Loading...
Sport

Czarter jachtu w Chorwacji – sposób na wakacje pod żaglami

Jach nad brzegiem morza w Chorwacji

Wakacje pod żaglami cieszą nie tylko osoby, które chcą wypoczywać w Polsce. Jachty żaglowe i motorowe czekają na turystów również za granicą, w tym w Chorwacji. Pływanie po chorwackim wybrzeżu jest przyjemne ze względu na piękną pogodę i wspaniałe widoki. Morze jest spokojne, dlatego na jachcie mogą wypoczywać nawet rodziny z dziećmi. Dowiedz się więcej na temat czarterów jachtów w Chorwacji.

Wynajem jachtów żaglowych i motorowych w Chorwacji to gwarancja udanych wakacji. Cena czarteru jachtu jest przystępna, dlatego na urlop na pokładzie własnego statku mogą zdecydować się nie tylko doświadczeni żeglarze, ale i osoby, które po raz pierwszy będą spędzać wolne dni na wodzie. Dowiedz się więcej o wynajmie jachtów na terenie Chorwacji.

Dlaczego warto wybrać czarter jachtów w Chorwacji?

Zainteresowanie czarterem jachtów na terenie Chorwacji jest wysokie z kilku względów. Turyści mają szeroki wybór łodzi motorowych, jachtów żaglowych i innych statków do wynajęcia. Dzięki temu bez trudu wybiorą dla siebie odpowiedni jacht na romantyczne lub rodzinne wakacje w Chorwacji.

Chorwacja słynie z pięknego wybrzeża i wyjątkowej architektury, którą można podziwiać z pokładu własnej łodzi. Jacht żaglowy lub motorowy umożliwia podpływanie do licznych wysp i atrakcji dostępnych na wybrzeżu. Statek można zacumować w wielu portach, a następnie zejść na ląd w celu zwiedzania, plażowania lub dokonania zakupów. Dzięki temu wakacje na jachcie są urozmaicone, a pływanie wzdłuż wybrzeża zapewnia niezapomniane wakacje.

Na czarter jachtów na chorwackim wybrzeżu warto zdecydować się, gdy szuka się alternatywy dla spędzania wakacji all inclusive w hotelu. Jeśli chce się uniknąć leżenia nad hotelowym basenem i braku aktywności, wypoczynek pod żaglami to dokonały wybór. Czarter to również sposób na udane wakacje last minute, gdy nie udało się na czas zarezerwować noclegu w wybranym obiekcie. Na wynajętej łodzi można nocować, a w ciagu dnia korzystać z wszystkich zalet wypoczynku na chorwackich plażach.

Czartery jachtów a pogoda w Chorwacji

Chorwacja gwarantuje doskonałą pogodę przez całe lato. W wysokim sezonie piaszczyste plaże są pełne turystów, a wody Morza Adriatyckiego – ciepłe i spokojne. Wiatry są słabe, dlatego sztormy i większe fale należą do rzadkości. Na czarter łodzi można zdecydować się przez cały rok, jednak początkujący żeglarze powinni wybierać okres letni. W niskim sezonie pływanie po morzu jest równie przyjemne, jednak silniejsze podmuchy wiatru mogą utrudniać sterowanie jachtem.

Żeglarskie wakacje najlepiej zorganizować w okresie od czerwca do września, choć ze względu na łagodny klimat równie dobrze można wypoczywać w Chorwacji już w maju lub pod koniec październik. Okres od grudnia do lutego jest mniej przyjazny dla miłośników wypoczynku na jachtach ze względu na ryzyko wystąpienia wiatrów o sile 10 w skali Beauforta. Ryzyko jest mniejsze niż w tym samym okresie na Bałtyku lub mazurskich jeziorach, jednak nie można go zupełnie wykluczyć. Sztorm to sprawdzian umiejętności nawet dla doświadczonych żeglarzy z patentem, dlatego bezpieczniej jest unikać pływania w czasie najsilniejszych podmuchów.

Czarter jachtu w Chorwacji krok po kroku

Czarter jachtów w Chorwacji jest prosty. Na początek wystarczy wysłać zapytanie o dostępność łodzi dla danej liczby osób w określonym terminie. Na tej podstawie otrzymuje się listę dostępnych statków, spośród których wystarczy wybrać jeden dla siebie. Na tym etapie można zdecydować się na wykupienie opcji dodatkowych np. sprzątania.

Kolejnym krokiem jest wstępna rezerwacja jachtu. Na jej podstawie zamawiający otrzymuje harmonogram płatności za wybrany statek. Na miesiąc przed rozpoczęciem wakacji niezbędne jest podanie listy osób, które będą korzystać z jachtu. W tym samym czasie otrzyma się listę polecanych miejsc do odwiedzenia, proponowaną trasę rejsu oraz wiele innych cennych wskazówek, co zobaczyć i robić w kraju takim jak Chorwacja. Czarter jachtów rozpoczyna się w dniu odebrania statku z portu. Przez cały czas rejsu użytkownik może liczyć na pomoc firmy wynajmującej jachty.

Jaki jacht wybrać?

Typ jachtu powinien być dostosowany do umiejętności żeglarzy i ich ogólnych preferencji co do formy spędzania wolnego czasu. Dla miłośników błogiego lenistwa odpowiednie są jachty z dużym pokładem z miejscami do opalania po zacumowaniu w pobliżu wybrzeża. Dla osób, które wolą wypływać dalej w morze, przeznaczone są jachty żaglowe, które pozwalają ćwiczyć umiejętności sterowania statkiem i wykorzystywania siły wiatru. Jachty motorowe są natomiast przystosowane do potrzeb osób, które mają niewielkie doświadczenie żeglarskie. 

Wybierając jacht, warto sprawdzić, ile kajut znajduje się pod pokładem i z jakich udogodnień mogą korzystać użytkownicy. Dodatkowo warto sprawdzić się, jak duża jest przestrzeń do przechowywania zapasów dla załogi i innych sprzętów przydatnych na morzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.