Loading...
SuplementyZdrowie

Apteczka pierwszej pomocy – co powinna zawierać i gdzie musi się znajdować

Apteczka pierwszej pomocy

W nagłych wypadkach trzeba działać szybko, dlatego warto znać swoją apteczkę pierwszej pomocy i wiedzieć, czego użyć w przypadku różnych urazów. Apteczki pierwszej pomocy są zazwyczaj umieszczone w czerwonym pudełku z białym krzyżykiem i powinny być łatwe do znalezienia.

Zawartość apteczek w zakładzie pracy i miejscach publicznych powinna być ustalana na podstawie oceny potrzeb w zakresie pierwszej pomocy. Do domu lub samochodu można kupić apteczkę lub samemu skompletować jej elementy w wodoodpornym, czystym pojemniku.

Dobrze zaopatrzona apteczka pierwszej pomocy, znajdująca się w zasięgu ręki, jest niezbędna w każdym domu. Odpowiednio wcześniejsze zaopatrzenie apteczki pomoże Ci poradzić sobie w nagłych wypadkach. Trzymaj apteczkę w domu i jedną w każdym samochodzie. Pamiętaj, aby zabrać apteczkę także na rodzinne wakacje.

Apteczka pierwszej pomocy – co powinna zawierać?

Apteczka pierwszej pomocy jest niezbędna w każdym domu. Dzięki niej jesteś przygotowany na nagłe wypadki w domu, takie jak skaleczenia, zadrapania i inne urazy. Można w niej również przechowywać środki potrzebne do przetrwania katastrofy, takiej jak przerwa w dostawie prądu lub śnieżyca. Niezależnie od tego, czy kupisz taką apteczkę, czy stworzysz ją samodzielnie, poniżej wymieniono elementy, które powinny znaleźć się w domowej apteczce pierwszej pomocy.

1. Leki na receptę

Jeśli zażywasz leki na receptę, powinieneś mieć w apteczce zapas leków wystarczający przynajmniej na tydzień. Posiadanie niewielkiego zapasu regularnie zażywanych leków może okazać się przydatne w sytuacjach awaryjnych, takich jak śnieżyca lub inna katastrofa.  W apteczce należy również przechowywać aktualną listę leków i instrukcję ich dawkowania.

Wyposażenie apteczki pierwszej pomocy
Źródło: Pixabay

2. Natychmiastowe ciepłe i zimne okłady

Nawet w domu można uderzyć się w głowę, poślizgnąć, potknąć i upaść. Takie urazy mogą powodować ból. Jeśli nie masz w zamrażarce okładów z lodu (lub gdy zabraknie prądu i nie możesz skorzystać z mikrofalówki), pomocne mogą być błyskawiczne zimne i ciepłe okłady. Przechowując je w temperaturze pokojowej, można je aktywować, ściskając je. Woda i sól wymieszają się wewnątrz opakowania, wywołując reakcję rozgrzewania lub chłodzenia.

3. Gaza

Gaza jest kawałkiem materiału używanym do osłony i amortyzacji rany, wchłaniania krwi lub innych płynów, nakładania maści lub wcierania płynów oczyszczających, takich jak alkohol lub jodyna, w ranę lub miejsce nacięcia. Materiał ten to lekka, cienka, luźna tkana tkanina, zwykle wykonana z bawełny lub włókien syntetycznych, choć może być również wykonana z innych materiałów, takich jak jedwab. Większość opatrunków nie przylega do skóry i może być sucha, wilgotna lub nasączona lekiem.

4. Termometr

Temperatura ciała jest jednym z najważniejszych sygnałów wysyłanych przez organizm. Termometry są narzędziem, dzięki któremu można mierzyć temperaturę ciała i ratować życie. Jedną z głównych cech termometru cyfrowego jest jego dokładność. Ponadto nie trzeba czekać na dokładne określenie temperatury ciała. W przeciwieństwie do tradycyjnych termometrów, gdzie trzeba samemu odczytać temperaturę i istnieje możliwość popełnienia błędu przez człowieka. Dzięki termometrowi cyfrowemu można błyskawicznie uzyskać dokładną temperaturę ciała i nie ma możliwości popełnienia błędu przez człowieka podczas dokonywania odczytów.

Termometr jako wyposażenie apteczki pierwszej pomocy
Źródło: Pixabay

5. Maseczka do sztucznego oddychania

Dobrze dopasowana maska jest skutecznym, prostym środkiem pomocniczym stosowanym podczas sztucznej wentylacji (oddychania ratowniczego). Maska powinna charakteryzować się następującymi cechami: przezroczysty materiał, możliwość ścisłego dopasowania do twarzy oraz dostępność w jednym średnim rozmiarze dla dorosłych.

6. Woda utleniona

Nadtlenek wodoru jest łagodnym środkiem antyseptycznym stosowanym na skórę w celu zapobiegania zakażeniom drobnych skaleczeń, zadrapań i oparzeń. Działanie tego produktu polega na uwalnianiu tlenu po nałożeniu go na zmienione chorobowo miejsce. Uwalnianie tlenu powoduje powstawanie piany, która pomaga usunąć martwy naskórek i oczyścić obszar. Tego produktu nie należy stosować do leczenia głębokich ran, ukąszeń zwierząt ani poważnych oparzeń.

7. Leki przeciwbólowe

Środki przeciwbólowe to leki, które uśmierzają różne rodzaje bólu – od bólu głowy, przez urazy, po zapalenie stawów. Przeciwzapalne leki przeciwbólowe zmniejszają stan zapalny, a opioidowe leki przeciwbólowe zmieniają sposób, w jaki mózg odczuwa ból. Niektóre leki przeciwbólowe można kupić bez recepty, inne wymagają recepty.

Leki przeciwbólowe jako wyposażenie apteczki pierwszej pomocy
Źródło: Pixabay

8. Rękawiczki jednorazowe

Jednym z głównych zagrożeń dla osoby udzielającej pierwszej pomocy są płyny ustrojowe. Jeżeli ktoś cierpi na chorobę przenoszoną przez krew, rękawiczki jednorazowe pomagają chronić przed przenoszeniem chorób i schorzeń. Należy pamiętać, że po zdjęciu rękawic trzeba umyć ręce, aby wyeliminować ryzyko przeniesienia choroby.

9. Koc termoizolacyjny

Koc termiczny, znany również jako koc ratunkowy, składa się z cienkiego arkusza tworzywa sztucznego pokrytego powłoką odbijającą światło. Jest często używany do leczenia hipotermii, ale można go również wykorzystać do ocieplania śpiworów, budowy domowych pieców słonecznych i innych projektów. Jest koloru srebrnego lub złotego i zazwyczaj jest na tyle duży, że można nią owinąć dorosłego człowieka. Po złożeniu jest niezwykle kompaktowy i waży niewiele, co czyni go przydatnym w zestawach ratunkowych.

10. Chusta trójkątna

Jeśli chodzi o pierwszą pomoc, istnieją dwa główne rodzaje bandaży. Pierwszy z nich to bandaże rolkowe, które zazwyczaj służą do przytrzymywania opatrunku na miejscu. Drugi to bandaże trójkątne.  Chociaż bandaże trójkątne są najczęściej używane do wykonywania chust, są one bardzo uniwersalne – o czym świadczy wiele zastosowań bandaży trójkątnych. Bandaż trójkątny jest wykonany z mocnego materiału, który został pocięty na kształt trójkąta prostokątnego. Przy kupowaniu lub robieniu bandaży trójkątnych najważniejsze jest, aby bandaż był trójkątem prostokątnym.  W przeciwnym razie nie będzie się dobrze sprawdzał w wielu zastosowaniach pierwszej pomocy.

11. Sprawny telefon komórkowy

Gdy organizujesz przenośną apteczkę, np. samochodową lub jachtową, jest tylko jeden element, który jest absolutnie niezbędny. Bez względu na to, co zapakujesz jako materiał do bandażowania, do użycia na szyny, a nawet jeśli masz maskę do wykonywania sztucznego oddychania, w Twojej apteczce musi znaleźć się telefon komórkowy. Nie ma lepszego narzędzia w nagłych wypadkach. Jeśli nie masz dostępu do służb ratowniczych, Twoja apteczka samochodowa lub jachtowa nie jest kompletna. W telefonach komórkowych musi być wystarczająca ilość baterii, aby można było włączyć telefon. Weź więc swój stary telefon komórkowy, którego już nie używasz, i włóż go do apteczki pierwszej pomocy na wypadek nagłych wypadków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.