Loading...
Choroby

Jak uzyskać L4? Nie musisz już iść do lekarza – zwolnienie lekarskie otrzymasz online

Mężczyzna rozmawia z lekarzem online

Fakt czasowej niezdolności zdrowotnej pracownika do świadczenia obowiązków zawodowych musi być potwierdzony przez lekarza na specjalnym druku e-ZLA. Nie jest jednak w celu otrzymania L4 potrzebna wizyta stacjonarna, gdyż akceptowalne jest również zwolnienie lekarskie online. W jaki sposób można je uzyskać i o czym należy wówczas pamiętać?

E-zwolnienia lekarskie – nie tylko stacjonarnie!

Pacjent posiadający ważne ubezpieczenie chorobowe w przypadku niezdolności do pracy zgłosić może się do lekarza po L4. Usprawiedliwia ono nieobecność w pracy i jednocześnie uprawnia do pobierania świadczeń chorobowych (wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy). Do niedawna L4 wystawiane były na drukach papierowych, jednak dziś obowiązującą formą są e-ZLA, czyli zwolnienia w wersji elektronicznej. Wraz z wprowadzeniem e-zwolnień pojawiły się dodatkowe udogodnienia, a mianowicie e-zwolnienia online, czyli wystawiane po zdalnych konsultacjach z lekarzem.
Po zwolnienie online zgłaszają się pacjenci z różnych powodów. Podstawowym z nich jest problem z dostępem do stacjonarnie przyjmującego specjalisty (długie kolejki, ograniczenia związane z pandemią itd.). Kolejnym powodem może być niezdolność dotarcia na stacjonarną wizytę. Jeśli pacjent nie czuje się na siłach (np. w związku z gorączką czy grypą jelitową), łatwiej będzie mu skontaktować się z lekarzem bez wychodzenia z domu.

Jak uzyskać zwolnienie lekarskie online?

Jeśli pacjent nie może spotkać się osobiście z lekarzem, by z powodu swojej choroby otrzymać e-zwolnienie lekarskie, postawić może na konsultację zdalną. Takie rozwiązanie oferowane jest przez wiele placówek medycznych, a za przykład można postawić L4 online na NaszaRecepta.pl. Jak uzyskać zwolnienie lekarskie online na takich portalach? Wystarczy urządzenie z dostępem do Internetu, uzupełnienie specjalnego formularza medycznego i opłacenie kosztów konsultacji prywatnej z lekarzem.

Ważne, by zgodnie z prawdą i stanem faktycznym uzupełnić dostępny dokument, gdyż zastępuje on „ustny” wywiad medyczny. Informacje zawarte w formularzu medycznym są następnie przekazywane do systemu, skąd trafiają do lekarza. Specjalista analizuje odpowiedzi pacjenta i na tej podstawie jest w stanie zadecydować o zasadności wystawienia L4. Jeśli stan zdrowia pacjenta wyklucza możliwość świadczenia obowiązków zawodowych i kwalifikuje go do zwolnienia lekarskiego, e-ZLA zostanie niezwłocznie wystawione.

L4 online – o czym należy pamiętać?

Od czasu wprowadzenia e-ZLA pacjent nie musi martwić się, jak sprawdzić do kiedy ma zwolnienie lekarskie oraz jak szybko dostarczyć swoje zwolnienie szefowi. Płatnik składek otrzymuje informację o L4 pracownika w swoim profilu PUE ZUS, ponadto o fakcie wystawienia e-ZLA informowany jest również automatycznie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Pacjent posiada wgląd do historii wystawianych sobie L4 i wyświetlić może w dowolnej chwili swoje zwolnienie lekarskie online. Jak sprawdzić informacje w nim zawarte? Logując się do swojego IKP lub osobistego konta PUE ZUS, gdzie dane te są zapisywane.

W większości przypadków informacja o zwolnieniu pracownika trafia do pracodawcy i nie trzeba donosić mu wydruku L4 w 7 dni od jego wystawienia (wyjątek – pracodawcy bez PUE ZUS). Nie zwalnia to jednak pracownika z obowiązku poinformowania pracodawcy o fakcie niezdolności do pracy. Wystarczy krótki SMS, telefon, e-mail, czy też inna preferowana w firmie forma kontaktu. Pamiętać należy również, że w czasie L4 nie można pracować – ZUS ma prawo skontrolować, jak pacjent korzysta ze swojego zwolnienia, a nawet je podważyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.