Loading...
Choroby

Diagnostyka płytek krwi – wszystko, co trzeba wiedzieć

badanie krwi pod mikroskopem

Badanie pozwalające określić ilość i funkcję płytek krwi w organizmie w konkretnych przypadkach może się okazać kluczowe w szybkim zdiagnozowaniu choroby. Ponadto jest niezbędne podczas specjalistycznego leczenia, monitorując stan naszego zdrowia. Czym jednak dokładnie jest to badanie, a także jakie są wskazania do przeprowadzenia go? Dowiedz się już teraz. Powszechną wiedzą jest, że najskuteczniejszą walką z większością chorób nękających ludzkość jest wykrycie ich na wczesnym etapie. Dlatego też tak ważne są regularnie przeprowadzane badania, w tym diagnostyka płytek krwi. To dzięki niej rozpoznamy choroby układu płytkowego i z sukcesem im przeciwdziałamy. Poniżej zostały zawarte informacje, kiedy najlepiej wykonać to badanie, na czym polega, a także za co dokładnie odpowiadają płytki krwi.

Płytki krwi – rola w organizmie

Płytki krwi (krwinki płytkowe i trombocyty) w organizmie człowieka odpowiadają za integralność naczyń, a także utrzymanie homeostazy na odpowiednim poziomie. Kiedy dochodzi do zakażenia lub urazu, płytki uwalniane są ze śledziony, gdzie znajduje się ich około 30%. Pełnią one wręcz kluczową rolę podczas krzepnięcia krwi – czynniki za nią odpowiadające wiążą się i aktywują właśnie na powierzchni płytek (już aktywowanych). W wyniku tego działania otrzymujemy tombinę. Co więcej, podczas aktywacji płytek krwi, zawarte w ich ziarnistościach substancje zostają uwolnione i pobudzają inne płytki oraz cały układ krzepnięcia. Wyraźnie więc widać, że zaburzenia w ich ilości oraz inne choroby z nimi związane, mogą mieć wyraźny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu.

Choroby i zaburzenia związane z płytkami krwi

Diagnostyka płytek krwi może wykazać dwa rodzaje zaburzeń. Pierwsza, ilościowa dzieli się na:

  • nadpłytkowość, czyli znacznie przekroczoną produkcję płytek, co powoduje nawet dziesięciokrotny wzrost ich liczebności, Płytki takie charakteryzują się nieprawidłową budową, jak i funkcjonalnością. Wywołane, między innymi, przez różnego rodzaju zapalenia, zakażenia, jak i choroby nowotworowe;
  • trombocytopenia, czyli zbyt niska ilość płytek krwi oraz niedobory w nich. Wywołane, między innymi, przez zespół Wiskott-Aldricha, chemio- i radioterapię czy nawet chorobę nowotworową (przerzuty do szpiku kostnego).

Drugi rodzaj zaburzeń to zaburzenia funkcji, które są chorobami wrodzonymi. Mogą to być np. zespół Bernarda-Souliera, DIC czy też zespoły mieloproliferacyjne.

Przyczyną wyżej wymienionych chorób i zaburzeń może być cały szereg problemów, w tym wymienionych zespołów wrodzonych. Dlatego też tak ważne są badania diagnostyczne, które pozwoli sklasyfikować ewentualną chorobę lub wadę, jak i rozpocząć leczenie.

Wskazania do wykonania badania trombocytów

Czy jednak zawsze istnieje potrzeba wykonania badania diagnostycznego płytek krwi? Choć, jak zostało to wspomniane, regularna weryfikacja stanu zdrowia jest kluczowa, to konkretne badania w szczególności warto wykonać w kilku przypadkach. Jednym z nich jest posiadanie tak zwanej skazy krwotocznej, czyli częstych skłonności do krwawień, ale również wyraźnie dłuższych w przypadku odniesionych skaleczeń (słaba krzepliwość). Co więcej, badaniu powinny poddawać się osoby ze schorzeniami szpiku kostnego lub też przechodzące chemio- lub radioterapię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.