Loading...
BadaniaChorobyCiałoZdrowie

Co może oznaczać guzek na głowie i czy każdy twardy guzek pod skórą świadczy o poważnej chorobie?

Lekarz leczący guzki na głowie

Guzki na głowie to jedno z bardzo dokuczliwych schorzeń. Niestety mogą pojawić się niespodziewanie u każdego z nas, bez względu na wiek. Guzki mogą pojawić się na głowie, szyi, czy karku. Przyczyn ich powstawania jest wiele. Mogą występować pojedynczo lub w skupisku. Ich rozmiar różni się między sobą. Nie zawsze ich obecność wiąże się z rozwojem nowotworów głowy. Czasami spowodowane są one bardzo pospolitymi chorobami. Zaniedbanie guzków lub nieprawidłowe ich leczenie może spowodować pojawienie się zmian skórnych. Oprócz tego, że wyglądają one nieestetycznie i czasami wpływają na kształt głowy, mogą doprowadzić również do poważnych schorzeń. Wiele osób wpada w panikę zaraz po tym, jak wykryje u siebie niestandardową narośl. Nie zawsze jednak tego rodzaju zmiany oznaczają coś złego. Pomimo strachu i niepewności warto jak najszybciej udać się na badania.

Kiedy pojawienie się zmian skórnych powinno zwrócić naszą uwagę?

Pojawienie się zmian skórnych nigdy nie powinno być bagatelizowane. Jeśli na ciele pojawia się coś, czego wcześniej nie było, należy zwrócić na to szczególną uwagę. Zazwyczaj na początku zmiany te stanowią głównie problem estetyczny. Nierzadko są zlokalizowane w widocznym miejscu i wpływają na obniżenie samopoczucia. Wszelkiego rodzaju guzki skóry powinny być zawsze sprawdzane przez lekarza. Czasami niekontrolowane zmiany regionu głowy doprowadzą do rozwoju nowotworów głowy i gruczołów. Wtedy leczenie znacznie się wydłuża, a jego wynik nie zawsze jest optymistyczny. Guzki skóry są zazwyczaj łatwo wyczuwalne. Szczególnie te umiejscowione na głowie i szyi. Możliwe jest ich wyczucie podczas mycia, czesania grzebieniem lub szczotką, ewentualnie podczas snu. Ważna jest szybka reakcja. Warto od razu umówić się na wizytę u lekarza. Istotne jest, żeby wykluczyć najpoważniejsze możliwe przyczyny, takie jak nowotwory regionu głowy, oraz przewlekłe choroby.

Co powoduje powstanie guzków na głowie?

Przyczyn powstawania zmian skórnych jest wiele. Ich powstawanie nie zawsze musi oznaczać rozwój nowotworów głowy. Czasami pojawienie się guzków pod skórą może być spowodowane nieprawidłową pracą gruczołów skórnych. Innym razem zmiana, która wywołuje niepokój to po prostu powiększone węzły chłonne. Jest to normalna reakcja organizmu podczas infekcji. Nierzadko pojawienie się guzków pod skórą mogą wywoływać przewlekłe choroby lub czynniki takie jak: nadwaga, nadużywanie alkoholu czy palenie papierosów.

Jakie są rodzaje guzków powstających pod skórą?

Pacjent mający guzek na głowie, czekający na diagnozę
Młody mężczyzna czeka na diagnozę twardego guzka na głowie.

Guzy powstające na głowie i szyi mogą mieć różną postać. Trudno określić jeden rodzaj, ponieważ wszystko zależy od tego, co spowodowało ich rozwój. Czasami guz pod pachą lub guz na szyi może mieć postać twardej, gładkiej kulki. Inny razem mogą to być nieregularne, miękkie zgrubienia. Niektóre z nich są całkowicie bezbolesne. Inne natomiast powodują dyskomfort podczas dotyku. Guzki mogę również różnić się barwą. Jedne mają cielisty kolor nieodznaczający się mocno od ciała, w innych pojawia się ciemniejsze, żółte zabarwienie. Różnorodność guzów nie pozwala na ich usystematyzowanie. Dlatego tak ważne jest, aby każdy przypadek guzka pod skórą skonsultować indywidualnie z lekarzem.

Czy wszystkie zmiany skórne głowy i szyi prowadzą do nowotworów głowy?

Na szczęście nie wszystkie guzki skóry prowadzą do rozwoju nowotworu regionu głowy. Do tego rodzaju guzków skóry należą np.

  • kaszaki, tłuszczaki, nerwiakowłókniaki,
  • mięsaki tkanek miękkich,
  • guzy desmoidalne.

Kaszaki, tłuszczaki, nerwiakowłókniaki

Są to zmiany spowodowane nieprawidłową pracą gruczołów łojotokowych. Powodują jedynie dyskomfort. Lekarz może je łatwo usunąć. Kaszaki to zazwyczaj małe, twarde guzki pod skórą, pojawiające się na głowie, szyi lub pod pachą. Mogą mieć wielkość od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Powstają, gdy znajdujący się pod skórą kanalik gruczołu łojotokowego zostanie zablokowany. Zapchanie powoduje nagromadzenie się nadmiaru naturalnie wytwarzanego łoju i sebum. Ich powstawanie często związane jest m.in. z nieprawidłową pracą gruczołów łojowych, zapaleniem mieszków włosowych lub stanami zapalnymi. Może je powodować nieodpowiednia higiena osobista. Niektóre z nich mogą wchłonąć się samoistnie. Najczęściej jednak wymagają usunięcia chirurgicznego. Tłuszczak to miękki guzek, który może występować pojedynczo lub w skupisku. Tłuszczaki rozwijają się powoli, nie są bolesne. Mają podłoże genetyczne. DO ich powstawania przyczyniają się także niektóre choroby, np. choroba Cowdena, Madelunga, Dercuma lub zespół Gardnera oraz nadwaga. Zdarza się, że nieleczone tłuszczaki rozwijają się do pokaźnych rozmiarów. Niektóre mogą osiągać wielkość nawet kilkunastu centymetrów. W zależności od lokalizacji i stopnia rozwinięcia są usuwane chirurgicznie lub niechirurgicznie, poprzez wstrzyknięcie glikokortykoidów. Nerwiakowłókniaki to łagodne zmiany. Powstają z komórek Schwanna, a więc z komórek glejowych obwodowego układu nerwowego. Mogą przeistoczyć się w nowotwór złośliwy. Mogą przyjmować postać skórną lub podskórną. Są to albo miękkie guzki w cielistym kolorze, albo twarde guzki pod skórą. Mogą również przybierać barwę żółtą lub brązową.

Mięsaki tkanek miękkich

należą do najczęściej występujących nowotworów regionu głowy i szyi. Istnieją różne nowotwory tkanek miękkich. Mogą rozwinąć się z tkanki tłuszczowej, nerwowej czy mięśniowej. Stanowią 1% wszystkich nowotworów. Mogą mieć uwarunkowania genetyczne. Z uwagi na to, że najczęściej są bezbolesne i nieobjawowe często powodują uśpienie czujności pacjenta. Bywają mylone z krwiakiem, naczyniakiem lub obrzękiem. Leczenie mięsaków tkanek miękkich wymaga interwencji chirurga. Czasami na tym się kończy. W poważniejszych przypadkach należy również przeprowadzić chemioterapię lub radioterapię.

Guzy desmoidalne

są to nowotwory tkanek włóknistych z fibroblastów i miofibroblastów, podobne do mięsaków tkanek miękkich. Mogą być zarówno złośliwe, jak i łagodne. Nie powodują Ich lokalizacja może uciskać na nerwy i powodować ból oraz nieprawidłowe funkcjonowanie najbliższego organu. Guzy desmoidalne mają uwarunkowania genetyczne oraz hormonalne. Charakteryzuje je również tendencja do nawrotów — notuje się, że prawie 70% guzów odnawia się. Leczenie guzów desmoidalnych wiąże się z zabiegiem chirurgicznym, chemioterapią lub radioterapią.

Jaki rodzaj zmian skórnych powinien wzbudzić niepokój? Czy guzek na głowie jest niebezpieczny?

Guzki skóry głowy i szyi mogą różnić się zarówno wyglądem, kształtem, kolorem, jak i konsystencją. Warto sprawdzać każdą nową zmianę pojawiającą się na głowie i szyi. Podstawą jest zachowanie czujności i obserwacja własnego ciała. Jednak to, co powinno wzbudzić szczególną czujność to: szybki rozrost guzka, bolesność oraz nierównomierny koloryt. Należy pamiętać, że nie zawsze pojawienie się guza oznacza chorobę. Czasami może to być tylko drobna zmiana, wymagająca małego zabiegu. Dlatego pomimo strachu, wyczuwając twardy guzek pod skórą, nie należy odwlekać konsultacji lekarskiej.

Czy nowotwory regionu głowy i szyi są uleczalne?

Najczęściej występujące nowotwory umiejscowione w regionie głowy to: nowotwór mózgu, krtani, języka, nosa czy wargi. Są bardzo niebezpieczne, ponieważ ich szybki rozwój znacząco wpływa na najważniejsze funkcje życiowe. Guzy mogą powodować problemy z oddychaniem, jedzeniem czy mówieniem. Wszystko zależy od ich rodzaju oraz dokładnego umiejscowienia. Wyleczalność nowotworów zależy w dużej mierze od szybkości działania. Wczesne wykrycie zawsze znacząco zwiększa szanse na całkowite wyleczenie. Dlatego tak ważne jest, aby nie ignorować żadnych objawów.

Większość nowotworów głowy i szyi wywołanych jest w dużym stopniu przez palenie papierosów, nieodpowiednią dietę oraz spożywanie alkoholu. Dodatkowym czynnikiem niebezpiecznym jest częsta i intensywna ekspozycja skóry na słońce. Leczenie nowotworu regionu głowy zależy od jego rodzaju. Stosuje się różne terapie — począwszy od chirurgicznego usunięcie guza, poprzez chemioterapię czy radioterapię. Należy pamiętać, że technika leczenia nowotworów nieustannie się rozwija. Pojawiają się nowoczesne metody, które podczas leczenia nie wymagają znacznej interwencji w ciało pacjenta. Naukowcy intensywnie pracują również nad tym, żeby skutki uboczne leczenia były jak najmniej odczuwalne.

Czy twardy guzek pod skórą to nowotwór?

Samodzielne badanie palpacyjne nigdy nie będzie wiarygodnym źródłem wiedzy. Tak samo informacje dostępne w internecie. Szukanie wiadomości na forach lub stronach internetowych oraz stawianie na ich podstawie diagnozy, prędzej spowoduje znalezienie kilku nowych chorób. Mając twardy guzek pod skórą, nieunikniona jest wizyta u lekarza. Tylko badanie lekarskie pozwoli na rzetelną ocenę stanu zdrowia. W przypadku guzków niezłośliwych, takich jak kaszaki i tłuszczaki, wystarczy interwencja chirurga. Przy zmianach mniej oczywistych niezbędna jest wnikliwa diagnostyka i większa ilość badań, w tym rozpoznanie histopatologiczne.

Do jakiego lekarza zgłosić się, gdy zauważysz guzek na głowie?

Lekarze analizujący wyniki pacjenta z guzkiem na głowie
Para lekarzy analizująca wyniki pacjenta z guzkiem na głowie.

Jeśli wyczujesz guzek pod skórą — jak najszybciej zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu. Pozwoli on określić jakie badania są niezbędne i skieruje do specjalisty. Może to być jednakowo dermatolog, laryngolog lub chirurg. Lekarz zleci prześwietlenie lub badanie histopatologiczne lub biopsję. Dermatolog dysonuje specjalistycznym sprzętem, dzięki któremu może obejrzeć zmianę w dużym zbliżeniu. Laryngolog upewni się, że guz nie wpływa na inne ważne organy. Chirurg zajmie się usunięciem guzka wraz z zapasem oraz pobierze materiał do badań. Po określeniu, jakiego rodzaju jest guzek pod skórą zleci dalsze leczenie — najczęściej wycięcie zmiany. Ważne jest, żeby reakcja na guzki skóry była jak najszybsza. Dzięki temu możliwe będzie szybkie wykluczenie nowotworu regionu głowy, co zaoszczędzi pacjentowi mnóstwo stresu.

Czy warto usuwać guzki na głowie i zmiany skórne?

Jeszcze do niedawna panowało powszechne przekonanie, że wszelkie zmiany skórne nie wymagają interwencji lekarskiej. Wiele osób latami żyło z nieusuniętymi guzkami, zarówno łagodnymi kaszakami czy tłuszczakami, jak i niezdiagnozowanymi nowotworami tkanek miękkich, które nieleczone, znacząco pogarszały ogólny stan zdrowia pacjenta. Ludzie często zakładali, że przy próbie usunięcia zmiany, staje się ona złośliwa i dopiero wtedy rozwija się choroba. Jest to błędne przekonanie.

Dzisiejsze metody oraz nowoczesne technologie medyczne pozwalają zbadać guzka, czasem nawet bezboleśnie i szybko postawić diagnozę. W wielu przypadkach może to uratować lub znacznie wydłużyć życie. Strach przed diagnozą jest normalnym uczuciem. Każdy boi się tego, co nowe, nieznane i niepewne. Jednak warto go przezwyciężyć, bo stawka jest bardzo wysoka. A znacznie większa część wyników badań okazuje się niegroźna. Najczęściej guzki pojawiające się na głowie, karku lub szyi to tylko łagodne zmiany. Nawet jeśli powodują dyskomfort lub wyglądają nieestetycznie, nie są groźne i warto skonsultować z lekarzem możliwość ich usunięcia. Obecnie wiele gabinetów kosmetycznych również oferuje usługę usunięcia niegroźnych guzków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.