Loading...
Choroby

Koronarografia – czym jest i ile trwa?

Zabieg koronografi

Koronarografia to rodzaj badania diagnostycznego. Celem tego badania u pacjenta jest sprawdzenie stanu tętnic wieńcowych. Przede wszystkim pod kątem nasilenia zmian miażdżycowych. Zmiany miażdżycowe w naczyniach wieńcowych pacjenta są bowiem bardzo groźne. Mogą powodować różnego rodzaju choroby, z zawałem mięśnia sercowego włącznie. Jeśli więc lekarz sugeruje, że angiografia wieńcowa koronarografia jest konieczna, warto na takie badanie się zgłosić.

Angiografia wieńcowa koronarografia nie jest bardzo trudna do wykonania. Trzeba jednak tu wspomnieć, że powikłania po niej mogą wystąpić. Nie są to jednak powikłania bardzo wpływające na zdrowie, a tym bardziej zagrażające życiu. Przed zabiegiem rzecz jasna lekarz poinformuje, jakie jest ryzyko powikłań i co konkretnie może się wydarzyć. Trzeba też dopowiedzieć, że po koronarografii konieczna może też być tomografia komputerowa serca. Dowiedz się koronarografia, ile trwa i jakie jest koronografia ryzyko.

Koronarografia ile trwa?

Wiele osób zastanawia się, czy do wykonania koronarografii konieczne jest zapisanie się do szpitala. I koronarografia ile trwa? Angiografia wieńcowa koronarografia, bo i tak określa się bardzo często ten zabieg sprawdzający stan tętnic, trwa najczęściej nie dłużej niż godzinę. Zastanawiając się, koronarografia ile trwa, trzeba jednak mieć świadomość, że sam zabieg to nie wszystko. Określając, koronarografia ile trwa, trzeba stwierdzić, że nie więcej niż godzinę. Pacjent musi jednak mieć świadomość, że konieczne jest pozostanie jako gość szpitala, po koronarografii. Powinien on pozostać w łóżku szpitalnym co najmniej sześć godzin. Konieczne jest leżenie w tym czasie nieruchomo.

Pacjent może pozostać jako gość szpitala o wiele dłużej, jeśli po koronarografii, czyli inaczej angiografii naczyń wieńcowych, pojawią się niepożądane efekty. Aby jednak podać przykłady tych niepożądanych efektów, warto jednak rozpocząć od przybliżenia tego, jak wygląda takie badanie. Bez względu jednak na to, czy naczyń wieńcowych koronarografia będzie wiązać się z komplikacjami, pacjent jako gość szpitala pozostanie co najmniej kilka dni, bowiem obserwacja takiego pacjenta jest konieczna.

Pacjęt przed zabiegiem koronografi
https://pixabay.com

Koronarografia ryzyko powikłań

Jakie jest ryzyko powikłań podczas koronarografii i po niej? Można je określić jako średnie. Jednak zdarza się, że po angiografii naczyń wieńcowych pojawiają się problemy zdrowotne. Sama angiografia naczyń wieńcowych koronarografia inaczej to nic innego, jak wprowadzenie środka kontrastowego do naczyń wieńcowych, by były lepiej widoczne przy prześwietleniu aparatem RTG. Już samo wprowadzanie środka kontrastowego jest dla pacjenta ryzykowne. Nie każdy bowiem dobrze reaguje na kontrast. Jakie jest w tym momencie ryzyko i czego dotyczy? Odpowiedzieć można, że jest to ryzyko reakcji alergicznych, które mogą objawiać się na różne sposoby.

Koronografia ryzyko – dolegliwości bólowe i nie tylko

Pacjent może odczuwać choćby bóle, ale może też dojść do wstrząsu anafilaktycznego, który jest już dla pacjenta zagrożeniem życia. Dlatego przed wykonaniem angiografii naczyń wieńcowych z pacjentem przeprowadzana jest rozmowa. W jej trakcie pacjent wypełnia też ankietę, w której są pytania o wcześniej przebyte choroby i te, na które pacjent nadal cierpi. Nie brakuje pytań o choroby przewlekłe i zażywane leki. Także o wcześniej przebyte zabiegi operacyjne i inne formy leczenia. Bez wątpienia też padnie pytanie, czy pacjent miał kiedykolwiek wcześniej wykonywaną koronarografię, lub czy była wykonywana tomografia komputerowa serca lu innego rodzaju tomografia, ale z podaniem środka kontrastowego.

Koronarografia ryzyko przy podawaniu kontrastu

Kontrast przy koronarografii, czyli inaczej angiografii naczyń wieńcowych, podawany jest bezpośrednio do tętnicy udowej pacjenta. Gdy jest wykonywana tomografia komputerowa serca, kontrast podaje się z reguły dożylnie, więc tomografia komputerowa serca jest dużo bezpieczniejsza. Kontrast, bez którego naczyń wieńcowych koronarografia się nie uda, nie jest oczywiście podawany w formie zastrzyku, w przypadku tętnicy udowej byłoby to niemożliwe.

Podawanie kontrastu przy koronarografii

Przed podaniem kontrastu lekarz zakłada do tętnicy pacjenta specjalny cewnik. Oczywiście najczęściej cewnik jest zakładany do tętnicy udowej. Możliwe jednak jest również jego założenie do tętnicy promieniowej, a nawet szyjnej. Zakładanie cewnika wiąże się z ryzykiem krwawień, a nawet uszkodzenia tętnicy. Duże ryzyko powikłań jest także przy wyjmowaniu takiego cewnika. Jeśli pacjent przez długi czas nie będzie leżał nieruchomo, może dojść do powstania krwiaka w tętnicy. To już jest sytuacja bardzo trudna. Sam kontrast nie jest obojętny dla organizmu. Pacjent po zakończeniu koronarografii będzie zachęcany do picia dużych ilości wody, by kontrast szybciej wypłukał się z organizmu. Ale i tu jest pewne ryzyko. Środek kontrastowy jest wypłukiwany przez układ moczowy, może więc negatywnie podziałać na nerki.

Naczyń wieńcowych koronarografia. Przygotowania do zabiegu

Przed zabiegiem koronarografii pacjent musi się odpowiednio przygotować. Z uwagi na to, ze zabieg jest wykonywany w szpitalu, a pacjent będzie musiał tam pozostać, może konieczny być test na covid-19. Oczywiście, jeśli pacjent ma ważny test na covid-19, ponowne jego wykonanie nie będzie konieczne.

Koronarografia to nie tomografia komputerowa serca. Do koronarografii przygotowania są dużo trudniejsze. Pacjent przede wszystkim musi być na czczo. Przed badaniem wykonuje się także podstawowe wyniki badań krwi, EKG, rentgen klatki piersiowej i echo serca. Wiele z tych badań pacjent może wykonać wcześniej. Nie ma konieczności poddawania się im tuż przed zabiegiem. Wtedy jednak konieczne jest jeszcze jedno badanie, czyli test wysiłkowy.

Wcześniejsze odstawienie leków jest bardzo istotne

W porozumieniu z lekarzem jeszcze przed zgłoszeniem się do szpitala pacjent może być zmuszony do odstawienia leków, które zażywa. Wyjątkiem jest tu insulina, która cukrzycy muszą przyjmować. Jednak i insulina powinna być zredukowana do minimalnych ilości. Decyzję o tym musi jednak podjąć lekarz. Pacjent nie powinien sam zmniejszać sobie dawki insuliny, bowiem może sobie po prostu zaszkodzić.

Do szpitala trzeba zabrać wszystkie wyniki badań

Aby badanie mogło być wykonane, podobnie jak to jest w przypadku, gdy wykonywana jest tomografia komputerowa serca, pacjent musi zabrać ze sobą wszystkie wyniki badań. Nie należy o tym zapominać. Brak ważnych wyników badań może być bowiem powodem odłożenia zabiegu. Oczywiście nawet badania, których wyników pacjent zapomniał, z reguły można powtórzyć, jednak rzecz jasna to trwa. Pewien czas trzeba też oczekiwać na same wyniki lub ich opis. Doskonałym przykładem jest tu wspomniana wcześniej tomografia komputerowa serca. Sama tomografia komputerowa serca może być wykonana szybko. Wykonanie opisu badania jednak trwa niekiedy wiele dni.

Kobieta w szpitalu po zabiegu koronografi
https://pixabay.com

Koronarografia to badanie inwazyjne. Jakie jest ryzyko powikłań? Jakie mogą wystąpić?

Wydawać by się mogło, że wykonanie zdjęć rentgenowskich nie jest czymś bardzo ryzykownym. W przypadku koronarografii trzeba jednak mówić nie tylko o zdjęciach rentgenowskich, na których widać stan tętnic wieńcowych, ale też o innych sprawach. Ryzykowne jest choćby nakłucie, konieczne do założenia cewnika. Może pojawić się w tym miejscu krwiak, ale też i zakrzep. Krwiak z reguły po jakimś czasie sam się wchłania, może jednak powodować dolegliwości bólowe. W przypadku zakrzepu ryzyko pogorszenia stanu zdrowia jest dużo większe. Zakrzep powstaje bowiem wewnątrz naczynia krwionośnego. Jeśli oderwie się i przedostanie na przykład do innego naczynia krwionośnego, które zatka, efektem może być nawet zawał czy inna poważna choroba.

Reakcje na środek kontrastowy

Bardzo silne mogą także być reakcje na podanie środka kontrastowego. Jakie jest ryzyko takich reakcji?

U wielu pacjentów bardzo wysokie. Niezwykle często pojawia się wysypka w miejscu wkłucia i jego okolicach. To jednak nie jest duży problem, pomimo tego, że wysypka może pozostawać w tym miejscu nawet wiele dni po badaniu. W przypadku wkłucia w tętnicę udową, wysypka w tym miejscu może skończyć się nie tylko dolegliwościami bólowymi. Pacjent z podrażnioną skórą w okolicach pachwiny udowej może odczuwać dolegliwości bólowe podczas chodzenia. Sama wysypka zaś, ze względu na to, że jest to miejsce dość wrażliwe i osłonięte ubraniami, które dodatkowo mogą podrażniać, będzie goić się niełatwo.

Alergiczna reakcja na środek kontrastowy może jednak objawiać się na wiele innych sposobów. Doskonałym przykładem są tu choćby bóle w klatce piersiowej, utrudnione oddychanie. Może też pojawić się ból głowy, a nawet wymioty. Takie reakcje alergiczne u pacjentów odnotowywane są bardzo często. Wbrew pozorom, są dużym utrudnieniem. Tym bardziej, że po zabiegu koronarografii pacjent przez wiele godzin powinien pozostawać nieruchomo. Nie może zatem tak po prostu pójść do toalety.

Oczywiście to tylko ułamek niepożądanych efektów, które mogą pojawić się w trakcie i po koronarografii. Bardzo ważne jest zatem informowanie lekarza, który ją wykonuje, o tym, że zaczęły pojawiać się dolegliwości bólowe czy też inne niepokojące objawy. W niektórych sytuacjach takie objawy są nawet wskazaniem do zakończenia koronarografii i podjęcia natychmiastowych działań, które poprawiłyby stan zdrowia pacjenta.

Postępowanie po koronarografii. Warto słuchać porad lekarza, aby uniknąć koronografia ryzyko

Pacjent, u którego wykonano koronarografię, nie powinien myśleć o tym, jak szybko wyjdzie do domu czy też tym bardziej robić cokolwiek, czego lekarz nie zalecił. Niezwykle istotne jest pozostanie po koronarografii przynajmniej sześć godzin w łóżku i to nieruchomo. Warto mieć świadomość, że zakładanie cewnika do tętnicy jest sporą ingerencją w organizm. Między innymi z tego powodu wykonuje się ją w silnym znieczuleniu. Tętnica musi się zagoić, stąd między innymi konieczność pozostania w pozycji nieruchomej. Próby chodzenia mogą spowodować bowiem krwawienie z tętnicy, a to już jest sytuacja, która może stanowić zagrożenie dla życia pacjenta. Zawsze też gość szpitala, czyli pacjent po koronarografii powinien obserwować reakcje swojego organizmu. W przypadku wystąpienia niepokojących symptomów natychmiast należy zgłaszać je lekarzowi.

lekarz pisze zalecenia dla pacjęta po koronografi
https://pixabay.com

Nie zawsze zabiegi kończą się na koronarografii

Koronarografia jest zabiegiem diagnostycznym. Nie wiąże się więc z rozpoczęciem żadnego leczenia. Może jednak dojść do sytuacji, w której natychmiastowe leczenie będzie koniecznością. Zdarza się, że koronarografia jest początkiem zabiegów u pacjenta, któremu wydawało się, że jako gość szpitala spędzi w nim najwyżej kilka dni. Jeśli wyniki koronarografii będą wskazywać na podejrzenie tętniaka którejś z tętnic, może pojawić się konieczność natychmiastowej reakcji i jego klipsowania.

Osobnym tematem są powikłania po koronarografii, które ujawniły się u pacjentów z zaawansowaną chorobą wieńcową. Takie sytuacji także się zdarzają i trudno od razu ocenić, jakie jest ryzyko. Powikłaniem może być choćby arytmia serca lub niewydolność krążenia. Mogą też pojawić się uszkodzenia naczyń tętniczych. W przypadku pacjentów z zaawansowaną chorobą wieńcową są to sytuacje bardzo groźne, nie można ich zatem bagatelizować. W ekstremalnych sytuacjach koronarografia może zakończyć się na przykład koniecznością wykonania natychmiastowego zabiegu operacyjnego i to w celu ratowania życia.

Koronarografia nie jest więc zabiegiem, który można bagatelizować. Przygotowanie się do niego jest bardzo istotne. Od przebiegu koronarografii i jej wyników zależy, jak długo pacjent pozostanie w szpitalu i czy konieczne będzie wdrożenie szybkiego leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.