Loading...
Blog eksperckiChorobyDom i rodzinaJedzenie

Skąd biorą się bóle brzucha po jedzeniu? Sprawdź czy to objawy poważnej choroby!

Kobieta z bolącym brzuchem po jedzeniu

Dosyć częstym problemem występującym u wielu osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, jest ból brzucha po spożytym posiłku. Powodów dla takiego stanu rzeczy może być bardzo wiele; zarówno nieprawidłowa dieta, jak i alergie pokarmowe oraz różne choroby mogą powodować ból brzucha po każdym jedzeniu. Przyjrzyjmy się, jakie mogą być przyczyny dyskomfortu po spożytym posiłku i jak można je skutecznie leczyć.

Ból brzucha po jedzeniu wywołany chorobą układu pokarmowego

Ból brzucha po jedzeniu, a także pieczenie w brzuchu po jedzeniu to symptomy, które mogą towarzyszyć nam z wielu powodów. Bardzo często przyczyną dyskomfortu jest zwykła niestrawność, którą przeważnie wywołuje spożycie obfitego, ciężkiego posiłku. Oprócz bólu w okolicy nadbrzusza, może występować wzdęcie, nudności i uczucie przejedzenia.

Zdarza się jednak, że ból brzucha po jedzeniu spowodowany jest przez chorobę układu pokarmowego, np.:

  • Zespół jelita drażliwego – Jest to schorzenie przewlekłe. Charakterystycznemu dla niego bólowi brzucha towarzyszy także zgaga, duże trudności z wypróżnianiem i widoczne zmiany w wyglądzie stolca;
  • Choroba wrzodowa – Jest to choroba, która powoduje bardzo duży dyskomfort i, po potwierdzeniu badaniem endoskopowym, wymaga specjalistycznego leczenia;
  • Refluks – Refluks jest chorobą, dla której charakterystycznymi objawami są ból brzucha, w połączeniu ze zgagą, pieczeniem oraz cofaniem się treści żołądka. Również w tym przypadku niezbędna jest wizyta u lekarza i wdrożenie leczenia, celem załagodzenia dolegliwości.

Ból brzucha po jedzeniu – alergie pokarmowe

Nie tylko choroby układu pokarmowego mogą wywoływać dyskomfort oraz ból żołądka po jedzeniu i odbijanie również alergie pokarmowe mogą powodować takie objawy. Bólowi po jedzeniu często towarzyszą wówczas duszności, wysypka lub świąd. Bardzo ważne jest zaobserwowanie, które potrawy mogą wywoływać u nas dyskomfort. Nietolerancje pokarmowe oraz alergie zdarzają się niezwykle często i nie należy lekceważyć ich objawów.

Bóle brzucha po jedzeniu – podłoże psychiczne

Nierzadko, po zwróceniu się o pomoc w rozwiązaniu problemów z bólem brzucha, okazuje się, że fizycznie nic nam nie dolega – a w każdym razie nie wskazują na to  wyniki badań lekarskich. Wówczas należy zastanowić się, czy problemy z bólem brzucha po posiłku nie są wynikiem np. bardzo silnego, długotrwałego stresu. Jeżeli w naszym codziennym życiu dominuje napięta atmosfera i wszechobecny stres, może to odbijać się na zdrowiu. Efektem może być wówczas nawet ból brzucha po posiłku. Do innych objawów, które mogłyby wskazywać na podłoże psychiczne zaliczamy również wzdęcie, pieczenie w okolicy brzucha oraz nagła utrata apetytu.

Boli brzuch po jedzeniu! Jak leczyć bóle brzucha po jedzeniu?

Przyczyny bólu brzucha po jedzeniu
Źródło: Pexels.com

Leczenie dolegliwości związanych z bólem brzucha po jedzeniu, zależy w dużej mierze od przyczyny jego występowania. Inaczej bowiem potraktujemy alergię pokarmową, a inaczej problemy z chorobą wrzodową.

Bywa, że bóle brzucha po jedzeniu udaje się wyleczyć zwiększeniem błonnika w naszej diecie. Wystarczy, że wzbogacimy nasze codzienne posiłki o rośliny zawierające w sobie sporą ilość owego składnika (np. bób, fasola, brokuł). Aby ułatwić perystaltykę jelit i tym samym zniwelować uczucie wzdęcia oraz towarzyszący mu ból żołądka po jedzeniu i odbijanie. Równie istotne jest także picie dużej ilości wody (2-2,5 l dziennie). Warto także wdrożyć w codzienne życie aktywność fizyczną, co najmniej pół godziny po spożytym posiłku. Wówczas bez wątpienia ból po jedzeniu stanie się słabszy i mniej odczuwalny.

Jednakże jeśli ból żołądka po jedzeniu nie mija, może to wskazywać na poważniejsze problemy zdrowotne. Wówczas konieczna może okazać się wizyta u lekarza. Badania USG jamy brzusznej, endoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego oraz testy na alergię pozwolą rozstrzygnąć, z jakim schorzeniem się mierzymy. Jeśli ból ma swoje źródło w psychice, należy udać się do psychiatry, który przeprowadzi diagnostykę i pomoże wdrożyć właściwe leczenie. Odpowiednie leki oraz dopasowana dieta powinny skutecznie pomóc w bólu brzucha po posiłkach. Bolący brzuch po jedzeniu może być objawem poważnych schorzeń. Zatem nie warto lekceważyć regularnie występujących objawów.

Artykuł napisała:
Joanna Kot – copywriterka,
wolontariuszka, doktorantka Uniwersytetu Warszawskiego.
W wolnych chwilach piecze ciasta, wychowuje koty i słucha podcastów.

Źródło:

  • Walocha, Jerzy. Anatomia prawidłowa człowieka. Brzuch. Podręcznik dla studentów i lekarzy. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2013.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.