie może również powodować krwawienie. W przeciwieństwie do innych przyczyn krwawienia wczesne poronienie zazwyczaj powoduje cięższy, ciemniejszy przepływ krwi i skurcze, z widoczną tkanką i skrzepami krwi przechodzącymi przez pochwę. Ból i krwawienie związane z poronieniem mogą być większe niż podczas miesiączki. Wczesne poronienie może wystąpić pięć tygodni po owulacji.

Skurcze implantacyjne

Czasami podczas implantacji można odczuwać lekkie skurcze, przypominające nieco ból miesiączkowy. Nie każdy odczuwa takie skurcze, a ich intensywność różni się w zależności od osoby. Niektórzy opisują skurcze implantacyjne jako tępy ból lub lekkie skurcze, a nawet uczucie ciągnięcia. Podobnie jak ból miesiączkowy, skurcze mogą być odczuwane w podbrzuszu i w dolnej części pleców.

Każdy cykl miesiączkowy ma inną długość i nie zawsze wynosi 28 dni. Dlatego trudno jest dokładnie określić, kiedy może wystąpić plamienie implantacyjne i skurcze.

Jeśli zauważysz plamienie lub bardzo lekkie krwawienie w okolicach terminu miesiączki i podejrzewasz, że możesz być w ciąży, koniecznie zrób test ciążowy. Jeśli jesteś w ciąży, porozmawiaj ze swoim lekarzem rodzinnym i wspomnij o wszystkich występujących krwawieniach, aby wykluczyć wszelkie inne czynniki.

Istnieje kilka powodów, dla których można doświadczyć lekkiego krwawienia lub plamienia podczas pierwszego trymestru. Hormony ciążowe mogą powodować zmiany w szyjce macicy, które czasami wywołają krwawienie, szczególnie po stosunku. Krwawienie z pochwy może być również spowodowane przez infekcję, która powinna być szybko leczona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.