Loading...
Choroby

Jak rozpoznać zespół cieśni nadgarstka i jak sobie z nim poradzić?

Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka to schorzenie pojawiające się w obrębie nerwu śródręczno-paliczkowego, czyli – jak sama nazwa wskazuje – w nadgarstku. Początkowe objawy nie są jednoznaczne, z czasem jednak mogą wpływać na codzienne funkcjonowanie, zwłaszcza u osób, które wykonują monotonne ruchy ręką, takie jak długa praca przy komputerze czy prace manualne. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na temat zespołu cieśni nadgarstka, poznasz jego przyczyny, objawy, a także kilka ćwiczeń, które mogą pomóc.

1. Przyczyny zespołu cieśni nadgarstka

2. Objawy zespołu cieśni nadgarstka

3. Zespół cieśni nadgarstka – co pomaga? Ćwiczenia

Kompleksowe leczenie zespołu cieśni nadgarstka jest możliwe w wielu klinikach, na przykład w CRS Clinic. Musisz natomiast pamiętać, że bez samodzielnej pracy trudno osiągnąć spodziewane efekty.

Przyczyny zespołu cieśni nadgarstka

Zespół Cieśni Nadgarstka występuje, gdy przestrzeń zwana cieśnią nadgarstka, przez którą przechodzi nerw śródręczno-paliczkowy, ulega zwężeniu lub uciskowi. Głównymi przyczynami tego schorzenia są:

Zespół cieśni nadgarstka

  • Długotrwała praca przy komputerze

Długotrwała praca przy klawiaturze lub myszce może prowadzić do powstawania CTS, zwłaszcza gdy ręka jest utrzymywana w jednej pozycji przez długi czas.

  • Prace manualne

Wykonywanie monotonnych ruchów ręką, zwłaszcza gdy wiążą się z naciskiem na nadgarstek, może zwiększać ryzyko wystąpienia zespołu cieśni nadgarstka.

  • Choroby metaboliczne

Niektóre choroby, cukrzyca czy choroby tarczycy, mogą zwiększać podatność na rozwój CTS.

  • Ciąża

Ucisk na nerw pośrodkowy jest w tym przypadku związane raczej z występującym obrzękiem tkanek na skutek zmian hormonalnych i zatrzymywaniem wody w organizmie.

Objawy zespołu cieśni nadgarstka

Istnieją konkretne symptomy, które wskazują na zespół cieśni nadgarstka. Objawy, z którymi mamy najczęściej do czynienia to:

  • drętwienie i mrowienie w palcach – jeden z pierwszych objawów w zespole cieśni nadgarstka, pojawiający się stopniowo i szybko ustępujący,
  • zaburzenia czucia – zarówno podczas wykonywania czynności ręką, jak i spontanicznie, bez wyraźnej przyczyny,
  • ból nadgarstka i dłoni – zwłaszcza w nocy,
  • osłabienie siły dłoni, zanik mięśni kłębu kciuka, skurcze mięśni dłoni.

Zespół cieśni nadgarstka – co pomaga? Ćwiczenia

Wcześnie wykryta cieśń nadgarstka może zostać szybko wyleczona. Tym samym istnieje możliwość uniknięcia operacji cieśni nadgarstka. Jak leczy się zespół cieśni nadgarstka co pomaga, jak radzić sobie z objawami zespołu cieśni nadgarstka? Warto wykonywać określone ćwiczenia, na przykład ściskanie piłeczki czy odpowiednie zginanie nadgarstka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.