Loading...
Choroby

Jak działać w przypadku uciążliwego świądu uszu?

uciążliwy świąd ucha

Swędzenie uszu, choć nie musi oznaczać problemu groźnego dla zdrowia przewodu słuchowego, w dłuższej perspektywie bywa bardzo uciążliwe. To rodzaj dyskomfortu, który utrudnia normalne funkcjonowanie, a w niektórych przypadkach może wpływać na pogorszenie słuchu. By z czasem nie przerodził się w poważniejszą dolegliwość, warto poznać jego możliwe przyczyny. Co możemy zrobić, gdy wystąpi i w jaki sposób się go pozbyć?

Świąd uszu – znajdź możliwą przyczynę

Mogłoby się wydawać, że świąd nie stanowi aż tak dużego problemu wśród pacjentów. Tymczasem swędzenie uszu jest jednym z najczęstszych powodów wizyt w gabinecie laryngologicznym. Choć taka przypadłość może dotknąć każdego, to najczęściej z jej powodu skarżą się kobiety w średnim i starszym wieku. I choć samo swędzenie może mieć rozmaite przyczyny, to pewne warunki mogą sprzyjać jego występowaniu.

Co może wywołać świąd uszu? Niestety nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Zanim powiążemy dolegliwość z konkretnym schorzeniem, warto dowiedzieć się, co może sprawić, że swędzenie uszu występuje.

Świąd może wynikać m.in. z:

  • Chwilowej dolegliwości, bez konkretnej przyczyny – znika równie niespodziewanie, jak się pojawia,
  • Problemów o podłożu grzybiczym,
  • Infekcji przewodu słuchowego,
  • Uszkodzenia przewodu słuchowego, np. wskutek niewłaściwego czyszczenia,
  • Innej dolegliwości, np. jako objaw towarzyszący w przypadku zapalenia ucha środkowego,
  • Regularnego wystawiania uszu na działanie niekorzystnych warunków m.in. podczas wizyt na basenie, głośnego słuchania muzyki,
  • Problemów z alergią,
  • Typu osobowości – problem pojawia się u osób szczególnie podatnych na stres.

Kiedy udać się do lekarza?

Jak już ustaliliśmy, świąd to objaw, który jest przyczyną wielu wizyt lekarskich. Nie w każdym przypadku będzie ona konieczna, jednak nie oznacza to, że dolegliwość należy lekceważyć.

Do laryngologa najlepiej udać się w momencie, gdy problem nie znika lub potęguje się przez dłuższy czas. Za niepokojące sygnały należy również uznać wysięk z przewodu słuchowego, niedosłuch, uczucie zatkanego ucha. W takich sytuacjach z wizytą nie należy zwlekać.

By uniknąć przykrych dolegliwości, warto troszczyć się o codzienną higienę uszu. Nie chodzi tu wyłącznie o mycie i prawidłowe czyszczenie, choć są one niezwykle ważne. Przewód słuchowy to narząd delikatny, a eksponowanie go na niesprzyjające warunki z czasem odbije się na jego kondycji. Unikajmy nie tylko stosowania patyczków kosmetycznych, ale także słuchania głośnej muzyki, stosowania słuchawek dousznych i regularnego moczenia uszu.   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.