Loading...
Bez kategorii

Czy dziecko z katarem może chodzić do szkoły?

Dziecko z katarem leży w łóżku

Artykuł sponsorowany.

Czy dziecko z katarem może iść do szkoły? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Maluchy chorują często, a zatrzymanie dziecka w domu nierzadko oznacza również absencję w pracy rodzica i problemy organizacyjne. Co zrobić gdy pojawi się katar u dziecka i jakie objawy oznaczają konieczność pozostania w domu?

Katar u dziecka, czyli co zrobić z maluchem?

Wielu rodziców uważa, że katar u dziecka to nie choroba, a jego przyczyną nie muszą być wirusy. Zatkany nosek nie jest więc powodem do nieobecności w szkole czy przedszkolu. Z medycznego punktu widzenia, katar może mieć wiele przyczyn. Najczęściej nieżyt nosa, jest stanem spowodowanym właśnie przez wirusy. Posyłając dziecko z katarem do szkoły, możemy narazić inne dzieci na zachorowanie i rozprzestrzenianie wirusa. Kichający czy często wydmuchujący nos maluch może zarazić przeziębieniem, grypą lub inną chorobą, która wywołała katar. Nieżytom nosa będącym objawem infekcji, często towarzyszą także inne symptomy, jak kaszel, czy ból głowy. Koniecznie należy więc zwrócić uwagę na wszystkie objawy u dziecka. Nigdy nie wolno lekceważyć gorączki, wysypki na skórze, czy problemów ze strony układu pokarmowego, jak wymioty i biegunka. Pamiętajmy, że katar, którego przyczyną są chorobotwórcze drobnoustroje, powinien być leczony w domu, aby ograniczyć ryzyko transmisji.

Katar u dziecka – kiedy do lekarza?

Katar wirusowy u dziecka najczęściej ma łagodny przebieg i nie wymaga interwencji medycznej. Zdarza się tak, że nieżyt nosa utrzymuje się długo i towarzyszą mu także inne objawy, jak częste kichanie, swędzenie nosa i oczu lub zmiany skórne.Wówczas warto zgłosić się do lekarza, który zleci dodatkowe badania. Nieżyt nosa w przebiegu alergii występuje u około 10-25% populacji ludzkiej, dlatego też uznawany jest za najczęstszą alergiczną chorobę świata.Jak pokazują badania, aż 30% maluchów choruje na sezonowy nieżyt nosa.Katar wywołany alergią wymaga odpowiedniej diagnostyki oraz leczenia. W przeciwieństwie do kataru wywołanego przez wirusy nie jest on jednak zaraźliwy. Kichający maluch, który cierpi na alergię, nie przenosi choroby na swoich rówieśników.

Katar u dziecka – domowe sposoby

Zatkany nos to nieprzyjemna dolegliwość. Na szczęście są skuteczne sposoby na złagodzenie objawów infekcji i poprawę samopoczucia dziecka. Co na katar u dziecka? Jeśli nieżyt nosa jest wynikiem infekcji, to pomocne będą domowe inhalacje z soli fizjologicznej. Pomogą one nawilżyć i oczyścić nos z nadmiaru wydzieliny. Oddychanie przez nos wspomóc mogą także olejki eteryczne, zwłaszcza eukaliptusowy. Warto pamiętać o właściwej wentylacji pomieszczeń mieszkalnych i nawilżeniu powietrza. Okres grzewczy sprzyja wysuszaniu śluzówki nosa. Oprócz domowych sposobów na katar przy przeziębieniu warto zastosować także aerozole do nosa z apteki np. Nasic® kids, który jest przeznaczony dla dzieci od 2 do 6 roku życia. W jego skład wchodzi ksylometazolina i deksopantenol. Substancje te zmniejszają obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa (ksylometazolina), łagodzą podrażnienia i przyspieszają regenerację błony śluzowej nosa (deksopantenol).

Katar u dziecka – ile trwa?

W  rozwoju kataru wyróżnia się kilka faz, które mogą mieć mniej lub bardziej łagodny przebieg. Katar wirusowy trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu dni. Stosuje się leczenie objawowe. Inaczej sprawa wygląda w przypadku alergicznego nieżytu nosa. Sezonowy lub całoroczny katar, którego przyczyną są alergeny, może utrzymywać się znacznie dłużej i wymagać stałego leczenia. Więcej praktycznych informacji na temat infekcji u dzieci i sposobach walki z nimi, znajdziemy w praktycznym kompendium wiedzy w serwisie https://conakatar.pl/kompendium-wiedzy/

 

Należy pamiętać, że artykuł nie zastępuje porady lekarskiej, jeżeli objawy choroby nie ustępują, utrzymują się, mimo przyjmowania leków lub pojawiają się inne, niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem.
 
Artykuł powstał przy współpracy z MCM Klosterfrau Healthcare.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
nasic® kids, (0,05 mg + 5,0 mg)/dawkę, aerozol do nosa, roztwór. Jedna dawka aerozolu do nosa (0,1 ml roztworu, co odpowiada 0,10 g) zawiera 0,05 mg ksylometazoliny chlorowodorku (Xylometazolini hydrochloridum) i 5,0 mg deksopantenolu (Dexpanthenolum). Wskazania: Produkt leczniczy nasic® kids jest wskazany w objawowym leczeniu niedrożności przewodów nosowych w przebiegu przeziębienia oraz po przebytej operacji nosa – dla pobudzenia gojenia się błony śluzowej i poprawy drożności nosa. Produkt leczniczy nasic® kids jest wskazany do stosowania u dzieci w wieku od 2 do 6 lat. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na chlorowodorek ksylometazoliny, deksopantenol lub na którąkolwiek z substancji pomocniczych. Suche zapalenie błony śluzowej nosapo przezklinowym usunięciu przysadki mózgowej lub innych operacjach przebiegających z odsłonięciem opony twardej. U dzieci w wieku poniżej 2 lat. Produkt leczniczy nasic® kids zawiera chlorek benzalkoniowy dlatego nie powinien być stosowany przez osoby ze stwierdzoną nadwrażliwością na tę substancję konserwującą. Podmiot odpowiedzialny: MCM Klosterfrau Healthcare sp. z o.o.
[1] M. Zagor.,P. Czarnecka., M. Janosik-Jaździk., Niezyt nosa, 20/12/2017.
Pozyskano z: https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-nosa-i-zatok/105992,niezyt-nosa
[2] Ibidem
[3] A. Karney.,Ostry nieżyt błony śluzowej nosa u niemowląt i małych dzieci., © Borgis – Nowa Pediatria 2/2007, s. 46-49.
Pozyskano z: https://www.czytelniamedyczna.pl/2084,ostry-niezyt-blony-sluzowej-nosa-u-niemowlat-i-malych-dzieci.html
[4] M. Zagor.,P. Czarnecka., M. Janosik-Jaździk., Nieżyt nosa, 20/12/2017.
Pozyskano z: https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-nosa-i-zatok/105992,niezyt-nosa
[5] R. Rutkowski, B. Kosztyła-Hojna, J. Rutkowska., Alergiczny nieżyt nosa — problem epidemiologiczny, ekonomiczny i społeczny XXI wieku, 2008, 76: 348–352.
Pozyskano z: https://journals.viamedica.pl/advances_in_respiratory_medicine/article/viewFile/27876/22688
[6] Ibidem
[7] E. Stanek-Misiąg., Katar nasz powszechny, 26/10/2018.
Pozyskano z: https://www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/wywiady/197503,katar-nasz-powszechny
[8] Pozyskano z: https://conakatar.pl/#nasic-kids
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.