Loading...
ChorobyUroda

Jak wybrać maść na żylaki? Co powinna zawierać w swoim składzie?

Stosowanie maści na żylaki

Żylaki to dość powszechny problem dotyczący nie tylko defektu kosmetycznego, ale również stanu naszego zdrowia. Ze względu na fakt, że jest to jeden z objawów przewlekłej choroby żylnej, nieleczone mogą prowadzić do bardzo przykrych konsekwencji. Może dojść do zapalenia, pojawienia się róży, zakrzepicy żylnej, a nawet krwotoku z żylaka. Wpływa to nie tylko na jakość życia pacjenta, ale również może prowadzić do jego zgonu. Z tego też powodu, warto rozpocząć leczenie już  w początkowym stadium choroby. Pozwoli to spowolnić proces rozszerzania żył, a co najważniejsze będzie przeciwdziałać pojawieniu się skutków ubocznych. Aby leczenie było skuteczne, należy jednak wiedzieć, jakie preparaty wybierać i co powinno znajdować się w składzie skutecznej maści na żylaki. Zagadnienie to zostało poruszone w poniższym artykule.

Czym są żylaki?

Żylaki to jeden z objawów niewydolności układu żylnego. Schorzenie to dotyczy najczęściej żył powierzchniowych. Bardzo rzadko natomiast o ten defekt w obrębie głębokich naczyń krwionośnych. Choroba ta może przyjmować różne postacie, niekoniecznie widoczne dla nas gołym okiem.

To wszystko zależy od charakteru i głębokości zmian oraz czasu, jaki upłynął od ich pojawienia. Najczęściej problem ten dotyczy nóg oraz odbytu, w przypadku którego żylaki nazywane są po prostu hemoroidami. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem i znacznie częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Zauważono przy tym zależność, która wskazuje na to, że ogromne znaczenie ma tutaj liczba ciąż.

Kobieta z żylakami na nogach
Źródło: freepik.com

Żylaki nóg — będzie wszystko co ważne!

Żylaki pojawiają się jako jedna z reakcji obronnych naszego organizmu. Mają one przeciwdziałać przerwą w dostarczaniu krwi do narządów. To wszystko jest wynikiem stagnacji krwi w żyłach i tworzenia się w nich skrzepów. Organizm próbuje zapobiec całkowitemu zamknięciu światła żyły i prowadzi do jej rozciągnięcia. W wyniku tego procesu upośledzona zostaje drożność naczyń żylnych. Na ciele pojawiają się pajączki, poszerzone naczynka żylne, żyły siatkowate, niebieskie i grube wypukłości, zgrubienia lub przebarwienia.

Defekt ten znacząco ingeruje w nasz wygląd, ale przede wszystkim może wpływać na jakość życia. Wynika to z tego, że często towarzyszą mu również bolesne skurcze lub po prostu ból nóg. Nierzadko pacjenci skarżą się również na zespół niespokojnych nóg, czyli nieustanne wrażenie, że muszą ruszać nogami. Pojawiają się również obrzęki i ciężkość kończyn.

Choroby tej niestety nie da się całkowicie wyleczyć. Oznacza to, że już do końca życia będzie nam towarzyszyć. Z tego też powodu bardzo często żylaki uznawane są za kliniczny objaw przewlekłej choroby żylnej. Warto jednak wiedzieć, że można znacząca ograniczyć skutki działania zaobserwowanej nieprawidłowości.  Jest to możliwe dzięki szybkiemu wdrożeniu odpowiedniego leczenia. Ma ono na celu spowolnić zachodzący proces oraz nie dopuścić do zaawansowanego stadium choroby, które mogłoby prowadzić do pojawienia się zdarzeń niepożądanych.

Przyczyny powstawania żylaków

Głównym czynnikiem wpływającym na pojawienie się żylaków jest nadciśnienie żylne. Dochodzi do niego na skutek uszkodzenia zastawek żylnych, niedrożności lub zwężenia żył bądź ucisku w ich obrębie. Stan ten powoduje, że krew zaczyna się cofać. Wraz z tym zjawiskiem, wzrasta również ciśnienie krwi.

Wynika to z tego, że potrzebuje ona znacznie więcej siły do tego, aby naciskać na ściany żył. Tym sposobem krew zalegająca w naczyniach sprawia, że rozciągają się i niestety nie mają jednak możliwości powrotu do stanu pierwotnego. Doprowadza to tym samym do powstania stanu zapalnego w postaci nieprawidłowo poszerzonych żył.

Stan ten jest zazwyczaj efektem zachodzenia nieprawidłowych reakcji patofizjologicznych, biochemicznych i immunologicznych w układzie krążenia. Nie bez znaczenia pozostają tutaj również predyspozycje genetyczne. Jeżeli w naszej rodzinie ktoś zmagał się z tym schorzeniem, niemal na pewno obarczeni jesteśmy ryzykiem zachorowania.

Co powoduje powstawanie żylaków?

Istotny jest tutaj również prowadzony przez nas styl życia. Istnieją pewne czynniki, które sprzyjają pojawianiu się żylaków. Są nimi:

  • Zaparcia,
  • Biegunki,
  • Siedzący bądź stojący tryb życia,
  • Niedostateczna dawka ruchu,
  • Złe nawyki żywieniowe,
  • Poddawanie ciała działaniu wysokiej temperatury np. gorące kąpiele,
  • Papierosy,
  • Zażywanie hormonów,
  • Wykonywanie czynności powodujących nacisk na narządy miednicy,
  • Częste podróże samolotem,
  • Codzienne chodzenie w butach na wysokich obcasach,
  • Zbyt długie i ciężkie ćwiczenia nóg,
  • Ograniczona aktywność fizyczna w czasie ciąży,
  • Nadwaga i otyłość,
  • Dźwiganie ciężarów,
  • Przebyte urazy i operacje nogi,
  • Przebyte zapalenie żył głębokich,
  • Wada postawy,
  • Zakrzepica żylna,
  • Poród.

Choroba pojawia się zazwyczaj u kobiet w podeszłym wieku. Aby jej zapobiegać, należy zadbać o odpowiednią dawkę ruchu, która poprawi krążenie krwi. Nie należy jednak przesadzać z ilością ćwiczeń, gdyż może to przynieść odwrotny skutek.

Strategia leczenia żylaków

Kobieta nacierająca nogi maścią na żylaki
Źródło: freepik.com

Leczenie żylaków powinniśmy rozpocząć od przeprowadzenia odpowiednich badań. Jednym z podstawowych jest ultrasonografia dopplerowska. Umożliwia ona ocenę stanu żył i tętnic poprzez wykorzystanie efektu Dopplera. Dzięki niemu określana jest prędkość i kierunek przepływu krwi.

Badanie jest bardzo skuteczne, gdyż pozwala wykryć schorzenie już na samym początku jego pojawienia. Głównym jego celem jest jednak ocena stanu zaawansowania choroby. Wiedza ta pozwoli specjaliście podjąć decyzję na temat tego, jaki sposób leczenia zastosować.

Najskuteczniejsze jest przeprowadzenie zabiegu bądź operacji. Jest to jednak metoda dość kosztowna, a jednocześnie nie zapewnia wyeliminowania choroby na stałe. Usuwane zostają bowiem objawy schorzenia, a przyczyna nie zostaje zlikwidowana.

Leczenie farmakologiczne żylaków

Najczęściej wdraża się zatem leczenie farmakologiczne. Tabletki mają na celu usprawnić krążenie krwi. Powinny być jednak dopasowane indywidualnie pod danego pacjenta. Z tego też powodu zaleca się wizytę u lekarza, który zapisze odpowiedni lek i dostosuje przyjmowaną przez nas dawkę.

Jeżeli jednak zdecydujemy się na samodzielne leczenie, w aptekach znajdziemy również tabletki bez recepty. Zawierają one zazwyczaj diosminę, rutynę, dopesylan wapnia, hesperydynę, troksorutynę czy też escynę.

Diosmina i hesperydyna na żylaki

Jednym z najbardziej popularnych jest lek z diosminą. Jest to jeden z naturalnie występujących glikozydemów flawonoidowych występujących w roślinach. Działa ochronnie na naczynia krwionośne oraz wykazuje działanie przeciwzapalne. Dodatkowo pozbywa się wolnych rodników oraz przeciwdziała nowotworzeniu.

Równie często stosuje się również hesperydynę. Ta naturalna substancja uszczelnia drobne naczynia krwionośne oraz wykazuje działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Często te dwie substancje łączone są w jednym preparacie.

Pamiętajmy jednak, aby przy wyborze odpowiedniego produktu zwracać uwagę na to, czy jest to lek, czy jedynie suplement. Te drugie bowiem są wskazane jedynie dla osób zdrowych, które poprzez ich zażywanie chcą przeciwdziałać wystąpieniu choroby. W przypadku, kiedy zastosowana kuracja, nie przyniesie żadnych rezultatów, warto jednak pokusić się o wizytę u specjalisty.

Żylaki nóg – będzie maść!

Doskonałe uzupełnienie leczenia farmakologicznego stanowią natomiast specyfiki do miejscowego smarowania.  W aptekach znajdziemy liczne preparaty na tę niezwykle uciążliwą dolegliwość. Produkty te są zazwyczaj wydawane bez recepty i przyjmują różnorodną postać, od żeli i kremów poprzez maść na żylaki. Co prawda, nie są one w stanie naprawić uszkodzonych żył i przywrócić im prawidłowy przepływ krwi, jednak są bardzo skuteczne w przynoszeniu ulgi od objawów żylaków i pozbywaniu się obrzęków.

Nie należy jednak zapominać o tym, że im wcześniej rozpoczniemy kurację, tym będzie ona skuteczniejsza. Nie lekceważmy zatem pierwszych objawów świadczących o przewlekłej chorobie żył. Istotny wpływ na wynik leczenia ma również wyeliminowanie czynników, które mają wpływ na ten stan. Wskazane jest zadbanie o odpowiednią dawkę ruchu oraz zwiększenie podaży błonnika w diecie. Osoby otyłe natomiast powinny dążyć do skorygowania swojej wagi.

W jaki sposób wybrać odpowiednią maść na żylaki?

Wybór odpowiedniego preparatu bez recepty może być bardzo trudny. To wszystko ze względu na to, że na rynku jest ich bardzo dużo. Są to jednak zazwyczaj produkty pochodzenia naturalnego, których zadaniem jest łagodzenie objawów żylaków, a nie wyleczenie tej choroby. Warto jednak je wdrożyć, zwłaszcza jeżeli objawy są bardzo uciążliwe lub jest to początkowy etap choroby.

Dla lepszego rezultatu zaleca się stosować je kilka razy dziennie. Sugeruje się również połączyć smarowanie z przeprowadzeniem masażu nóg. Będzie to nie tylko miało swoje odzwierciedlenie w poprawie stanu zdrowia naszych naczyń krwionośnych, ale również wpłynie na lepsze samopoczucie. Udowodniono bowiem, że masaż poprawia krążenie oraz zmniejsza napięcie mięśni, co w konsekwencji prowadzi do ich rozluźnienia.

W tego typu preparatach najczęściej stosowany jest wyciąg z ruszczyka, escyna, troksorutyna oraz wyciąg z nasion kasztanowca. Za skuteczne uważa się również żel z heparyną oraz maść z polisiarczanem mukipolisacharydowym.

Skład maści na żylaki

Kasztanowiec słynie ze swojego wszechstronnego zastosowania leczniczego. Prawie każda część tej rośliny posiada jakieś cenne właściwości. Doskonale sprawdza się również przy leczeniu żylaków. Maść z kasztanowcem może być stosowana zarówno przy żylakach nóg, jak i hemoroidach.

Jej zadaniem jest przyniesienie ulgi przy wszelkiego rodzaju działaniach niepożądanych związanych z zaburzonym krążeniem krwi. Wykazuje ona właściwości zmniejszające obrzęki, łagodzące objawy bólowe oraz zapobiegające uporczywemu świądowi. Co więcej, odpowiada również za uszczelnienie naczyń krwionośnych i poprawę ich elastyczności. Podobne działanie wykazuje także maść z ruszczyka kolczastego.

Heparyna na żylaki

Niezwykłą skutecznością odznacza się również maść z heparyną. Jej główny składnik, czyli heparyna jest naturalną substancją organiczną wytwarzaną w organizmie człowieka. Za jej produkcję odpowiadają tzw. komórki tuczne, do których należą między innymi wątroba, jelita, serce czy też płuca.

Pełni ona bardzo ważną funkcję, gdyż odpowiada za rozrzedzanie krwi, co ma przeciwdziałać jej krzepnięciu. Zapobiega to tworzeniu się niebezpiecznych zatorów żylnych oraz zakrzepicy. Wykazuje jednak tylko działanie miejscowe i to tylko w stosunku do krwi w postaci płynnej. Nie niweluje bowiem zakrzepów, które już powstały, a jedynie im przeciwdziała. Oprócz działania przeciwzakrzepowego wykazuje również właściwości przeciwzapalne.

Żele i maści z heparyną przeznaczone są do stosowania zewnętrznego, podskórnego oraz dożylnego. Dwa ostatnie warianty stosowane są zazwyczaj tuż przed operacjami. Nie ma jednak możliwości podawania tej substancji w formie tabletek. Heparyna nie wchłania się po podaniu doustnym. Produkt ten przeznaczony jest jedynie do krótkotrwałego stosowania. Zbyt długie użytkowanie, może skutkować pojawieniem się nadwrażliwości skóry.

Maść konopna na żylaki

W ostatnim czasie absolutnym hitem w walce z żylakami stała się również maść konopna. Wykazuje ona działanie nie tylko prozdrowotne, ale również pielęgnacyjne. Skutecznie odżywia skórę, łagodzi podrażnienia oraz stany zapalne. Zawarty w niej olej konopny to bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 oraz omega-6, a także witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, aminokwasów i minerałów. Mają one korzystny wpływ na funkcję całego układu krążenia.

Maść konopna jest przeznaczona nie tylko dla pacjentów, którzy walczą z tym schorzeniem. Zaleca się ją również do stosowania profilaktycznego dla osób ze skłonnością do żylaków oraz zapalenia żył, osób, u których praca wymaga ciągłego siedzenia lub stania, kobiet w ciąży zmagających się z obrzękami, a także dla ludzi z nadwagą.

Preparat zapewnia natychmiastową ulgę i uczucie odprężenia. Wykazuje bowiem działanie kojące oraz rozluźniające. Zmniejsza opuchliznę, łagodzi dolegliwości bólowe, a co najważniejsze wspomaga krążenie krwi.  Pozwala to zapobiegać niewydolności żylnej.

Maść konopna może być stosowana zarówno na nogi, jak i na hemoroidy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.