Loading...
Choroby

Esperal jako jedna z najpopularniejszych metod walki z nałogiem alkoholowym

uzależnienie od alkohol.

Artykuł sponsorowany.

Esperal jest nazwą leku, który podaje się pacjentom w formie wszywki alkoholowej. Jest to jedna z metod terapii awersyjnych. W Polsce od lat cieszy się dużą popularnością w leczeniu alkoholizmu.

Dokładniej rzecz ujmując, Esperal Piotrków Trybunalski podawany jest w formie jałowych tabletek przeznaczonych do implantowania w ciało danej osoby. Należy pamiętać o konieczności zachowania bezwzględnej abstynencji podczas kuracji Esperalem, ponieważ jest on inhibitorem dehydrogenazy aldehydowej, czyli enzymu wątrobowego przekształcającego toksyczny aldehyd octowy w mniej szkodliwy kwas octowy. Tym samym, osoba posiadająca wszywkę, w momencie kiedy spożyje alkohol, zaczyna w swoim organizmie gromadzić znaczne ilości wspomnianej toksyny, która wywołuje reakcję zatrucia organizmu.

Jakie są objawy zatrucia?

Istnieje kilka charakterystycznych objawów zatrucia, do których zalicza się:

  • Rozszerzenie naczyń krwionośnych, czego efektem jest zaczerwienienie skóry (szczególnie na twarzy),
  • Uczucie gorąca,
  • Duszności,
  • Drgawki,
  • Nudności i wymioty,
  • Ból i zawroty głowy,
  • Niekontrolowane skoki ciśnienia,
  • Przyspieszone bicie serca,
  • Wzmożona potliwość,
  • Trudności z oddychaniem,
  • Stany lękowe.

Powyższe objawy trwają zazwyczaj kilkanaście godzin i są bardzo dokuczliwe. Dodatkowo należy mieć na uwadze, że wszelki rodzaj spożywanego alkoholu wywołuje powyższą reakcję – tym samym groźny jest zarówno płyn do higieny jamy ustnej, ocet, poszczególne leki i kosmetyki z alkoholem w składzie, środki rozgrzewające, czy też produkty spożywcze, takie jak słodycze, np. bombonierki z wódką, whisky i inne podobne. Nie należy bagatelizować objawów. W skrajnych przypadkach może dojść do trwałego uszkodzenia zdrowia, a nawet śmierci. Znane są przypadki osób, które podczas reakcji organizmu przeszły zawał. Występują także trwałe uszkodzenia nerek, trzustki, wątroby i mózgu, jednak są to przypadki skrajne. Pacjent z zaimplantowaną wszywką narażony jest na wzmożone zatrucie alkoholowe nawet przez około 12 miesięcy od momentu podania Esperalu.

Jak wygląda zabieg wszycia Esperalu?

Zazwyczaj lek wprowadzany jest pod skórę w okolicy pośladka – chyba że pacjent wyraźnie wskaże inne miejsce. Zabieg wykonuje się poprzez niewielkie nacięcie skóry, a następnie umieszcza się tabletkę pod powięziowo w mięśniu. Zawsze dawka leku dobierana jest indywidualnie pod możliwości i potrzeby pacjenta w oparciu o uzyskane informacje podczas konsultacji medycznej z lekarzem. Zabieg kończy się założeniem szwów. Zalecamy wybór szwów rozpuszczalnych, które ze względu na swoją specyfikę nie wymagają ich usuwania. W razie potrzeby, po ustaniu aktywności wszywki, zabieg można powtórzyć nie wcześniej niż po 8 miesiącach od zabiegu.

Kiedy można zastosować Esperal?

Zabieg zaszycia Esperalem w gabinecie możliwy jest do przeprowadzenia jedynie u osób, które nie posiadają przeciwwskazań zabiegowych. Z tego powodu tak ważna jest szczerość podczas wstępnego wywiadu z lekarzem. Podczas niego pacjent informowany jest o zagrożeniach i konsekwencjach łączenia etanolu z substancją aktywną Esperalu, czyli Disulfiramem. Należy zapoznać się z formularzem informacyjnym i pisemnie wyrazić zgodę na zabieg. Dla bezpieczeństwa pacjenta podczas implantowania wszywki zawsze obecny jest lekarz, który przeprowadza całą procedurę z zachowaniem zasad higieny i bezpieczeństwa. Dodatkowo dokładamy wszelkich starań, aby zabieg był jak najbardziej komfortowy. Nasz gabinet oferuje najwyższy poziom dyskrecji i fachowej pomocy.

Przeciwwskazania do implantacji Esperalu

Do najczęściej spotykanych przeciwwskazań zalicza się:

  • Zaburzenia psychiczne,
  • Nadwrażliwość na wszelkie składniki leku Esperal,
  • Obecność alkoholu w ciele pacjenta
  • Ciąża i karmienie piersią,
  • Niewydolność krążeniowo-sercowa,
  • Nadciśnienie.

Esperal a koronawirus

Powszechny lockdown oraz zamrożenie gospodarki, gdzie tak wiele branż ucierpiało spowodowało liczne osobiste tragedie, szczególnie wśród przedsiębiorców, którzy często szukali ukojenia swoich nerwów i rozwiązania problemów w alkoholu. Jednakże, ograniczenie funkcjonowania w różnych dziedzinach życia nie może stanowić pretekstu do rezygnacji z leczenia. Osoby, które na co dzień walczą z chorobą alkoholową szukają wymówek w celu uniknięcia uczęszczania na terapię. Mimo iż strach przed zakażeniem koronawirusem jest naturalny, dotyka wielu osób, niezależnie od stanu ich zdrowia. Należy pamiętać jednak, że nie ma żadnych podstaw w kontekście leczenia Esperalem. Przeprowadzone badania w tym aspekcie negują związek między wszyciem leku a możliwością zachorowania na COVID-19. Tym samym, okres kwarantanny jest tak samo odpowiednim momentem do rozpoczęcia leczenia alkoholizmu, jak czas jeszcze sprzed pandemii.

Czy warto zdecydować się na wszywkę alkoholową z Esperalem?

Wokół wszywek alkoholowych narosło wiele mitów. Tym samym metoda ta posiada zarówno liczne grono zwolenników, jak i przeciwników. Cześć osób twierdzi, że Esperal jest nieskuteczny, ponieważ w momencie kiedy wszywka dezaktywuje się, dana osoba wraca do swoich dawnych przyzwyczajeń. Należy jednak podkreślić, iż wszywki alkoholowe są dobrym wsparciem innych oddziaływań terapeutycznych, takich jak psychoterapia. Esperal pomaga zachować trzeźwość i wrócić do pełnej świadomości i kontroli swojego życia. Tym samym, osoby, które korzystają jedynie z leczenia awersyjnego, odliczając dni do końca zdatności wszywki zazwyczaj ponoszą porażkę.

W jaki sposób działa wszywka alkoholowa?

Podstawą działania wszywki alkoholowej Esperal jest tworzenie u danej osoby negatywnych skojarzeń z wypiciem alkoholu ze względu na realne zagrożenie wynikające z reakcji organizmu na połączenie etanolu z Disulfiramem. Tym samym, dawne łączenie alkoholu z poczuciem odprężenia, ulgi, czy też relaksu, wszelkie napoje procentowe zaczynają być postrzegane jako czynnik wywołujący szereg nieprzyjemnych skutków ubocznych, o których wspomniano powyżej. Tym samym, jeżeli alkoholik wspierany jest poprzez ciągłą pracę nad sobą i swoimi słabościami za pomocą korzystania z fachowej pomocy specjalistów, Esperal doskonale się sprawdzi jako wzmocnienie silnej woli i motywacji do zerwania z nałogiem, ponieważ ewidentnie odstrasza i zniechęca do sięgnięcia po kolejne dawki alkoholu. Z tego powodu tak wiele mówi się o skuteczności Esperalu łącząc go z odpowiednim oddziaływaniem leczniczo-terapeutycznym, który uczy nowych zachowań i poprawnego funkcjonowania w życiu codziennym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.