Loading...
ChorobyDom i rodzina

Ból oka – czym może być spowodowany? O czym świadczy kłucie w oku?

Portret stojącego mężczyzny pocierającego oczy, które nieustannie go bolą

Czy ból oka powinien budzić niepokój? Dowiedz się co oznacza ból oka i kłucie w oku oraz jak skutecznie poradzić sobie z tym niechcianym dyskomfortem.

Ból oka – charakterystyka dolegliwości

Ból oka może być ostry, bolesny lub pulsujący i może obejmować jedno lub oboje oczu. Ból oka jest poważniejszy niż zwykłe podrażnienie, które odczuwa się od brudu lub małego obcego przedmiotu w oku. W takich przypadkach dyskomfort znika po usunięciu ciała obcego. Przedstawiany tutaj rodzaj bólu oka jest bardziej intensywny i mogą mu towarzyszyć inne objawy. Ból oka może być symptomem leżącego u podstaw problemu zdrowotnego lub urazu i powinien zostać zgłoszony do lekarza tak szybko, jak to możliwe.

Ból oka – przyczyny

Miejsca, których może dotyczyć ból gałki ocznej:

  • Rogówka: przezroczysta powierzchnia z przodu oka, która skupia promienie świetlne,
  • Twardówka: ściana gałki ocznej,
  • Spojówka: niezwykle cienka powłoka twardówki i wewnętrznej strony powieki,
  • Tęczówka: część oka ze źrenicą pośrodku o określonym zabarwieniu,
  • Mięśnie pozagałkowe: pozwalają na ruch oka,
  • Nerwy: przenoszą informacje wizualne z oczu do mózgu,
  • Powieki: zewnętrzne osłony oczu, które chronią i rozprowadzają wilgoć na oczach.

Ból oka jakby coś wpadło – przyczyny

Najczęstsze problemy, które mogą powodować ból gałki ocznej:

  1. Zapalenie powiek: zapalenie lub infekcja powiek, które zazwyczaj nie powinny sprawiać bólu oka.
  2. Zapalenie spojówek (czerwone zabarwienie oczu): może to być wywołane alergiami lub infekcjami (wirusowymi lub bakteryjnymi). Naczynia krwionośne w spojówce puchną. To sprawia, że część oka, która zwykle jest biała, wygląda na czerwoną. Może pojawić się świąd. Ten stan zazwyczaj nie jest bolesny.
  3. Otarcia rogówki: to oficjalna nazwa zadrapania na tej części oka. Brzmi niewinnie, ale może boleć. Lekarz poda krople z antybiotykiem. Po kilku dniach sytuacja powinna ulec poprawie bez dalszych problemów.
  4. Infekcje rogówki (zapalenie rogówki): Stan zapalny lub zakażona rogówka jest czasami spowodowana infekcją bakteryjną lub wirusową. Taka sytuacja jest bardziej prawdopodobna,  jeśli zostawi się swoje soczewki kontaktowe na noc lub noszone są brudne soczewki.
  5. Ciała obce: Coś w oku, na przykład trochę brudu, może je podrażnić. Można spróbować wypłukać je sztucznymi łzami lub wodą.
  6. Jaskra: pojawia się, gdy ciśnienie śródgałkowe jest podwyższone. To wywiera nacisk na nerw wzrokowy. Może doprowadzić nawet do utraty wzroku. Przez większość czasu nie ma wczesnych objawów. Ale typ zwany ostrą jaskrą z zamkniętym kątem przesączania powoduje nagły wzrost ciśnienia wewnątrz oka. Objawy obejmują silny ból oka, nudności i wymioty, ból głowy i pogorszenie widzenia. Jest to nagły wypadek. Pacjent wymaga leczenia jak najszybciej, aby zapobiec utracie wzroku.
  7. Zapalenie tęczówki lub błony naczyniowej oka: zapalenie wewnątrz oka spowodowane urazem, infekcjami lub problemami z układem odpornościowym. Objawy obejmują ból, zaczerwienienie oczu i często gorsze widzenie.
  8. Zapalenie nerwu wzrokowego: zapalenie nerwu przemieszczającego się z tylnej części gałki ocznej do mózgu. Często powodem jest stwardnienie rozsiane i inne stany lub infekcje. Objawy obejmują utratę wzroku i czasami głęboki dyskomfort podczas patrzenia z boku na bok.
  9. Zapalenie zatok: infekcja w jednej z zatok. Kiedy ciśnienie rośnie, może powodować ból po jednej lub obu stronach.

Ból gałki ocznej – objawy

Ból oka może wystąpić samoczynnie lub z innymi objawami, takimi jak:

  • Gorsza jakość widzenia,
  • Wyładowanie: może być przezroczyste lub grube i kolorowe,
  • Uczucie ciała obcego – uczucie, że coś jest w oku, rzeczywiste lub wyimaginowane,
  • Ból głowy,
  • Światłoczułość,
  • Nudności lub wymioty,
  • Czerwone lub różowe oczy,
  • Rozdzierający ból,
  • Po przebudzeniu oko jest zatkane wydzieliną.

Kłucie w oku – przyczyny

Ostry lub nagły ból oka jest zwykle wywołany przez zanieczyszczenia w oku lub wokół niego. Jest to powszechnie opisywane przez pacjentów jako uczucie bólu, kłucia lub pieczenia w samym oku. Ostry ból może być również spowodowany poważniejszymi stanami, takimi jak zapalenie błony naczyniowej oka lub jaskra. Jeśli pacjent cierpi na ostry ból oka, który nie mija po przepłukaniu oka roztworem soli fizjologicznej, powinien poddać się badaniu u okulisty. Jedną z najczęstszych przyczyn ostrego bólu oka są zanieczyszczenia. Dzieje się tak, gdy coś – na przykład kurz, brud lub inne obce substancje – dostanie się do oka, powodując podrażnienie i ból. Jeśli pacjent nadal odczuwa silny ból, należy skontaktować się z okulistą. Jeśli oko uległo zadrapaniu (otarcie rogówki), będzie wymagało oceny lekarskiej. Jeśli z oka nadal wystaje ostry przedmiot, nie należy go usuwać.  Klasterowy ból głowy może oddziaływać na funkcjonalność oka. Zwykle atakuje jedną stronę głowy i może trwać od 15 minut do 3 godzin.

Objawy mogą obejmować:

  • czerwone oko,
  • opadające oko lub powieka,
  • łzawienie w oku,
  • obrzęk lub ostry ból.

Ból gałek ocznych przy poruszaniu i kłucie w oczach – jak leczyć?

Leczenie w większości przypadków obejmuje leki stosowane w leczeniu bólu głowy lub zapobieganiu mu. Zapobieganie klasterowym bólom głowy zwykle obejmuje prowadzenie dziennika bólu głowy w celu zdiagnozowania wyzwalaczy i wzorców. Kolejną przyczyną kłucia w oku są problemy z soczewkami kontaktowymi.  Wraz z bólem widzenie jest niewyraźne, soczewka kontaktowa może się przesunąć lub zagiąć w oku.

Następną z przyczyn kłucia w oku jest zapalenie błony naczyniowej oka. Jest to grupa chorób zapalnych, które dotyczą części oka zwanej błoną naczyniową oka. Błona naczyniowa to środkowa warstwa oka, która obejmuje tęczówkę, ciało rzęskowe i naczyniówkę (większość naczyń krwionośnych). Zapalenie błony naczyniowej oka jest zwykle spowodowane:

  • zaburzenia autoimmunologiczne,
  • uraz oka,
  • toksyny wprowadzone do oka,
  • guzy lub infekcje.

Zapalenie błony naczyniowej oka rozpoznaje się w oparciu o badania wzroku, a następnie leczenia, które jest zwykle przepisywane przez okulistę lub optometrystę. Lekarz może przepisać leki, takie jak:

  • krople do oczu z lekiem przeciwzapalnym,
  • tabletki lub zastrzyk kortykosteroidowy,
  • antybiotyki lub leki przeciwwirusowe.
Kobieta z bólem oczu, wlewająca sobie krople do zaczerwienionego oka
Źródło: Freepik.com

Kolejną przyczyną kłucia w oku jest jaskra. Jest to choroba atakująca nerw wzrokowy oka. Amerykańska Akademia Okulistyki informuje, że na całym świecie na jaskrę cierpi około 60,5 miliona ludzi. Ostra jaskra z zamkniętym kątem jest klasyfikowana jako nagły przypadek medyczny – może doprowadzić do ślepoty w ciągu kilku dni. Jeśli występują następujące objawy, natychmiast trzeba skontaktować się z lekarzem:

  • silny ból oka,
  • zaburzenia wzroku,
  • niewyraźne widzenie,
  • wymioty.

Badanie jaskry powinno być również elementem corocznej wizyty u okulisty, zwłaszcza w przypadku osób, które mają ponad 35 lat. Wczesne wykrycie jest kluczem do ochrony wzroku przed uszkodzeniami związanymi z jaskrą.

Ból oka u dziecka

Zazwyczaj przyczyną bólu oczu u dzieci jest ciało obce. Przedmiot może być przyczyną problemu lub oko mogło zostać uszkodzone przez przedmiot, którego już nie ma. Jednak ból nie zawsze jest spowodowany ciałem obcym w oku. Czasami ból jest spowodowany silnymi alergiami. Przyczyny bólu oka mogą być różne. Jednak okuliści prawdopodobnie przypisują większość bólu oka jednemu z następujących:

Ciało obce w oku

Możliwe, że owad wleciał do oka lub mikroskopijna cząsteczka, taka jak trociny, szkło lub metal, spowodowała obrażenia. Nasze oczy w naturalny sposób wytwarzają łzy, aby usuwać przedmioty, ale nadal istnieje możliwość, że przedmiot pozostaje w oku. Istotne jest, aby nie próbować samodzielnie usuwać przedmiotu. Może to skończyć się uszkodzeniem rogówki. Konieczne jest zbadanie go przez okulistę dziecięcego lub na izbie przyjęć. Czasami przedmiot może zarysować rogówkę. Ścieranie rogówki może być spowodowane małym lub dużym przedmiotem, w tym paznokciami lub podrażnieniem soczewki kontaktowej. Może to być dość bolesne i spowodować trwałe uszkodzenie. Nieleczone bakterie lub grzyby mogą dostać się do otarcia, powodując ślepotę, jeśli nie są leczone.

Zasinienie lub „podbite oko” Jeśli dziecko na coś wpadnie lub upadnie na twarz – szczególnie w okolicy nosa – ból oka może pochodzić od podbitego oka (zasinienie wokół oka). Jeśli dziecko zgłasza ból podczas dotykania oczodołu lub doświadcza ciężkiego zapalenia oka, musi zostać zbadane przez okulistę. Może to wskazywać na poważniejszy uraz.

Zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek jest częstym źródłem bólu oczu. Pierwotne objawy to zaczerwienienie i swędzenie. Jest to bardzo zaraźliwa infekcja oka, często występująca u dzieci. Chociaż czerwone oczy zwykle nie wpływają na widzenie przez długi czas, są niewygodne dla dzieci i wymagają leczenia.

Alergie

Alergie są częstą przyczyną podrażnień oczu u dzieci. Alergie oczu pojawiają się, gdy coś, na co dziecko jest uczulone – zwane alergenem – dostanie się do oka. Typowe alergeny obejmują pyłki, roztocza, pleśń i sierść zwierząt domowych. Zazwyczaj dziecko odczuwa swędzenie i zaczerwienienie w obu oczach. Leczenie koncentruje się na łagodzeniu objawów za pomocą leków przeciwalergicznych dostępnych bez recepty lub kropli do oczu. Jeśli objawy nie ustąpią, konieczne może być podanie leku na receptę lub zastrzyku przeciwalergicznego.

Infekcja gruczołów olejowych (zapalenie powiek)

Zapalenie powiek charakteryzuje się stanem zapalnym widocznym na powiekach. Może to być spowodowane przez bakterie lub problemy z produkcją sebum w okolicy oka. Zapalenie powiek może często nawracać, co utrudnia jego leczenie. Jest to najczęstsza przyczyna zespołu suchego oka zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Jeśli powieki dziecka są zaczerwienione, swędzące lub opuchnięte, może to być infekcja gruczołów łojowych lub zapalenie powiek. Okulista może odpowiednio zdiagnozować stan pacjenta.

Ból oka przy mruganiu

Typowe przyczyny bólu oczu podczas mrugania to suchość oczu, jęczmień lub zaczerwienione oko (zapalenie spojówek). Poważniejsze stany, które mogą powodować ból oka podczas mrugania, obejmują jaskrę lub zapalenie nerwu wzrokowego.

Ucisk w oku

Uczucie ucisku za oczami nie zawsze wynika z problemu w obrębie oczu. Zwykle zaczyna się w innej części głowy. Chociaż choroby oczu mogą powodować ból oczu i problemy ze wzrokiem, rzadko powodują ucisk. Nawet jaskra, która jest spowodowana wzrostem ciśnienia wewnątrz oka, nie powoduje uczucia ucisku. Choroby oczu, takie jak zaczerwienione oko lub alergie, mogą powodować ból oczu, ale nie ciśnienie. Ból na ogół jest uczuciem kłucia, pieczenia. Ciśnienie za oczami powoduje uczucie pełności lub rozciągania wewnątrz oka.

Ból gałek ocznych – leczenie

Ogólnie rzecz biorąc, ból oka jest leczony poprzez określenie przyczyny bólu. Leki przeciwbólowe zazwyczaj nie są potrzebne.

W przypadku chorób zakaźnych:

  • Krople do oczu, które zmniejszają stan zapalny (kortykosteroidy) lub rozszerzają źrenicę oka w celu zmniejszenia bólu i obrzęku.
  • Krople do oczu zawierające antybiotyki, leki przeciwgrzybicze lub przeciwwirusowe.
  • Doustne, nie odurzające leki zmniejszające ból lub objawy alergii.
  • Do wycierania twarzy lub oczu należy używać czystego ręcznika lub chusteczki higienicznej.
  • Często trzeba myć ręce, szczególnie po kaszlu, kichaniu lub korzystaniu z toalety.
  • Trzymać ręce i palce z dala od oczu.
  • Unikać używania soczewek kontaktowych, gdy oczy są zakażone.
  • Nie wykonywać makijażu, gdy oczy są zainfekowane.

W przypadku urazu oka:

  • Jak najszybciej zasięgnąć pomocy medycznej.
  • Delikatnie założyć osłonę na oko do czasu uzyskania pomocy medycznej. Tarczę można wykonać z czegoś tak prostego, jak spód papierowego kubka, który został wycięty i przyklejony taśmą do oka.
  • O ile nie doszło do urazu chemicznego, nie spłukiwać wodą.
  • Nie próbować usuwać przedmiotu, który utknął w oku.
  • Nie pocierać ani nie uciskać oka.
  • Jeśli oko krwawi, skonsultować z okulistą, czy unikać stosowania aspiryny lub leków przeciwzapalnych, ponieważ mogą one rozrzedzać krew i utrudniać kontrolowanie krwawienia.

Inne zabiegi:

Nawilżające krople do oczu.

  • Zabiegi chirurgiczne mogą zastąpić uszkodzoną lub bliznowatą rogówkę przeszczepionymi komórkami lub całą rogówką. Chirurgia może również pomóc przywrócić funkcję uszkodzonych mięśni oka lub usunąć obcy przedmiot z oka.
  • Chirurgia laserowa może poprawić drenaż w oku w przypadkach jaskry.
  • Okulary pryzmatyczne lub opaski na oczy mogą być używane w celu ułatwienia powrotu do zdrowia po pewnych stanach, takich jak porażenie mikronaczyniowego nerwu czaszkowego.

Źródła:

  1. https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/17796-eye-pain
  2. https://www.webmd.com/eye-health/eye-pain-causes-symptoms-diagnosis-treatment
  3. https://www.healthline.com/health/sharp-pain-in-eye#causes
  4. https://kideyedoc.com/child-says-eye-hurts/
  5. https://www.healthline.com/health/eye-health/eye-hurts-when-i-blink
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.