Loading...
Zdrowie

Zespół suchego oka – objawy i leczenie

Kobieta ma problemy z oczami

Poprawnie działający aparat wzroku ma zdolność do regularnego i samodzielnego nawilżania się. Dzięki temu procesowi usuwany jest brud i inne zanieczyszczenia z powierzchni gałki ocznej. Jednocześnie w przebiegu ZSO, oko traci zdolność do utrzymania odpowiedniego nawilżenia, czemu towarzyszy szereg, nieprzyjemnych objawów. Wobec tego, czym jest ZSO i na czym polega leczenie tego schorzenia?

Czym jest ZSO?

ZSO to skrót utworzony od pierwszych liter schorzenia o nazwie zespół suchego oka. Jest to tak naprawdę zespół objawów klinicznych, które spowodowane są niedoborem wydzieliny łzowej. Zespół suchego oka prowadzi poniekąd do przerwania ochronnej warstwy gałki ocznej, która tworzona jest z filmu łzowego.

Co jest przyczyną ZSO?

Zespół suchego oka – jak już zostało to wspomniane – wynika głównie z nieodpowiedniej produkcji wydzieliny łzowej. Jednocześnie schorzenie to jest warunkowane szeregiem innych, współistniejących ze sobą czynników. Do powstania zespołu suchego oka mogą przyczynić się:

  • choroby oczu – szczególnie te, które nie są zdiagnozowane i leczone;
  • czynniki środowiskowe – zanieczyszczenie powietrza;
  • praca w szkodliwych warunkach – długie godziny przez komputerem lub ryzyko kontaktu z drażniącymi substancjami;
  • naturalne starzenie się organizmu – oraz wynikające z tego problemy z nawilżeniem gałki ocznej.

Co ciekawe, wskazuje się również na to, że zespół suchego oka może być spowodowany urazami lub stanami zapalnymi, w przebiegu których redukcji ulega ilość wydzielanych łez.

Jak objawia się to schorzenie?

Zespół suchego oka daje dość wyraźne i nagłe objawy. Co więcej, są one mocno zróżnicowane. Niemniej jednak osoby dotknięte tym schorzeniem najczęściej skarżą się na uporczywy świąd i pieczenie w okolicy gałek ocznych. Nawet samo zakładani soczewek może powodować dyskomfort i uczucie podrażnienia oczu. Zespół suchego oka może powodować złudne uczucie obecności piasku lub ciała obcego. Co ciekawe, jednym z objawów tej dolegliwości może być także nadmierne łzawienie, które jednak nie wpływa na samo nawilżenie śluzówki oka.

Jak leczyć i łagodzić objawy ZSO?

ZSO to schorzenie, które wymaga wdrożenia odpowiedniej terapii. Dzięki temu możliwe będzie zminimalizowanie, a nawet całkowite wyeliminowanie dyskomfortu. Z reguły okulista zaleca wykluczenie wszystkich czynników, które mogą doprowadzić do zaostrzenia objawów zespołu suchego oka jak np. przebywanie w pomieszczeniach zadymionych czy ograniczenie ilości godzin spędzanych przed komputerem. Niezbędne będą także właściwe krople do oczu.

Jakie preparaty w formie kropli warto stosować w przypadku ZSO?

Krople do oczu, które mają łagodzić objawy ZSO powinny wykazywać się działaniem silnie nawilżającym i łagodzącym. Co więcej, takie krople do oczu powinny mieć w składzie hialuronian sodu – naturalną substancję występującą w narządzie wzroku. Krople do oczu zalecane w przebiegu ZSO to tzw. sztuczne łzy. Przynoszą one natychmiastową i długotrwała ulgę, a także pomagają utrzymać optymalny poziom nawilżenia śluzówki oka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.