Loading...
Uroda

Jak sprawić, by blizny zniknęły?

Laserowe usuwanie blizny z ramienia kobiety

Blizny to zmiany w obrębie skóry, które powstają na skórze wskutek procesu gojenia po wcześniejszym urazie, np. mechanicznym albo termicznym. Zlokalizowana w newralgicznym miejscu ciała blizna może stać się sporym problemem estetycznym, a czasem również zdrowotnym – w takich sytuacjach zaleca się przeprowadzenie zabiegu usuwania blizn.

Blizna jest zmianą, która powstaje w tkankach skóry podczas procesu gojenia po wcześniejszych urazach, np. o charakterze chemicznym, mechanicznym lub termicznym. Jeśli ciągłość powłok skórnych zostaje przerwana, organizm chce jak najszybciej zamknąć ranę, tak aby ograniczyć utratę krwi i zmniejszyć ryzyko dostania się do tkanek szkodliwych mikroorganizmów. Właściwie od razu ruszają więc procesy oczyszczania rany, tworzenia nowych komórek śródbłonka i naskórka, rozwój tzw. macierzy, czyli podstawy nowej skóry, a także namnażania kolagenu i elastyny. Skutkiem tego procesu jest zagojenie rany i powstanie blizny.

Jakie są rodzaje blizn?

Blizny kształtują się nawet przez dwa lata – początkowo mogą być dość mocno widoczne, mają czerwony kolor, towarzyszy im uczucie ściągnięcia skóry, a czasem nawet ból. Blizny dojrzałe, choć odznaczają się od zdrowej tkanki, są bledsze, mniej widoczne, miękkie w dotyku i w większości przypadków nie wywołują dyskomfortu.

Oczywiście zdarza się, że blizny są problemem o charakterze zarówno estetycznym, jak i zdrowotnym. Przykrą „pamiątką” po okresie dojrzewania dla wielu osób są blizny po trądziku – jeśli ma on ciężki przebieg, na twarzy, dekolcie, plecach czy ramionach mogą pozostać szpecące ślady. Dla sporej grupy pań dużym problemem bywa blizna po cesarce, która zaburza estetyczny wygląd ciała, powoduje kompleksy, zaniżoną samoocenę i sprawia, że kobiety wstydzą się np. nosić dwuczęściowe stroje kąpielowe. Czasami – na skutek przedłużonych procesów gojenia, zakażenia rany czy jej ponownego otwarcia – rozwija się nie zwykła blizna, ale bliznowiec, czyli rozległa blizna o mocnym czerwonym lub fioletowym odcieniu, która nie jaśnieje i nie mięknie z upływem czasu. We wszystkich tych przypadkach może być wskazane usunięcie blizny.

Laser tulowy – skuteczna metoda na usuwanie blizn

Bez względu na to, czy problemem pacjenta jest rozległy bliznowiec, blizny po trądziku czy blizna po cesarce, możliwe jest skuteczne usuwanie blizn przy pomocy zabiegów laserowych. W klinice medycyny estetycznej ESTELL w Warszawie stosowany w tym celu jest laser tulowy LAVIEEN, który łączy w sobie właściwości lasera ablacyjnego i nieablacyjnego. Emitowana przez laser energia oddziałuje tylko na ściśle określony fragment tkanki, pozostawiając jej okolice w niezmienionym stanie. Natychmiast pobudzone zostają naturalne procesy gojenia, wskutek których stare, uszkodzone komórki zostają zastąpione przez nowe, w pełni zdrowe.

Pierwsze efekty usuwania blizn przy pomocy lasera tulowego widoczne są od razu, ale na pełne rezultaty niestety trzeba trochę poczekać. Aby osiągnąć satysfakcjonujący efekt, zwykle potrzeba kilku zabiegów. Ich liczba zależy od wieku, rozmiaru, rodzaju i lokalizacji blizny. Podczas zabiegów i pomiędzy nimi blizna stopniowo zanika, mięknie, staje się jaśniejsza i bardziej delikatna, a skóra nabiera bardziej równomiernego kolorytu.

Laserowe usuwanie blizn jest zabiegiem bezpiecznym – energia lasera nie wywołuje jakichkolwiek poparzeń okolicznych tkanek, a pacjent nie wymaga żadnej rekonwalescencji. Oczywiście tak jak w przypadku wszystkich zabiegów medycyny estetycznej, również laserowego usuwania blizn nie można wykonać u każdego pacjenta. Wśród przeciwwskazań znajdują się m.in. ciąża, cukrzyca, stosowanie leków światłouczulających, przeprowadzone niedawno peelingi chemiczne, świeża opalenizna oraz terapia retinoidami. O kwalifikacji do zabiegu zawsze decyduje lekarz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.